Uwaga na plagę kleszczy!

2 marca 2018, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Z roku na rok rośnie liczba kleszczy. Groźne pasożyty, które jeszcze dekady temu znajdowały się w głębokich lasach i puszczach, coraz częściej atakują mieszkańców dużych miast. Brak srogich zim tylko ułatwia im rozmnażanie, dlatego już teraz należy przygotować się na prawdziwą plagę tych pajęczaków.

Kleszcze – małe, a niebezpieczne

Kleszcze należą do grupy niewielkich (do 3 mm) pasożytów zewnętrznych, które żyją nawet w najodleglejszych zakątkach globu. Tylko w Europie wyróżnia się ponad 70 ich gatunków. W Polsce najpopularniejsze są kleszcze pospolite, które zamieszkują łąki (nawet te otaczające miejskie osiedla) oraz lasy. Te pajęczaki wcale nie potrzebują wysokich temperatur, żeby się rozmnażać i rozwiać. Według weterynarzy optymalną temperaturą jest już 0°C, dlatego na pasożyty należy uważać tak naprawdę przez cały rok.

Choroby odkleszczowe

Nie dość, że ogryzienie przez kleszcza jest bezbolesne, a fakt ten można stwierdzić dopiero po kilku godzinach, to jeszcze coraz większa grupa pajęczaków przenosi groźne dla życia człowieka choroby. Do najczęstszych konsekwencji ugryzienia kleszcza z ustrojami chorobotwórczymi należy borelioza, która oprócz charakterystycznego dla ukąszeń pokleszczowych rumienia może objawiać się powiększeniem węzłów chłonnych, zapaleniem mięśnia sercowego oraz gorączką. Do innych groźnych schorzeń zalicza się też kleszczowe zapalenie opon mózgowych i porażenie pokleszczowe, dlatego zwłaszcza wiosną na spacerach trzeba zachować szczególną ostrożność. Gdy kleszcz pojawi się na skórze, należy go niezwłocznie wyciągnąć za pomocą pęsety oraz udać się do lekarza rodzinnego – może być potrzeba antybiotykoterapia.

Nie tylko ludzie są celem kleszczy

Warto zauważyć, że kleszcze są groźne nie tylko dla ludzi, ale także dla zdrowia zwierząt. A ze względu na kontakt z podłożem, zarówno koty, jak i psy są narażone na bliższe spotkania z tymi pasożytami. W związku z tym niezbędna jest rozwaga. W okresie przedwiosennym i wiosennym najlepiej unikać spacerów po lasach i łąkach oraz terenach podmokłych, a po każdym wyjściu na świeże powietrze niezbędne jest dokładne sprawdzenie psiej i kociej skóry (z uszami i łapami włącznie). Konieczna będzie też odpowiednia ochrona. W sklepach zoologicznych można dostać wiele preparatów pomagających zwalczać pasożyty, m.in. obrożę Kiltix, specjalne krople do aplikacji bezpośrednio na sierść oraz spray’e. Ich stosowanie jest bardzo ważne, bo z roku na rok rośnie liczba zachorowań na babeszjozę, której powikłania są wyjątkowo niebezpieczne dla zwierzęcego organizmu.

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Pastelowy makijaż oczu
Dla blondynek to jest dobra opcja, ale brunetki potrzebują wyrazistych makijaży...
Opalona skóra
Picie soku z marchwi powoduje też taki opalony odcień skóry...
Praca w dużej firmie a zarobki
Często takie duże firmy mają nieormowany czas pracy i za nadgodziny nikt nie płaci...
Kolczyki
Fajne są takie z dodatkiem naturalnych kamieni, np. hematytu, kwarcu itp.