Wegańskie śniadanie – 4 proste przepisy!
Rano nie zawsze mamy ochotę na coś ciężkiego do jedzenia. Często wybieramy zwykłe płatki z mlekiem, jogurt lub owoc. Tego typu produkty mogą okazać się jednak nie wystarczające. Nie dają one uczucia sytości na długo i dostarczają za małą ilość wartości odżywczych. W związku z tym ruszamy z pomocą! Poniżej przedstawiamy pomysły na lekkie, roślinne śniadania, które zaspokoją twój głód i kubki smakowe. Są pożywne, łatwe w przygotowaniu i przede wszystkim bardzo zdrowe. Smacznego!
Batony granola
Składniki:
- 3 dojrzałe banany
- 2 szklanki płatków owsianych błyskawicznych
- 1/4 szklanki drobno pokrojonych daktyli
- 1/4 szklanki suszonych wiśni
- pół szklanki ziaren słonecznika
- pół szklanki orzechów włoskich
- 1/4 szklanki rodzynek
- 1/4 szklanki posiekanej wegańskiej czekolady
- 1/4 szklanki sezamu
- 1 łyżeczka cynamonu
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
- sól
Banany rozgniatamy widelcem i dodajemy ekstrakt waniliowy, mieszamy. Płatki owsiane i orzechy lekko miksujemy w blenderze. Łączymy z masą bananową, mieszamy i dodajemy resztę składników. Gotową masę przekładamy do foremki wyłożonej papierem do pieczenia, lekko dociskamy. Pieczemy około 30 minut w piekarniku rozgrzanym do temperatury 180°C. Po ostudzeniu kroimy na prostokątne batoniki.
Kolorowe smoothie bowl
Składniki:
- pół szklanki mleka roślinnego
- banan
- 20 borówek amerykańskich
- 15 dag jeżyn
do położenia:
- migdały
- łyżka nasion chia
- kilka borówek amerykańskich
- kilka jeżyn
- łyżka płatków migdałowych
- łyżka sezamu
- banan
Mleko roślinne, obranego banana, borówki i jeżyny miksujemy na jednolitą masę. Przekładamy do miseczki. Przygotowujemy dekoracje: migdały siekamy, banana obieramy i kroimy na plasterki. Układamy na wierzchu smoothie posiekane migdały, borówki, jeżyny, plasterki banana. Posypujemy nasionami chia, płatkami migdałowymi, pestkami dyni i sezamem.
Pizza gryczana
Składniki:
Ciasto :
- szklanka kaszy gryczanej niepalonej
- 3 dag siemienia lnianego
- cebula
- łyżeczka soli
- pół łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 łyżki oleju rzepakowego
Dodatki:
- 20 pieczarek
- cebula
- pomidor
- papryka
- 10 dag wegańskiego sera
- kilka listków bazylii
Kaszę gryczaną gotujemy zgodnie z przepisem na opakowaniu. Cebulę obieramy, kroimy w krążki, smażymy na rozgrzanym oleju. W misce mieszamy kaszę z cebulą. Dodajemy siemię lniane, proszek do pieczenia, sól i zagniatamy ciasto. Na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia rozkładamy równą warstwę przygotowanego ciasta z kaszy. Formujemy owalny kształt, pieczemy około 15 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 180 stopni. Pomidora, paprykę i pieczarki myjemy i kroimy w cienkie plasterki. Na podpieczonym spodzie układamy warzywa oraz listki bazylii i kruszymy ser. Wstawiamy ponownie do piekarnika i pieczemy kolejne 20 minut.
Tosty z domowym masłem orzechowym
Składniki:
- 2 szklanki orzechów dowolnego rodzaju
- Sól koszerna
- W razie potrzeby olejek z pestek winogron
- Wegański chleb tostowy
- banany
Orzechy rozkładamy na blaszce do pieczenia. Wstawiamy do piekarnika. Prażymy około 20-25 min. Po wyjęciu z piekarnika czekamy około 3 minuty aż lekko ostygną. Następnie, gdy nadal są ciepłe, wrzucamy je do blendera i miksujemy aż powstanie kremowa masa. Jeśli masa będzie za krucha, dodajemy olej z pestek winogron. Na koniec dodajemy sól koszerną do smaku. W tosterze podpiekamy chleb tostowy i smarujemy go naszym domowym masłem orzechowym. Może dodać też plasterki banana.
Masło orzechowe powinno być przechowywane w lodówce, nie dłużej niż 4 tygodnie.