Ubrania z bawełny – Dlaczego warto je kupować

30 sierpnia 2018, dodał: AnnaK00994
Artykuł zewnętrzny

Duży wybór i dostępność ubrań sprawia, że zwracamy uwagę na ich jak najwyższą jakość. Rozpoznawalność marek ubrań w społeczeństwie znacznie się zwiększyła, a my częściej kierujemy się jakością zamiast aspektem wizualnym. Jednym z materiałów najbardziej pożądanych jest bawełna, o jej zaletach słyszał chyba każdy. Jak się jednak okazuje, bawełna, bawełnie nierówna i choć na pierwszy rzut oka materiał wygląda zupełnie tak samo czymś jednak się różni. O tym jakie zalety mają dobrej jakości tkaniny bawełniane i czym się charakteryzują przeczytasz niżej.

Czym jest bawełna

Bawełna to włókno, które otacza nasiona rośliny. Właściwości jakie posiada, sprawiają że jest ona wydajna i znajduje wiele zastosowań w przemyśle. Najczęściej wykorzystywana jest w przemyśle tekstylnym do produkcji lekkich i przewiewnych ubrań, które szczególnie dobrze sprawdzają się w upalne, letnie dni. Tkanina bawełniana charakteryzuje się silnymi właściwościami absorpcyjnymi, co sprawia, że jest bezpieczna dla skóry i bardzo często stosowana jest jako opatrunek na rany. Dodatkowo charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Ubrania wykonane z bawełny zachowują swoją trwałość i szybko się nie niszczą.

Bawełniane tkaniny mają również bogatą i ciekawą historię. Prawdopodobnie już starożytni Egipcjanie stosowali ją do produkcji przewiewnych i lekkich szat. Badania archeologiczne meksykańskich jaskiniach dowodzą, że pojawiała się tam już 7 000 lat p.n.e, a różne gatunki bawełny uprawiane były w Ameryce Południowej i Indiach już kilka tysięcy lat temu. Tkanina znana i ceniona na przestrzeni wieków zyskiwała coraz to większą popularność by dziś cieszyć się największą sławą.

Zastosowanie tkaniny

Choć główne i wiodące miejsce zajmuje w przemyśle tekstylnym, bawełna jest również znana i ceniona w innych rodzajach produkcji. Z uwagi na delikatność, dobrą wchłanialność oraz przyjazne i bezpieczne działanie dla alergików, znajduje swoje zastosowanie w produkcji materiałów opatrunkowych. Dodatkowo wykorzystywana jest w trakcie produkcji:

  • sieci rybackich,
  • filtrów do kawy,
  • banknotów dolarowych,
  • ekskluzywnych materiałów piśmiennych,
  • oleju,
  • karmy dla zwierząt
  • i innych.

Zalety i właściwości bawełny

Jak zostało wspomniane bawełna to tkanina powszechnie znana i ceniona. Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości znajduje powszechne zastosowanie i cieszy się zdecydowanie jedną z najlepszych wśród tkanin opinii. Ubrania z niej wykonane charakteryzują się dużą higroskopijnością, są delikatne, odporne na rozciągania i zniszczenia a także nie uczulają oraz nie powodują podrażnień, co sprawia, że są całkowicie bezpieczne dla alergików i osób posiadających delikatną skórę. W sklepach z ubraniami i materiałami do szycia, znajdziemy propozycje wykonane z tkaniny cieńszej lub grubszej w zależności od tego czego potrzebujesz. Tkaniny cieńsze najlepiej sprawdzą się latem, kiedy upalne dni dają nam się we znaki. Przewiewne t-shirty czy sukienki to w tym czasie zdecydowanie najlepszy wybór. W trakcie produkcji tkanin na ubrania, bawełna wykazuje dużą wchłanialność, łatwo się ją farbuje a stosowane zabiegi nie niszczą jej.

Najważniejsze zalety bawełny

  • naturalność
    Kupując bawełnę na uszycie ubrań zwróć uwagę na jej pochodzenie. Jeżeli zależy Ci na najwyższej jakości wybierz tą pochodzącą z ekologicznych upraw. Naturalność materiału wpływa na jakość i bezpieczeństwo dla alergików. Najlepsza jest ta nie farbowana o naturalnej barwie, masz wówczas pewność, że jej struktury nie zaburzyły żadne sztuczne barwniki.
  • przyjazna dla skóry i środowiska – hipoalergiczna
    Dobrej jakości, naturalna bawełna jest bezpieczna dla skóry. Nie powoduje podrażnień i uczuleń. Ubrania z tej tkaniny są bezpieczne dla alergików.
  • dobra przepuszczalność powietrza
    Tkanina dobrze przepuszcza powietrze, jest lekka i zwiewna, co szczególnie dobrze sprawdza się w letnie upalne dni. Jej walory szczególnie cenią sobie mieszkańcy krajów tropikalnych.
  • łatwa w farbowaniu i wybielaniu
    Dobra wchłanialność tkaniny sprawia, że w przemyśle tekstylnym łatwo poddaje się obróbce. Bardzo dobrze poddaje się zabiegom takim jak farbowanie czy wybielanie.
  • wytrzymała i miękka
    Jedną z wyjątkowych zalet materiału jest jego wytrzymałość i formuła. Kupując ubrania z tej tkaniny nie musisz martwić się, że szybko ulegnie zniszczeniu. Nie traci swojej jakości podczas prania. Bawełna jest miękka, dzięki czemu jest bardzo delikatna dla skóry. Ubranka z bawełny są najczęściej wybierane dla noworodków.
  • łatwa w praniu, odporna na wysoką temperaturę
    Zabrudzenia powstałe na materiale łatwo usunąć. Przy użyciu odpowiednich środków czystości powstałe plamy szybko znikają a jakość materiału nie zmienia się. Tkanina wykazuje dużą odporność na temperaturę, nie ulega kurczeniu się i rozciąganiu.
  • chłonna
    Struktura tkaniny wykazuje dużą wchłanialność. Z uwagi na swoje walory, bawełna zostaje wykorzystywana w medycynie jako opatrunki a także do produkcji wkładek higienicznych.

Od czego zależy dobra jakość bawełny?

  • Rodzaj

Dobra jakość tkaniny zależy przede wszystkim od jej rodzaju. Najbardziej popularną i cieszącą się najlepszą opinią bawełna to Prima Cotton i egipska. Posiadają one włókna o długości nawet 50mm – Extra Long Staple. Długie włókna pozwalają na lepsze sploty a co za tym idzie lepszą trwałość materiału.

  • Dojrzałość włókien 

Prawidłową dojrzałość, włókno bawełny osiąga dopiero po upływie 100 do 180 dni. To właśnie wówczas wykazuje ono najwyższą jakość, jest najbardziej trwałe i wytrzymałe, dzięki czemu wykonane z tkaniny ubrania są w stanie przetrwać długie lata.

  • Sposób pozyskiwania i obróbki

Najlepszej jakości tkanina to ta, która została wykonana z bawełny zbieranej ręcznie, wówczas zachowuje swoje najważniejsze walory. Pozyskiwana mechanicznie uszkadza włókna, co znacznie obniża ich jakość. Sposób obróbki zebranych włókien powinien być jak najbardziej delikatny, tak aby usunąć zanieczyszczenia ale zapobiec uszkodzeniom.

  • Czesanie włókien

Zebrane włókna mogą zostać poddane czesaniu, które usuwa zanieczyszczenia i krótsze włókna, w efekcie otrzymujemy tkaninę najwyższej jakości. Czesana tkanina ładnie się błyszczy, jest miękka, miła w dotyku i trwalsza.

  • Merceryzacja

To proces płukania tkaniny bawełnianej roztworem wodorotlenku sodowego. Takie działanie zwiększa wytrzymałość tkaniny nawet o 30%.

Jak rozpoznać dobre bawełniane ubrania?

Pierwszym punktem,a który powinieneś zwrócić uwagę wybierając ubrania z bawełny to cena. Dobre jakościowo t-shirty, rzecz jasna nie będą zbyt tanie i nie zapłacisz za nie 20 czy 30 zł, trzeba wydać nieco więcej. Ceny dobrych jakościowo ubrań rozpoczynają się zwykle od ok 70-100zł. Dodatkowo ważna jest jakość materiału, którą z pewnością rozpoznasz już podczas pierwszego kontaktu z tkaniną. Dobre jakościowo ubrania są miękkie, delikatne, posiadają ładny połysk i nie podrażniają. Te gorsze propozycje będą sztywne, szorstkie i nieprzyjemne w dotyku. Zwróć uwagę także na metkę, pojawi się tam informacja o rodzaju bawełny.

Ubrania wykonane z tkaniny to zdecydowany faworyt wśród różnego rodzaju materiałów. Bawełniane koszulki są miękkie, delikatne, miłe w dotyku i nie powodują podrażnień – to właśnie z tego względu wybieramy je najczęściej. Warto jednak wiedzieć jak wybrać ciuch by charakteryzowała go najwyższa jakość.