Trendy kulinarne w 2020 roku. Co będzie na topie? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Trendy kulinarne w 2020 roku. Co będzie na topie?

12 lutego 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Nowy rok to również nowe trendy w kuchni! Co będzie na topie? W zeszłym roku triumfy święciła kuchnia wegańska, idea slow food i potrawy środkowowschodnie. W 2020 pewne trendy wciąż przetrwają, ale na pierwszy plan wysuną się nowe. Rosnąca świadomość ekologiczna, docenienie lokalnych produktów, troska o własna zdrowie i powrót do tradycyjnych receptur zrobią swoje. Nowy rok przyniesie nam wiele dobrego.

TRENDY KULINARNE

Powrót do korzeni

Fascynacja kuchnią azjatycką czy syryjską nieco osłabnie na rzecz naszej rodzimej, polskiej kuchni. Powiedzenie „Cudze chwalicie, swego nie znacie” nabierze mocy. Zaczniemy przygotowywać więcej tradycyjnych posiłków, sięgając po przepisy naszych babć. Domowej roboty pierogi, kopytka, pyzy na parze, warzywne surówki, palone masło czy chleb na zakwasie odzyskają dawną sławę. Sięgniemy także po klasyczne wyposażenie kuchni – niezawodną żeliwną brytfannę czy wzorzyste garnki emaliowane, które podkreślają tradycyjny smak potraw. Babcie byłyby z nas dumne!

Kuchnia wegańska nadal na topie

Restauracje typowo wegańskie i wegetariańskie nadal będą cieszyć się popularnością. Co się zmieni? Więcej lokali, które do tej pory serwowały mięsne posiłki, uwzględni w swojej karcie menu rozbudowaną ofertę dla wegan i wegetarian. Do tej pory w takich restauracjach wege posiłki stanowiły raczej marginalne propozycje, w tym roku ma to jednak ulec zmianie. Kucharze wciąż poszukują roślinnych zamienników mięsa, tworząc jaglane burgery, jarmużowe pulpety i potrawki z tofu. Na kulinarne salony wkroczy także egzotyczny chlebowiec (jackfruit) – dojrzały owoc można panierować i smażyć, zupełnie jak mięsne kotlety. Z kolei na sklepowych półkach znajdziemy jeszcze więcej zdrowych wege przekąsek.

Uwielbienie do bezmięsnych potraw i warzywnych posiłków wiąże się ze zwiększoną troską o własną dietę i zdrowie. Zwrócimy większa uwagę nie tylko na to, co jemy, ale i na to, w czym przygotowujemy posiłki. Patelnie pokryte niecertyfikowanymi powłokami czy garnki wydzielające szkodliwe składniki pójdą w odstawkę. Sięgniemy natomiast po gliniane garnki i ceramiczne naczynia do zapiekania, stawiając na naturalne materiały wykonania.

 

Domowe gotowanie

Jeszcze do niedawna wyjście do restauracji było dla nas pewną formą rozrywki. Zeszły rok pokazał jednak, że nie jesteśmy stali w naszych upodobaniach. Zamiast wychodzić, woleliśmy zamawiać jedzenie przez telefon lub internet i czekać na dowóz posiłku do domu. Niektórzy decydowali się nawet na całodzienne diety pudełkowe! W 2020 roku pójdziemy o krok dalej – zamiast wychodzić do restauracji, zostaniemy w domu, ale samodzielnie przygotujemy posiłki. Stąd też wzrośnie nasze zapotrzebowanie na funkcjonalne wyposażenie kuchenne, które pozwoli łatwo i szybko przygotować różnorodne posiłki. Zestaw garnków, w których można gotować, smażyć i piec potrawy? Poproszę!

 

Kuchnia zrównoważona –  stop jednorazówkom!

Czym jest kuchnia zrównoważona? To taka, w której królują ekologiczne rozwiązania. Noszenie materiałowej torby na zakupy z pewnością już nikogo nie zdziwi, ale bawełniane woreczki zamiast foliówek na owoce, warzywa i pieczywo już mogą. Coraz więcej sklepów dołącza do swojej oferty takie wielorazowe woreczki, choć popularne jest także ich samodzielne szycie. Udając się do restauracji po danie na wynos zabieramy własne pojemniki, zamieniamy plastikowe słomki na stalowe, a przygotowane kanapki pakujemy w woskowijki. W 2020 roku trend zero waste ma nabrać jeszcze większego rozpędu.

 

Celebracja posiłków i napojów

Idea slow food nie da jednak zupełnie o sobie zapomnieć. Wciąż ważna będzie dla nas celebracja posiłków i napojów, zarówno w restauracji, knajpie, jak i domowym zaciszu. Nawet zwykłe posiłki postaramy podać się w stylowy sposób. Precyzyjnie ułożone składniki na dużym talerzu, finezyjnie polane sosem i ozdobione gałązkami świeżych ziół. Nie zapomnimy także o napojach. W parzeniu zielonej herbaty pomoże nam chiński czajniczek z czarkami, a w parzeniu aromatycznej kawy – włoska kawiarka stalowa. Pośpiech niewskazany! Docenimy rytuały parzenia i kosztowania kawy i herbaty.  Niespieszna poranna kawa w iście włoskim stylu stanie się małym rytuałem roku 2020.

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz