URODA I ZDROWIE

U kogo najczęściej przeprowadza się zabieg podniesienia piersi?

9 lutego 2019, dodał: EKSPERTKA

Piersi to element kobiecego ciała, do którego wyglądu kobiety przywiązują ogromną wagę. Niezależnie od wieku, każda kobieta chciałaby cieszyć się atrakcyjnym biustem jak najdłużej. Lecz to właśnie czas, jak również przebyte ciąże oraz zmiana masy ciała, wpływają na pogorszenie kształtu piersi i utratę ich jędrności. Metodami chirurgii plastycznej, możliwe jest wymodelowanie biustu i nadanie mu walorów, głównie poprzez zabieg ich podniesienia (mastopeksja).

 

Mastopeksja pozwala przywrócić piersiom odpowiednie położenie, nadać pożądaną jędrność oraz rozmiar. Kobiety coraz częściej decydują się na ten rodzaj operacji, na co wskazują dane przedstawione przez Amerykańskie Towarzystwo Chirurgów Plastycznych (ASP) – ilość wykonanych zabiegów podniesienia piersi wzrosła o 70% od 2000r., co potwierdza liczba 90 000 procedur wykonanych w 2013r. przez chirurgów członkowskich ASP.

Podnoszenie piersi – dla kogo ten zabieg?

Najczęściej na mastopeksję decydują się kobiety, które posiadają duży biust, a który przez lata i sytuacje życiowe, m.in. ciąże, karmienie piersią, stał się nie tylko mniej atrakcyjny, ale również uciążliwy. Takie pacjentki cierpią z powodu dużego ciężaru biustu, co skutkuje dolegliwościami bólowymi kręgosłupa, ramion, ogranicza aktywność fizyczną, jest również przyczyną otarć i odparzeń pod piersiami. Nierzadko takie pacjentki skarżą się na trudności w zasypianiu i zaburzenia snu, ponieważ wskutek ucisku biustu na klatkę piersiową może on powodować duszność.

U takich kobiet zabieg podniesienia piersi to połączenie redukcji gruczołu piersiowego z jego plastyką. Polega to na usunięciu nadmiaru tkanki gruczołowej i tłuszczowej, wycięciu nadmiaru skóry. Często otoczka brodawkowa jest przesuwana i zmniejszana. Rodzaj cięcia jest wspólnym wyborem lekarza i pacjentki, jednak w każdym przypadku pozostawia widoczne blizny, czego pacjentka musi być świadoma. Jak również tego, że duży biust mimo operacji może powodować dalsze opadanie i pogorszenie efektu operacji.

Jednak zabieg mastopeksji jest przeprowadzany nie tylko u pacjentek z obfitym biustem. Równie często wykonuje się go u kobiet z małymi piersiami, które zazwyczaj są dodatkowo obwisłe, pozbawione jędrności. Taki wygląd piersi jest wynikiem przebytych ciąż, naturalnego karmienia, starzenia się, utraty masy ciała, często jest to cecha dziedziczna. W tego typu przypadkach, aby uzyskać pożądany efekt, nierzadko wraz z liftingiem piersi (podniesieniem) wszczepia się implant lub dokonuje się wypełnienia własna tkanką pacjentki.

Zobacz zdjęcia z efektami zabiegów: www.tourmedica.pl/zdjecia-przed-i-po/podniesienie-piersi/

Wskazaniem do zabiegu mastopeksji są również deformacje i różnice w wyglądzie obu piersi, ich asymetria. Jednakże takie przypadki wymagają wnikliwej oceny doświadczonego lekarza, który pomoże zakwalifikować pacjentkę do odpowiedniej metody zabiegowej, przede wszystkim bezpiecznej.

Ze względu na to, iż zabieg podniesienia piersi przeprowadzany jest najczęściej w grupie pacjentek w wieku od 30 do 54 lat (wg danych ASP – Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Plastycznych, z 2013r.), ważne jest aby decyzja o jego wykonaniu była podjęta przez pacjentkę świadomie. Jeżeli pacjentka planuje ponownie zajść w ciąże, to rozsądnym byłoby odłożenie zabiegu, ponieważ kolejna ciąża mogłaby pogorszyć efekt wykonanego wcześniej liftingu piersi. Poza tym ważny jest przebieg rekonwalescencji po zabiegu, na co składa się wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, noszenie specjalistycznego stanika, unikanie sytuacji będących ryzykiem zakażenia rany pooperacyjnej, co dalej podkreśla istotę świadomego wyboru.

Zabieg podniesienia piersi póki co nie jest refundowany przez NFZ, niezależnie od wskazań. Pacjentka płaci z własnej kieszeni. Ceny wahają się od 3 000 zł we Wrocławiu, od 7 000 zł w Warszawie, Łodzi i Poznaniu, natomiast w Krakowie zabieg można wykonać od 8 000 zł.

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do U kogo najczęściej przeprowadza się zabieg podniesienia piersi?

  1. avatar martyna83 pisze:

    Witam, a ja się zdecydowałam na taka operacje i to było bardzo dobra decyzja w moim życiu! Piersi sa mniejsze , ogólnie wyglądają super !!!! Czuje się dobrze , nie boli mnie kręgosłup, komfort życia mi się polepszył i dodatkowo wizualnie jestem bardzo zadowolona ! Wspaniały lekarz , doświadczony , operacja przebiegła zgodnie z planem , przed operacja wszystko wiedziałam co będzie robione jakie bedą blizny , ewentualne powikłania , dzisiaj idę po 3 tyg. na wizytę kontrolna , piersi mnie nie bolą , nie mam opuchnięcia , i czuje się świetnie!!!;) Piersi mam mniejsze i podniesione!!!

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

papier do pieczenia
Hmmm, przecież tam jest chlor, to nie jest papier do celów spożywczych......
Torebka wizytowa - która?
Mnie podobają się satynowe, są bardzo eleganckie.
Jak poprawić relacje narzeczonego z…
Ale starsi zawsze uważają, że są mądrzejsi życiowo i młodzi mają ich słuchać:)...
Operacja nosa
Ja mam taki lekki garbik na nosie ale to trzeba piłować kość, boje się tego...