Mieszkania w Krakowie na dopłatę

21 października 2013, dodał: PrestigePR
Artykuł zewnętrzny

file1382354875

Tylko pojedyncze nowe mieszkania na krakowskim rynku będzie można kupić na kredyt z dopłatą w ramach programu Mieszkanie dla Młodych.

– Ceny obowiązujące na rynku deweloperskim w Krakowie znacznie przekraczają limit przewidziany dla miasta w MdM, który wynosi 4894 zł za mkw. – podają analitycy portalu Dompress.pl.

Z wyliczeń tego portalu wynika, że średnia stawka ofertowa na krakowskim rynku pierwotnym to niecałe 6400 zł za mkw. mieszkania. – Lokale w inwestycjach, których budowa została zakończona, są nieco droższe. Przeciętna cena 1 mkw. w takich projektach wynosi 6560 zł za mkw. – podają przedstawiciele serwisu Dompress.pl. – Na osiedlach, które dopiero powstają, metr lokalu oferowany jest za 6180 zł.

Z analiz portalu wynika, że trzy na cztery mieszkania wystawione do sprzedaży przez deweloperów w Krakowie są już ukończone.  Przeciętnie za lokal trzeba wyłożyć ponad 360 tys. zł. Na osiedlach w budowie cena jest niższa, kształtuje się na poziomie 315 tys. zł.

– Trzeba przyznać, że krakowska oferta deweloperska jest jednolita, zarówno pod względem cen, jak i metrażu. W przedziale od 5 do 7 tys. zł za metr mieści się trzy czwarte mieszkań, które mają powierzchnię 53-55 mkw. – zauważa Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl. – Najtańsze lokale, w cenie do 5 tys. zł za mkw. to zaledwie 5 proc. oferty – dodaje.

Analitycy zwracają uwagę, że co dziesiąte mieszkanie wystawione na sprzedaż w Krakowie to kawalerka. – Lokale do 40 mkw. stanowią 16 proc. całej oferty krakowskiego rynku pierwotnego. Biorąc pod uwagę ceny mkw., jednopokojowe lokale są tylko o 100 zł wyżej wyceniane od przeciętnej stawki w mieście – mówią przedstawiciele portalu.

Zauważają, że w Krakowie, podobnie jak w innych miastach, w ofercie deweloperów przeważają mieszkania dwupokojowe (45 proc.). Co trzeci lokal to (36 proc.) to mieszkanie z trzema pokojami. – Tylko w nielicznych krakowskich inwestycjach deweloperzy mogą zaoferować lokale kwalifikujące się do dopłat. Są to na ogół pojedyncze oferty. Dlatego nowy program dopłat nie będzie miał raczej większego znaczenia dla rozwoju rynku mieszkaniowego w mieście – oceniają analitycy.

Ewa Perkowska, dyrektor pionu handlowego w firmie Budimex Nieruchomości uważa, że uwzględniając ceny gruntów w miastach takich jak Warszawa czy Kraków należy jasno powiedzieć, że tańsze mieszkania będą powstawały jedynie na obrzeżach. – Wydaje się, że w tych miastach w ogóle będzie trudno wygenerować projekty, które spełnią kryteria finansowe programu. Projekt MDM raczej nie wpłynie na sprzedaż mieszkań z oferty firmy w Warszawie i Krakowie, bo nie ma w niej mieszkań w cenach mieszczących się w limitach – sądzi dyrektor.

Jak podaje Dompress.pl, w Krakowie mieszkania kwalifikujące się do dopłat można znaleźć w Łagiewnikach – Borku Fałęckim. W inwestycji Beskidzka 22 firma Armanda Dom oferuje kilka takich lokali. – W zlokalizowanym w tej samej dzielnicy w projekcie Zdunów 20 cztery mieszkania o powierzchni 30 i 40 mkw. mieszczące się w programowych limitach ma też Wojt-Bud, a firma Własna Zagroda oferuje jeden taki lokal w inwestycji przy Obozowej – podają analitycy.

– W dzielnicy Krowodrza na osiedlu Azory Park klientom chcącym skorzystać z dopłat Grupa Arkada może zaproponować trzy mieszkania o powierzchni 43-55 mkw. Więcej ofert z dopłatą będzie miała firma Activ Investment w kolejnym etapie Osiedla Złotych Orłów, które powstaje przy ul. Okulickiego na krakowskich Mistrzejowicach. Do programu wejdzie jedna trzecia mieszkań z nowej oferty w tej inwestycji.

Krakowie najwięcej mieszkań deweloperzy mają do sprzedania na Podgórzu. – Na naszym portalu można znaleźć ponad 1400 ofert w inwestycjach z tej dzielnicy. Lokale kosztują tam średnio 6060 zł za metr, a większość z nich jest już gotowych – podają przedstawiciele portalu. – Bogatą ofertę nowych mieszkań można znaleźć też na Podgórzu Duchackim, w Grzegórzkach, Bieżanowie-Prokocimiu, Dębnikach i Prądniku Czerwonym.

Najwyższe ceny deweloperzy dyktują na krakowskim Starym Mieście. Za przyjemność zamieszkania w pobliżu Wawelu trzeba zapłacić ponad 10 tys. zł za mkw. mieszkania. Tanio nie jest też w Grzegórzkach, gdzie mieszkania wycenione są średnio po 8 tys. zł za metr.Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz