URODA I ZDROWIE

„Wątroba i pęcherzyk żółciowy. Oczyszczanie organizmu, odkwaszanie, usuwanie kamieni” – recenzja

31 grudnia 2019, dodał: Iwona Marczewska

Holistyczne podejście do zdrowia zakłada, że organizm człowieka wraz z poszczególnymi obszarami jego życia stanowią jedność, a choroba świadczy o zaburzeniu równowagi  i harmonii w którymś z nich. Nasze organizmy posiadają zdolność samoregulacji, dzięki której zainicjować możemy procesy zdrowienia. Zgodnie z tą ideą leczyć należy człowieka, nie chorobę.

„Wątroba i pęcherzyk żółciowy. Oczyszczanie organizmu, odkwaszanie, usuwanie kamieni” to książka napisana przez jedną z najbardziej znanych terapeutek holistycznych w Niemczech, dr Rosinę Sonnenschmidt. W całości poświęcona jest jednemu z najważniejszych organów, od sprawności którego zależy nasze zdrowie i samopoczucie. Wątroba to centrum detoksykacji, które we współczesnym świecie narażone jest na stale występujące zagrożenia. Zgodnie z holistyczną filozofią, w poradniku funkcjonowanie tego organu zostało przedstawione w zakresie szerszym, niż tylko jego praca fizyczna.

Wątroba jest organem, który w kulturze Wschodu jest symbolem chęci wyrażania na zewnątrz tego, co znajduje się we wnętrzu. W naszej tradycji również odnaleźć można powiedzenia nawiązujące do tej symboliki. Mówimy przecież, że coś komuś leży na wątrobie, albo że żółć go zalewa, a w jednym i drugim przypadku chodzi o uczucia, które wymagają uzewnętrznienia. Autorka książki rozważa znaczenie tego organu z duchowego punktu widzenia, alchemicznego, a wreszcie fizycznego, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni, jako że podejście od strony medycyny konwencjonalnej dominuje w naszej kulturze.

Jako metody lecznicze, pomagające przy wielu uwzględnionych w poradniku schorzeniach, autorka proponuje przede wszystkim naturalne sposoby, spośród których głównymi są dieta i ziołolecznictwo. Docenia także homeopatię. Przez całą lekturę przewijają się zarówno duchowe, energetyczne, jak i czysto biologiczne aspekty, ale właśnie to stanowi sedno medycyny holistycznej – współgranie ze sobą wszystkich tych sfer.

Książka jest drugim z dwunastu tomów, należących do serii Medycyna holistyczna. Każdy tom poświęcony jest innej części ciała. Jak podkreśla autorka, wszystkie powstały w myśl idei, że leczenie powinno odbywać się zgodnie z prawami natury, których odzwierciedleniem jest ludzki organizm.

Iwona

Książkę poleca Wydawnictwo Vital – można kupić ją TUTAJ

Dziękujemy Wydawnictwu za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego –
Redakcja

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

buty do joggingu
Ja lubię adidasy z ergonomiczną podeszwą, taką że stopa łatwiej odbija się od ziemi
Częstochowa
Poznam samotne mamy do korespondencji mailowej, wymiany doświadczeń.
Oszustwa sieci komórkowych
Mnie spotkała niemiła niespodzianka, jak mi przepadło ok. 40 zł na karcie bo niby...
Której części ciała u siebie nie lu…
Brzucha, ciągle jest zbyt wystający...