W poprzedniej części cyklu dokładnie opisałam przyczyny trądziku u dorosłych. Dziś zastanowimy się nad tym, czemu dotyczy on zarówno skóry suchej, jak i tłustej? Jak zapobiegać objawom w obu przypadkach? Jak leczyć trądzik?
Jakie holistyczne rozwiązania proponują specjaliści? Warto wspomnieć także o tym, że trądzik na skórze dorosłych pojawia się zazwyczaj po 30- stym roku życia. W tym przypadku nie pomoże już zwykła pielęgnacja „antytrądzikowa”, jaką zazwyczaj proponuje się nastolatkom, borykającym się z wypryskami i innymi defektami skóry trądzikowej.
Wobec tego zacznijmy od analizy problemu dla cery tłustej. Najczęstszą przyczyną jest zła pielęgnacja. Ludzie zapominają, że skóra tłusta także wymaga nawilżenia. Równowaga bilansu wodnego w organizmie jest ważna przy każdym rodzaju skóry. Osoby z tłustą skórą nie przywiązują często wagi do złuszczania, tylko dlatego, że martwy naskórek nie jest tak uciążliwy jak przy suchej cerze. Zawsze jednak możemy zmienić nasze nawyki. Bardzo ważna w terapii antytrądzikowej będzie regulacja pracy gruczołów łojowych. Istotna będzie tu codzienna pielęgnacja, polegająca przede wszystkim na nawilżaniu! Do tego należy stosować peeling, pamiętając, że skóra tłusta może być równie wrażliwa co sucha. Bez tych dwóch elementów nawet najlepsze żele punktowe, maseczki i inne cuda na wypryski nam nie pomogą. Powinno się stosować także preparaty przeciwzapalne , sprawdzą się tu naturalne kosmetyki, parówki z ziół, toniki ziołowe… Miejmy na uwadze fakt, iż skóra tłusta również wymaga dbania o jej funkcje obronne, musimy doprowadzić do ich zrównoważenia, w czym pomoże nam odpowiedni specjalista. U kosmetyczki możemy sięgnąć po kwasy: alezainowy i migdałowy, które działają przeciwzapalnie, hamują nadmierne wydzielanie sebum, zmniejszają zrogowacenie naskórka, rozjaśniają wszelkie blizny, ślady, przebarwienia a przede wszystkim nie podrażniają.
Przy skórze suchej przyczyna trądziku może tkwić głębiej niż w codziennej pielęgnacji. Pobudką mogą być pasożyty, toksyny, grzyby i inne choroby. Poza pielęgnacją istotna, a nawet najważniejsza będzie tu dieta! Przy takim rodzaju skóry bez wątpienia powinnyśmy się poddać diagnozie specjalisty, który pomoże nam dobrać skuteczną metodą walki z uporczywymi objawami. Podczas pielęgnacji skupmy się na nawilżeniu, najlepiej kremami z dużą zawartością składników naturalnych oraz witamin, na złuszczaniu, oczywiście bardzo delikatnymi, nieinwazyjnymi metodami oraz na działaniu przeciwzapalnym. Musimy wzmocnić naszą skórę, która i tak jest już bardzo delikatna i ciężko radzi sobie z czynnikami ją atakującymi. Współpraca z kosmetyczką jest tu niezbędna, także w tym przypadku można stosować kwasy. Tym razem będzie to kwas mlekowy, który rozluźni naskórek, pomoże nawodnić skórę, oczyści, wzmocni, rozjaśni…
Jak widzicie, współcześnie odchodzi się od schematów. Terapię dobiera się indywidualnie, w porozumieniu z odpowiednimi specjalistami. Na nasz wygląd składa się mnóstwo czynników: pielęgnacja, środowisko, dieta, geny… Tak więc terapia holistyczna może przynieść zaskakująco dobre efekty. Warto korzystać z zabiegów kwasami, potrafią zdziałać cuda. Warto także poprosić o pomoc lekarza, regularnie wykonywać wyniki, skorzystać czasem z detoksu, dietoterapii. Coraz częściej wraca się do darów natury i bardzo dobrze! Przy trądziku zioła, leki naturalne i homeoterapia mogą nam tylko pomóc. Pamiętajmy również- kosmetyki to swoiste narzędzia, nie używajmy ich nieumiejętnie.
Zobacz również:
- Trądzik u dorosłych – leczenie
- Co to jest trądzik i jak go można leczyć?
- Babcine, staropolskie metody leczenia – aloes na trądzik?
- Pytanie do eksperta: jak zwalczyć trądzik?