Wet Wrapping w dermatologii

23 maja 2013, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Wet Wrapping czyli metoda mokrego opatrunku w leczeniu atopowego zapalenia skóry, egzemy, łuszczycy i innych chorób dermatologicznych,” stanowi pełną serię przydatnych artykułów (trzy części) zawierających informacje o najnowszych światowych trendach w leczeniu chorób skóry, informacje zarówno dla lekarzy, pacjentów jak i tych, którzy się chorymi pacjentami  opiekują (np. rodzice dzieci dotkniętych atopowym zapaleniem skóry).  Przygotowanie i stosowanie metody mokrych opatrunków jest bardzo czasochłonne, czasami kosztowne i mogą wystąpić  potencjalne skutki uboczne. W związku z tym, ważnym jest aby przebieg procesu uzgodnić z wyspecjalizowaną kadrą medyczną, która przekaże stosowne instrukcje jakich ubranek i bandaży używać z jakimi maściami/emolientami/steroidami je stosować oraz należy zapewnić nadzór medyczny  w okresie  leczenia.

1

Seria artykułów o Wet Wrappingu zawierać będzie informacje na temat:

Czym są Mokre Opatrunki

• Jak działają

• Kiedy je stosować

• Jak należy je stosować

• Kiedy nie używać mokrych opatrunków

• Pomocne wskazówki

Mokre opatrunki nie są lekarstwem na egzemy, należą jednak do metod kontroli i łagodzenia objawów u pacjentów, którzy zmagają się  z umiarkowanym i ciężkim wypryskiem.

 

CZYM JEST MOKRY OPATRUNEK ?

2

Mokre opatrunki to specjalne techniki  bandażowania, które mogą być stosowane w ramach leczenia umiarkowanego i ciężkiego, wyprysku. Mokry opatrunek obejmuje stosowanie podwójnych warstw bandaży w formie rękawa lub podwójnych warstw gotowej do użycia odzieży, przy jednoczesnym użyciu steroidów o średnim potencjale lub emolientów, kremów lub maści. Uwaga: metoda mokrych opatrunków przeprowadzana w nocy nie  może być stosowana w zastępstwie  rutynowych zabiegów nawilżająch w ciągu dnia. Reżim leczniczy wymaga równoległego stosowania Wet Wrapping w nocy i standardowej rutyny w dzień.

 

JAK TO DZIAŁA ?

3

Chociaż w Polsce istnieje niewiele badań klinicznych na temat mokrych opatrunków, jednakże liczne sprawozdania rodziców wielu dzieci, potwierdzają skuteczność tej metody. Zakłada się, że efekt mokrego opatrunku opiera się na trzech zjawiskach: parowanie, nawadnianie i ochrona.

Parowanie: stopniowe wysuszanie warstwy mokrej ma chłodzący i kojący  wpływ na skórę, w związku z tym dochodzi do redukcji swędzenia (świądu) i dyskomfortu noszącego. Teoria mokrego opatrunku wskazuje na nawet 74% redukcję uczucia świądu u pacjenta). Istotnym jest zatem, aby bandaże były nawilżane aby nie dopuścić do całkowitego ich wyschnięcia.

Nawodnienie: polega na ponownym oddaniu wilgoci na skórę. Skóra w ten sposób  pochłania znaczną ilość stosowanego emolientu, co w konsekwencji prowadzi do zmiękczenia i „wyciszenia” skóry. Wytworzenie środowiska o wilgotności 100% i kolejny powrót do wilgotności na poziomie 60%, ma właściwości wazokonstrykcyjne, dzięki czemu zmniejszeniu ulega rumień i redukuje się odpowiedź zapalna.

4

Ochrona: warstwy odzieży lub bandaża stanowią mechaniczną barierę, która w znaczący sposób ogranicza siłę drapania, zapobiega mechanicznym uszkodzeniom skóry (podczas drapania, warstwa nie przemieszcza się po skórze), przez co proces gojenia znacznie się skraca. Bariera jest również separatorem niedopuszczającym do bezpośredniego kontaktu ciała z potencjalnymi alergenami lub trygerami wywołującymi egzemę.

Uwaga: Należy pamiętać, że mokry opatrunek daje efekt zwiększonej absorpcji steroidów topicznych/kremów/maści/emolientów niż normalnie. Dlatego też, często w metodzie mokrego opatrunku, lekarze prowadzący zalecają stosowanie lżejszych steroidów aniżeli byłoby to uzasadnione przy leczeniu bez użycia mokrego opatrunku.

 

KTO MOŻE MI POKAZAĆ JAK WYKONAĆ MOKRY OPATRUNEK ?

5

Bardzo ważnym jest, abyś zobaczył jak prawidłowo stosować bandaże i ubranka. Jeśli nie jesteś pewien jakie są podstawowe zasady działania oraz efekty, w takim przypadku poproś o wsparcie kadrę medyczną. W Internecie lub na stronie www.comfifast.pl, można też znaleźć film z instruktażem przeprowadzania mokrego opatrunku „Wsparcie w leczeniu AZS metodą mokrych opatrunków z Comfifast™”

 

KIEDY STOSOWAĆ MOKRY OPATRUNEK ?

6

Mokre opatrunki są szczególnie przydatne dla dzieci z umiarkowanym lub ciężkim wypryskiem, gdy zalecane jest stosowanie steroidów lub maści leczniczych miejscowo. Szczególne wskazania dotyczą stosowania w nocy, gdy nasila się swędzenie i gdy nasilony świąd powoduje zaburzenia snu dziecka, a co za tym idzie, również jego rodziców. Bezsenność dziecka jest związana z tzw. cyklem swędzenie-drapanie. Rozważając stosowanie metody mokrego opatrunku, należy jednocześnie zredukować temperaturę w pomieszczeniu jak i również nie przerywać standardowej rutyny nawilżania w dzień. Mokre opatrunki czasami można stosować dwa razy dziennie, ale generalnie stosowanie w nocy wydaje się bardziej skuteczne. Dzieci, które uczęszczają do szkoły, mogą być bardzo zakłopotane swoim wyglądem (noszenie bandaża), co może spowodować niepotrzebny stres. W takich przypadkach wskazane jest aby zamiast bandaży stosować gotowe ubranka specjalnie przygotowane do pokrycia dowolnej części ciała i jednocześnie omówić aspekty psychospołeczne z pielęgniarką środowiskową lub lekarzem pediatrą/ dermatologiem/alergologiem.

 

Kolejne zagadnienia dotyczące Mokrych Opatrunków, czyli:

• Jak należy je stosować

• Kiedy nie używać mokrych opatrunków

• Pomocne wskazówki

zostaną szczegółowo omówione w kolejnej odsłonie artykułu, na ktorą zapraszamy już za tydzień.

EDIT Zapraszamy na drugą i trzecią część artykułu.Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

13 komentarzy do Wet Wrapping w dermatologii

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Smart kid belt?
Pas do samochodu SMART KID BELT to wygodna i bezpieczna alternatywa dla fotelika czy...
Samotne mamy - czy to fajne partner…
Jeśli czujesz, że jesteś zbyt młody na tego typu zobowiązanie, rzeczywiście wchodzenie...
Sprawdz do kogo jesteś podobna :)
Ja nie muszę sprawdzać ja jestem zdecydowanie skóra zdarta moja mama. :) Jesteśmy...
Co na trądzik i blizny po trądziku…
Pomóc może sok z cytryny lub octu jabłkowego.Na widoczne przebarwienia może także pomóc...