Uczmy się mówić NIE

14 października 2013, dodał: ilona.olczak
Artykuł zewnętrzny

 27085-lg

 

UCZMY SIĘ MÓWIĆ NIE – ASERTYWNOŚĆ

nie

Gdy ktoś prosi nas o pomoc zazwyczaj nie odmawiamy, bo nie chcemy wyjść na ,,gburów’’ czy po prostu nie chcemy zranić uczuć osoby nam bliskiej. Czasem pragniemy być po prostu mili i uczynni. Z dnia na dzień ilość próśb rośnie i rośnie, a my nadal je spełniamy. Po pewnym czasie jest jeszcze gorzej prośby przekształcają się w rozkazy, które są nam narzucane tak samo jak opinie i światopogląd, czujemy się z tym źle nawet bardzo źle, ale nadal nie umiemy powiedzieć magicznego słowa nie. I tu powinien się włączyć nasz wewnętrzny ,,radar’’ nawołujący do zmiany naszej postawy uległości w postawę asertywną.

 

Czym jest asertywność?

 

To umiejętność otwartego wyrażania swoich myśli, uczuć, poglądów, potrzeb bez odczuwania wewnętrznego dyskomforty. Osoba asertywna potrafi powiedzieć ,,nie’’  wprost bez lęku, agresji czy poczucia winy. Również ludzie asertywni zazwyczaj doskonale znają swoje cele, potrzeby i nie ulegają naciskom czy manipulacjom innych.Asertywność jest bardzo ważna w codziennym życiu gdyż współcześnie ludzie przyjmują często postawę albo agresywną albo uległą, dlatego najlepiej znaleźć złoty środek jakim jest postawa asertywna.

 

Jak nauczyć się asertywności ??

 

Asertywność jest umiejętnością której można się nauczyć na wiele sposobów.

 

1.Uświadom sobie swoje prawa osobiste

To jeden z najważniejszych kroków do bycia asertywnym. Osoba mająca problemy z asertywnością, musi sobie uświadomić fakt iż ma ona prawo do swoich opinii, poglądów, że ma prawo do swojego stylu życia, po prostu ma prawo do bycia sobą.

2. Wzmocnienie poczucia własnej wartości.

Poczucia własnej wartości jest niezmiernie ważne w życiu każdego człowieka. By być osobą asertywną należy zacząć postrzegać samego siebie w pozytywny sposób. Akceptować samego siebie.

3. Analiza zachowań nie asertywnych

Najlepszy sposobem jest wizualizowanie sobie w głowie sytuacji w której byliśmy nie asertywni, jak taka sytuacja wyglądała, przed i po. Jakie myśli kłębiły się wtedy w głowie, jakie emocje się pojawiały. Obserwuj swoje zachowania, zwróć uwagę na to czy domagasz się uznania swoich praw, oceń swoje zachowanie.

4. Notatki

Codziennie rób notatki w jakich sytuacjach udało ci się być asertywnym, w jakich sytuacjach nie udało się. Tu warto być skrupulatnym i uczciwym.

5. Cele

Wyznacz sobie cele. Wybierz w których sytuacjach chcesz być asertywny, ważne jest by nie wyznaczać sobie zbyt wygórowanych celów tylko takie, które są osiągalne. Pamiętajmy małymi kroczkami możemy zajść daleko.

6. Wzór

Bardzo pomocne jest zaobserwowanie osoby asertywnej, jej zachowania, technik  asertywnego zachowania. Wzorowanie się na takiej osobie jest bardzo pomocne. Pod warunkiem że jest to faktycznie zachowanie asertywne.

7. Alternatywne wyjście

Analizuj zachowania w danej sytuacji i zastanów się czy było jakieś inne wyjście z danej sytuacji, jakaś alternatywa.

8. Wizualizacja

Jeśli nie udało ci się być asertywnym w danej sytuacji, wyobraź sobie jak możesz asertywnie zachować się w kolejnej takiej samej bądź podobnej sytuacji i potem próbuj wprowadzić to w życie.

9. Ćwiczenia

Ćwiczenia zachowania asertywnego z osobą bliską, z przyjacielem, jest bardzo pomocne. Odgrywanie scenek sytuacji w których masz problemy z asertywności pomogą nauczyć się bycia asertywnym i zdecydowanym. Po odegranej scence warto jest ją przeanalizować, np. nagrać a potem obejrzeć i poprawić te zachowania które jeszcze nie są dopracowane.

10. Sprawdzian

Sprawdzić swoją asertywność w codziennym życiu. Analizować swoje zachowania i jeżeli są one asertywne utrwalać je, jeśli nie wprowadzać zmiany i modyfikować swoje zachowania by dojść do perfekcji.

Możemy sami ćwiczyć naszą asertywność, korzystać z wielu podręczników, poradników, wykonywać ćwiczenia bądź zainwestować w siebie i wybrać się na kurs asertywności.

Pamiętajmy asertywność zawsze jest w cenie.

 



FORUM - bieżące dyskusje

Ubrania hand made
Ja się uczę robienia na drutach, żeby mieć własnoręcznie wydziergane sweterki...
Fryzura na półmetek/połowinki
Taka jak na wesele, bo impreza przecież podobna;)
Nauka niemieckiego
Fajnie byłoby uczyć się z native speakerem albo kimś, kto był parę lat w Niemczech...
Jęczmień znacznych rozmiarów
Warto często przemywać oczy np. naparem z rumianku...