URODA I ZDROWIE

„Wątroba i pęcherzyk żółciowy. Oczyszczanie organizmu, odkwaszanie, usuwanie kamieni” – recenzja

31 grudnia 2019, dodał: Iwona Marczewska

Holistyczne podejście do zdrowia zakłada, że organizm człowieka wraz z poszczególnymi obszarami jego życia stanowią jedność, a choroba świadczy o zaburzeniu równowagi  i harmonii w którymś z nich. Nasze organizmy posiadają zdolność samoregulacji, dzięki której zainicjować możemy procesy zdrowienia. Zgodnie z tą ideą leczyć należy człowieka, nie chorobę.

„Wątroba i pęcherzyk żółciowy. Oczyszczanie organizmu, odkwaszanie, usuwanie kamieni” to książka napisana przez jedną z najbardziej znanych terapeutek holistycznych w Niemczech, dr Rosinę Sonnenschmidt. W całości poświęcona jest jednemu z najważniejszych organów, od sprawności którego zależy nasze zdrowie i samopoczucie. Wątroba to centrum detoksykacji, które we współczesnym świecie narażone jest na stale występujące zagrożenia. Zgodnie z holistyczną filozofią, w poradniku funkcjonowanie tego organu zostało przedstawione w zakresie szerszym, niż tylko jego praca fizyczna.

Wątroba jest organem, który w kulturze Wschodu jest symbolem chęci wyrażania na zewnątrz tego, co znajduje się we wnętrzu. W naszej tradycji również odnaleźć można powiedzenia nawiązujące do tej symboliki. Mówimy przecież, że coś komuś leży na wątrobie, albo że żółć go zalewa, a w jednym i drugim przypadku chodzi o uczucia, które wymagają uzewnętrznienia. Autorka książki rozważa znaczenie tego organu z duchowego punktu widzenia, alchemicznego, a wreszcie fizycznego, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni, jako że podejście od strony medycyny konwencjonalnej dominuje w naszej kulturze.

Jako metody lecznicze, pomagające przy wielu uwzględnionych w poradniku schorzeniach, autorka proponuje przede wszystkim naturalne sposoby, spośród których głównymi są dieta i ziołolecznictwo. Docenia także homeopatię. Przez całą lekturę przewijają się zarówno duchowe, energetyczne, jak i czysto biologiczne aspekty, ale właśnie to stanowi sedno medycyny holistycznej – współgranie ze sobą wszystkich tych sfer.

Książka jest drugim z dwunastu tomów, należących do serii Medycyna holistyczna. Każdy tom poświęcony jest innej części ciała. Jak podkreśla autorka, wszystkie powstały w myśl idei, że leczenie powinno odbywać się zgodnie z prawami natury, których odzwierciedleniem jest ludzki organizm.

Iwona

Książkę poleca Wydawnictwo Vital – można kupić ją TUTAJ

Dziękujemy Wydawnictwu za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego –
Redakcja

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Zakupy przez internet
Oczywiście, ze robię zakupy przez internet, a to wszystko dlatego że niejednokrotnie w sieci...
komputer do grania
A ja uważam, że komputer jest lepszy do gry. Na PC jest...
drukarka z tanimi zamiennikami
Ja zawsze kupuję zamienniki do drukarki.
kawiarka
Moim zdaniem nie ma lepszej kawy niż z kawiarki :)