Trądzik u dorosłych – przyczyny i sposoby leczenia

3 lipca 2018, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Nie wszyscy nastolatkowie mogą mieć pewność, że na ich skórze przestaną pojawiać się pryszcze gdy okres dojrzewania dobiegnie końca. Nie wszystkie też osoby dorosłe mogą cieszyć się wolną od pryszczy skórą mimo iż w okresie pokwitania nie miały z tym najmniejszego problemu. Trądzik u osób dorosłych to coraz powszechniejsze zjawisko, walka z którym nie jest łatwa. Na szczęście jednak są sposoby, by zapewnić sobie gładką skórę.

Jakie są przyczyny „dorosłego” trądziku?

Na powstawanie pryszczy w wieku dorosłym może być narażonych wiele osób, gdyż wiele jest przyczyn, które to zjawisko wywołują. Niektóre z tych czynników pokrywają się z przyczynami trądziku u nastolatków, jak stres, zła dieta czy niewłaściwa pielęgnacja skóry, polegająca na przykład na jej nadmiernym wysuszaniu.

Bardzo często przyczyną trądziku u dorosłych są też zmiany hormonalne. Kobiety często obserwują u siebie „wysyp” pryszczy przed miesiączką, ale zaburzenia hormonalne mogą również skutkować pojawianiem się niedoskonałości cery przez cały miesiąc. Problem ten może również mieć podłoże genetyczne, co stanowi złą wiadomość dla osób, których bliscy cierpią na tę przypadłość.

Trądzik dorosłych a trądzik nastolatków

Objawy trądziku u dorosłych i nastolatków znacznie się od siebie różnią, przez co czasami diagnoza zajmuje sporo czasu. W wieku młodzieńczym choroba ta zwykle ma postać rozsianych po całej twarzy, czasem też dekolcie i plecach, małych, czerwonych krostek (nieraz nawet skóra jest od nich czerwona). Towarzyszy temu silny łojotok i widoczne, rozszerzone pory.

U dorosłych zaś pojawiają się pojedyncze wypryski, najczęściej zlokalizowane w dolnej części twarzy, choć oczywiście zmiany mogą też pojawiać się na czole czy skroniach. Walka z nimi jest tym trudniejsza, że zazwyczaj są to nie typowe krostki, a bolesne guzki, grudki, a nawet nacieki ropne. W dodatku bardzo często zmiany te nie znikają, nie pozostawiając śladu – nieraz pozostają po nich brzydkie przebarwienia lub nawet blizny.

Leczenie trądziku w dojrzałym wieku

Osoby dorosłe, chcąc cieszyć się gładką skórą i uniknąć niepożądanych pozostałości po objawach trądziku, muszą sięgnąć po radykalne rozwiązania. Warto przy okazji ich stosowania także właściwie pielęgnować skórę, co ograniczy jej przetłuszczanie się i zapobiegnie pojawieniu się wyprysków i wągrów.

Najczęściej stosowane sposoby leczenia to kuracje hormonalne oraz antybiotykoterapia. Ten drugi sposób opiera się na stosowaniu retinoidów, czyli pochodnych witaminy A. Dorośli mogą również korzystać z takich sposobów jak laserowe usuwanie trądziku czy terapia światłem, takie metody jednak nie są jeszcze bardzo popularne. Ich wadą jest wysoka cena, jednak gdy trądzik pojawia się w dojrzałym wieku, warto zrobić wszystko, by szybko się go pozbyć. Raczej nie można liczyć, że minie sam.

Dowiedz się więcej na temat trądziku u dorosłych na blogu Benzacne.pl.