„Uczeń skrytobójcy” – recenzja | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne

„Uczeń skrytobójcy” – recenzja

6 listopada 2014, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Robin Hobb: Uczeń skrytobójcy

„Uczeń skrytobójcy” pierwszy z tomów trylogii Robin Hobb doczekał się kolejnego wydania, i właśnie dopiero teraz trafił w moje ręce. I muszę przyznać, iż jestem z tego powodu ogromnie zadowolona, bowiem takie perełki wydawnicze, aż wstyd przegapić.

Historia wykreowana przez autorkę związana jest z losami bękarta królewskiego rodu, który zostaje podrzucony do wrót zamku w wieku lat sześciu i wychowuje się w atmosferze politycznych intryg, dworskich szantaży i królewskiej obietnicy. Pod opieką _uczen_skrytobojcy_dBrusa, surowego koniuszego dorasta w stajni, niczym młody, krnąbrny źrebak, do czasu, gdy król bierze jego losy w swoje ręce. Oferuje mu przyszłość pełną poświęceń i wyrzeczeń w imię miłości króla i bezwzględnego posłuszeństwa. Tym samym Bastard staje się uczniem Ciernia, wiekowego skrytobójcy, który nocami przygotowuje go do objęcia niewdzięcznej roli „królewskiego narzędzia”, dnie natomiast wypełniają mu nauki fechtunku, pisania i korzystania z Mocy. Dwór jednak jest siedliskiem podstępnych intryg i ciągłej walki o władzę, a Bastard jest przeszkodą, którą najmłodszy książę, bardzo chce wyeliminować…

Książka jest niezwykłą opowieścią, którą czyta się lekko i zarazem z ogromną empatią i sympatią dla bohaterów, którzy tworzą tutaj mieszankę postaci barwnych, niezwykłych i fascynujących. Galeria charakterów przenika obraz opowieści, nadając jej realizmu, tajemniczości i jednocześnie humoru. Wydarzenia opisywane z przeskakującą chronologią raz wydłużają całe godziny, by następnie pominąć miesiące, jakby nie miały znaczenia w sieci utkanej przez wyobraźnię autorki. Talent i mistrzostwo opowieści tkwi bowiem w detalach oraz oryginalnym pomieszaniu przygody z tragedią, rozpaczy z uśmiechem, intrygi z beztroską. Jednocześnie fascynuje ogrom emocji ukrytych w opowieści, zręcznie doklejonych do zdarzeń i postaci, ukazujących bezmiar samotności, potęgę lojalności, ciepło przyjaźni, ciężar odpowiedzialności.

Mozaika ułożona przez autorkę budzi zachwyt i wciąga, pasjonuje i zachwyca. Jako czytelnik, jestem zauroczona wizjami, które układa moja wyobraźnia na wzór zamysłu twórczego, historią wdzięczną, portretem chłopca, który uczy się żyć w tym wielopoziomowym wymiarze i jednocześnie ukrywać swoje Rozumienie przed całym światem. Często ze śmiechem przez łzy odkrywałam ten fascynujący wymiar literackiego obrazu, który tutaj nazwać można mistrzowskim.

Dawno już nie zachwyciła mnie tak opowieść z gatunku awanturniczo-przygodowych historii z domieszką magii niezwykłej i ciepłej, a jednocześnie tak innej i odkrywczej, iż wypadałoby jedynie zazdrościć posiadaczowi talentu. Aura opowieści, jej klimat niezwykły sprawiają, że powieść uznaję za kunsztowne arcydzieło swojego gatunku i polecam każdemu wielbicielowi literatury fantastycznie doskonałej.

Uczeń skrytobójcy_mag_logo
Autor: Robin Hobb
Tytuł oryginału: Assassin’s Apprentice
Seria: Skrytobójca – tom 1
Tłumaczenie: Agnieszka Ciepłowska
ISBN: 978-83-7480-447-9
Oprawa: twarda
Ilość stron: 448
Rok wydania: 24 września 2014
Cena detaliczna: 39,00 zł
Wydawnictwo: MAG

POZOSTAŁE TYTUŁY SERII SKRYTOBÓJCA:

_krolewski_skrytobojca_d

Share and Enjoy !

Shares

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jak często się badać?
W mojej firmie kadrowa tego bardzo pilnuje, trzeba co roku mieć świeże badania...
Metylowane witaminy
Witamina to witamina, a dla mnie to podejrzane takie określanie dodatkowe, żeby tylko więcej zarobić...
Brak inicjatywy partnerki
Z moich obserwacji to takie oziębłe dziewczyny raczej zostają same:)
szukam zestawu do decoupage'u...
Są fajne chusteczki w e-sklepach, bardzo duży wybór.