Wielkie Pranie…

28 kwietnia 2010, dodał: Joanna
Artykuł zewnętrzny

Nie wiem dlaczego, ale na myśl o praniu włoski mi dęba stają.  Nie raz zdarzyło mi się włożyć bluzkę, która zafarbowała resztę ubrań, sweterek który się sfilcował lub poobłaził różnymi śmieciami, że  doprowadzenie go do porządku zajmowało mi sporo czasu.

 

Jak precyzyjnie i perfekcyjnie prać?

1. Segregujemy pranie (wywalam wszystkie rzeczy z kosza i układam na kubki)

* rzeczy białe i bardzo jasne, rzeczy kolorowe, rzeczy ciemne;
* rzeczy lekko zabrudzone, rzeczy mocno zabrudzone;
* rzeczy bawełniane, rzeczy z tkanin sztucznych;
* rzeczy, które pochłaniają dużo wody (na przykład grube koce), rzeczy cienkie;
* dżinsy

 

Należy również unikać przeładowania oraz niedoładowania pralki! Dostosuj ilość prania do wybranego programu – ponieważ przy wyciąganiu ubrań może nas spotkać niemiła niespodzianka … wyciągniemy je niedoprane  lub oblepione pozostałościami po proszku.

2. Używaj woreczków ochronnych – woreczki można kupić praktycznie już wszędzie, czasami do proszku dorzucają jako gratis – piorę w nich skarpetki, bieliznę, rajstopy.

 

3.  Zawsze zapinaj zamki błyskawiczne – ponieważ gdy tego nie zrobimy to ząbki mogą zniszczyć inne rzeczy, albo po prostu odmówić posłuszeństwa i czekać nas będzie nowy wydatek – nowe jeansy lub bluzy albo wizyta u krawcowej.

3. Rzeczy zawsze odwracamy na lewą stronę – oczywiście, zeby nie pofarbowały nam innych rzeczy i żeby kolor się nie sprał.

4. Moim skropnym zdaniem nie ma proszków uniwersalnych – do białych ubrań – z kompleksem bielącym, do kolorowych – z kompleksem chroniących kolor.

 

5. Zanim włożymy pranie do pralki sprawdzamy czy nie zostały w kieszeniach jakieś papierki, chusteczki higieniczne itp.  Gdy tego nie zrobimy może się okazać że wyciągniemy z pralki wszystkie rzeczy oblepione skrawkami ligniny.

6. Do każdego prania używam odplamiacza – zamiast zapierać plamy wolę  plamę polać  odplamiaczem lub dodać go do proszku.

7.  Nowe rzeczy zawsze piorę ręcznie – sprawdzisz czy rzeczy farbują czy nie.

8. Zwracaj uwagę na oznaczenia na metkach – zobaczysz w jakiej temperaturze można maksymalnie wyprać daną rzecz i na jakim programie.

 

9. Zawsze dodawaj do pranie płynu do zmiękczania tkanin – dzięki nim nasze ubrania będą  miały zapach ale również będą delikatniejsze i milsze w dotyku.

Chociaż niektórym się wydaje , ze pranie wcale nie jest takie trudne – bo  przecież, pralka za nas pierze – to jak się okazuje właśnie  przygotowanie tego prania jest bardzo czasochłonnym zajęciem. Ponieważ nie sztuką nie jest włożyć kilka ubrań i nastawić program, sztuką jest wstawić pranie, które po wyciągnięciu  jest czyste, świeże i pachnące.

Joanna Sz.