Czy zastanawiałeś się kiedyś z jakiego powodu twoja skóra po kąpieli jest szorstka i przesuszona tak, że masz ochotę podkraść swojej partnerce balsam do ciała? Przyczyny mogą być dwie – paradoksalnie – zbyt częste zażywanie kąpieli, szczególnie w wannie, oraz stosowanie niewłaściwie dobranych żeli do mycia ciała. Właśnie z tego drugiego powodu warto wiedzieć, jakie składniki zawiera produkt, po który sięgasz.
Dlaczego częste mycie szkodzi? Intensywne i codzienne kąpiele mogą prowadzić do naruszenia warstwy lipidowej naskórka, przez co staje się on szorstki i przesuszony. Co więcej, nawet niewielkie uszkodzenia warstwy ochronnej skóry powodują, iż stajemy się narażeni na trudne do wyleczenia alergie, grzybice czy dermatozy. Z tego też powodu kąpiel pod prysznicem jest lepszym pomysłem niż moczenie ciała w wannie, zwłaszcza gdy lubimy wypełniać ją gorącą wodą. Prysznic stanowi korzystniejsze rozwiązanie dla skóry mężczyzny, pytanie tylko, jakie produkty powinien wybrać do mycia ciała?
– Oczywiście te spełniające nie tylko rolę myjącą, ale przede wszystkim takie, które nie będą narażać skóry na przesuszenie i niszczenie jej warstw ochronnych – tłumaczy Maciej Szymański, przedstawiciel marki Man Perfect.
Do niedawna do mycia ciała mężczyzny wystarczało mydło i woda. Czy warto więc przestarzałe metody zastąpić nowoczesnymi?
W skład mydeł wchodzą przede wszystkim sole kwasów tłuszczowych. Te najbardziej znane, a jednocześnie najczęściej stosowane występują w produktach dostępnych w formie stałych kostek, choć mogą je zawierać także te w płynie. Główną wadą mydeł w kostkach jest zbyt wysokie, zasadowe pH – znacznie wyższe niż fizjologiczne pH skóry, które waha się w granicach 4,5-5,5. Użycie takich preparatów powoduje suchość naskórka i skłonność do podrażnień. Tego typu skutki nie występują, gdy używa się żeli pod prysznic, których skład jest najczęściej oparty na mieszaninie łagodnych substancji myjących, a pH dobrane tak, aby było łagodne dla skóry.
Brud na skórze i włosach to mieszanina substancji tłuszczowych, takich jak sebum wydzielane przez gruczoły łojowe oraz substancji rozpuszczalnych w wodzie (m.in. soli mineralnych oraz składników potu). Oprócz powyższych, znajdziemy tam również złuszczone komórki naskórka, kurz i bakterie. Dobry kosmetyk myjący powinien skutecznie usunąć cały ten bagaż zebrany w ciągu dnia, nie podrażniając i nie wysuszając przy tym skóry. Dobry kosmetyk powinien być jak mężczyzna: silny i skuteczny, a przy tym delikatny i łagodny.
Obecnie na półkach sklepowych można znaleźć bogatą ofertę żeli pod prysznic, które zarówno okazale się prezentują, jak i całkiem nieźle pachną. Wygląd to jednak nie wszystko. Ważniejszy od kolorowej etykiety, opakowania czy zapachu jest skład wybranych produktów.
Zatem, które składniki są bezpieczne oraz pożądane w kosmetyku myjącym? Jak mówi Maciej Szymański: – Skład dobrego żelu pod prysznic dla mężczyzn powinien zawierać przede wszystkim odpowiednio skomponowane, delikatne składniki myjące, a także substancje renatłuszczające o działaniu łagodzącym i odżywczym. Przykładem jednej z najlepszych jest prowitamina B5, która wspomaga prawidłowe funkcjonowanie naskórka. Właśnie ten składnik najkorzystniej wpływa na stan nawilżenia, łagodząc nawet podrażnioną czy nadmiernie wysuszoną skórę, nadając jej aksamitną gładkość.
Substancje stosowane w żelach pod prysznic można ogólnie podzielić na podstawowe grupy, w zależności od funkcji, jaką mają do spełnienia:
- Pierwszą grupą jest odpowiednio dobrana mieszanina tenzydów, których podstawową funkcją jest oczyszczanie skóry. Dzięki swojej budowie usuwają zarówno zanieczyszczenia hydrofilowe, jak i lipofilowe. W skład takiej mieszaniny wchodzi najczęściej SODIUM LAURETH SULFATE mający bardzo dobre właściwości odtłuszczające, myjące i świetne funkcje pianotwórcze. Do niego dodaje się COCAMIDOPROPYL BETAINE, który usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry i włosów oraz ma działanie łagodzące. Ich uzupełnieniem jest PEG-40 HYDROGENATED CASTOR OIL, czyli składnik dodatkowo niwelujący zanieczyszczenia tłuszczowe powstające na naszym ciele.
- Drugą grupą są surowce odbudowujące barierę lipidową skóry, łagodzące działanie środków powierzchniowo-czynnych. Do takich substancji należą np. COCAMIDE DEA (składnik odpowiadający za odbudowę bariery lipidowej naskórka), GLYCERIN: odpowiadająca na prawidłowe nawilżenie skóry (dzięki zdolności do przenikania przez warstwę rogową naskórka). Uzupełnieniem jest POLYQUATERNIUM, którego zadaniem jest nie tylko nawilżanie, ale także wygładzanie skóry i walka z uporczywym świądem ciała, z którym zmagają się niektórzy mężczyźni. W tej grupie znajdziemy również PANTHENOL – substancję aktywną, działającą przeciwzapalnie i przyspieszającą procesy regeneracji naskórka.
- Trzecią grupą są substancje dodatkowe, takie jak zagęstnik odpowiadający za właściwą konsystencję czy konserwant. W tej grupie też znajdziemy te surowce, które podnoszą komfort i przyjemność podczas użytkowania. Zakwalifikujemy tutaj różnego rodzaju barwniki, kompozycje zapachowe, substancje perłotwórcze czy zmętniające.
Żel pod prysznic bazujący na powyższych składnikach możemy używać nawet w najcięższych dla naszej skóry warunkach – jak np. po wizycie na pływalni. Jeśli chcemy uniknąć reakcji alergicznej, typu swędzenie czy wysypka, to zwróćmy uwagę, że samo spłukanie ciała po kąpieli w basenie wypełnionym chlorem to zdecydowanie za mało.
Na koniec zapamiętajmy – jeżeli oprócz składników odżywczych i nawilżających ważny jest dla nas także ulubiony zapach, który utrzyma się na ciele przez wiele godzin, warto pomyśleć o zakupie kilku produktów w tej samej linii zapachowej. Obok żelu pod prysznic, może to być także woda toaletowa, woda po goleniu czy spray do ciała. W ten sposób wzmocnimy zapach, który utrzyma się na skórze jeszcze dłużej.
Źródło: kosmetyki dla mężczyzn Man Perfect, www.manperfect.pl