Wirtualna biblioteka w domu lub w plecaku

14 stycznia 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Urządzenia elektroniczne zagościły już na stałe w życiu nie tylko młodzieży, ale także seniorów. Trudno wyobrazić sobie życie bez telefonu komórkowego i komputera. To podstawowe narzędzia otwierające drogę do informacji i komunikacji. Technika cyfrowa znalazła także zastosowanie w świecie literatury. Najwartościowsze pozycje autorów polskich i obcych można odczytywać na ekranie smartfona, laptopa, tabletu lub specjalnego czytnika do e-booków. Za pomocą sieci internetowej da się skompletować wirtualną bibliotekę zawierającą książki dostępne w tradycyjnej postaci wydawniczej.

Wirtualna biblioteka w domu lub w plecaku

Czym jest e-book?

E-book to książka zapisana w formie cyfrowej. Wystarczy posiadać odpowiednie urządzenie elektroniczne z dostępem do Internetu. Wydawnictwa specjalizujące się w tworzeniu cyfrowych wersji pozycji literackich udostępniają szeroki wybór tytułów. Są książki przygodowe, historyczne, biograficzne, romanse i kryminały. Miłośnicy poezji znajdą wiersze swoich ulubionych poetów. Uczniowie korzystają z e-booków, gdy w szkolnej bibliotece nie ma wystarczającej liczby egzemplarzy obowiązkowych lektur.

E-książka ma charakter interaktywny. Podczas czytania można korzystać z odnośników do stron internetowych z objaśnieniami i przypisami. Dzięki temu fabuła wzbogacana jest o dane biograficzne autora, tło historyczne utworu lub inne szczegóły związane z wydarzeniami akcji toczącej się w powieści.

Można czytać w domu i w podróży

Książka elektroniczna jest alternatywą dla wydawnictw papierowych. Jej główną zaletą jest skondensowany zapis w formie pliku do odczytu na ekranie odpowiedniego urządzenia. Tablet lub czytnik można uruchomić w tramwaju w drodze do szkoły, w pociągu, czy w poczekalni u lekarza. Jest to znakomita opcja dla osób aktywnych, które cenią swój czas.

Papierowe książki stwarzają specyficzny klimat w każdym mieszkaniu. Kolorowe grzbiety z tytułami zachęcają do sięgnięcia po raz kolejny po ulubioną powieść albo tomik wierszy. Ale jeśli na półce książek jest już za dużo, doskonałą alternatywą będzie e-book. W razie potrzeby można zaimportować z wirtualnej księgarni coś z klasyki literatury albo najnowsze bestsellery.

Wygoda użytkowania

Dla osób w podeszłym wieku, którym często nie jest łatwo wybrać się po książki do biblioteki, korzystanie z e-booka jest rozwiązaniem optymalnym. Czytnik do e-booków jest niewielkim i lekkim urządzeniem. Większość seniorów znakomicie radzi sobie z jego obsługą. Pozwala im to czytać książki w domowym zaciszu albo na ławeczce parkowej w letnie popołudnie. Aby tekst był dla nich bardziej czytelny, mogą zmieniać krój lub wielkość czcionki.

 

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Salon kosmetyczny
Jak patrzę na ceny zabiegów to zastanawiam się kto tam chodzi:)
Czarnogóra - warta poznania?
Tam jest chyba niespokojnie, w ogóle to takie tereny gdzie nie bardzo wiadomo...
Mężczyzna a badania
Teraz jest ten program badań 40+, wiem ze paru znajomych było na...
dywan z długim włosiem
Odradzam bardzo taki dywan, wszystko w niego wpada, trudno odkurzyć, trzeba często trzepać, same...