Trądzik – jak się go pozbyć?

8 sierpnia 2017, dodał: EKSPERTKA

Trądzik to choroba skóry, która objawia się poprzez zaskórniki, grudki oraz krosty. Zmiany skórne są bardzo często uwarunkowane przez zaburzenia gospodarki hormonalne, dlatego też trądzik jest nieodłącznym towarzyszem takich okresów jak dojrzewanie, menopauza czy ciąża.

Trądzik powstaje na skutek nadmiernego wytwarzania łoju. Zrogowaciały naskórek blokuje przewód wyprowadzający łój i zamyka jego ujście, co doprowadza do powstania zaskórnika. W takich warunkach niektóre bakterie bardzo szybko się rozwijają co może doprowadzić do powstaniu zapalnego, krost i bolesnych grudek. Najczęściej pojawiającym się rodzajem trądziku jest tzw. trądzik młodzieńczy.

Inne przyczyny powstawania trądziku

Poza zmianami o charakterze hormonalnym, do występowania trądziku może przyczyniać się szereg innych czynników, między innymi:

– nieodpowiednia dieta
– zły dobór kosmetyków do higieny i pielęgnacji
– zła częstotliwość zabiegów higienicznych
– zażywane leki/przebyte choroby
– czynniki stresogenne

Leczenie trądziku – jak pozbyć się problemu?

Trądzik leczony może być wieloma metodami, wszystko zależy od stanu, typu oraz stadia choroby. Poprawną diagnozę potrafi postawić tylko specjalista, dlatego też wizyta u lekarza (dermatologa) jest konieczna. W przypadku leczenia hormonalnego niezbędna będzie również konsultacja z endrokrynologiem.

Medycyna oferuje kilka rozwiązań leczenia trądziku. Niezwykle często stosuje się preparaty, których celem jest złuszczanie się naskórka (celem odblokowania przewodów wyprowadzających). Środki tego typu oparte są na kwasie salicylowym, kwasie azelainowym lub kwasach AHA.

Ponadto, powszechne zastosowanie znajdują środki do stosowania miejscowego: antybakteryjne (nadtlenek benzoilu, hydroksychinolina), przeciwzapalnego (nikotynamid). Pacjentowi może być zalecone również stosowanie antybiotyków (miejscowo i doustnie).

Leczenie hormonalne

W przypadkach zdiagnozowanych zaburzeń hormonalnych stosowana jest kuracja hormonalna:

– cyproteronem (pochodna progesteronu)
– drospirenonem (progestagen)

Profilaktyka uzupełniająca

W leczeniu trądziku niezwykle ważne jest zastosowanie się do zmian w odżywianiu i pielęgnacji skóry zmienionej chorobowo. Przede wszystkim należy zadbać o:

Zmiany w nawykach żywieniowych – zaleca się wykluczyć z diety: mleko, śmietanę, ostrych produktów, tłustych potraw (w tym fast-foody, sosy itd).

Regularne oczyszczanie skóry – należy usuwać makijaż/zanieczyszczenia ze skóry dwa razy dziennie (nie mniej, nie więcej).

Unikać rozdrapywania/wyciskania – pod żadnym pozorem nie należy pozbywać się trądziku takimi metodami, gdyż może to skutkować nasileniem stanu zapalnego.

Ograniczenie stosowanych kosmetyków – gruby, ciężki makijaż jest sprzymierzeńcem trądziku. Należy możliwie ograniczyć ilość kosmetyków maskujący.
Warto przy tym zauważyć, że dermatolog udziela konkretnych wskazówek dotyczących pielęgnacji skóry trądzikowej (w zależności od przyczyn problemu). W oparciu o jego diagnozę można dobrać odpowiednie kosmetyki na bazie konkretnych składników aktywnych.

Więcej infomacji na temat skutecznego leczenia trądziku znajdziesz tutaj: http://jakpozbycsiepryszczy.pl/produkty/top-3-najlepsze-tabletki-na-tradzik-bez-recepty/

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz

Rozwiąż poprawnie równanie: *


Aleja handlowa

Sukienka wyszczuplająca sylwetkę
Błękitna sukienka ze sklepu Thecovershop.pl
Cena:
170 zł
Forever Fields of Green
Zielone źdźbła młodych zbóż, pszenicy i jęczmienia oraz lucerny
Cena:
54,40 zł
Gorset mocno wyszczuplający talię, brzuch
Kkształtuje talię, górne i dolne partie brzucha
Cena:
31 zł
Naturalne płatki mydlane do prania Enklare NumberOne
Delikatne dla skóry, wykonane na bazie mydła naturalnego Enklare
Cena:
17,90 zł
Ekskluzywna skórzana torebka
PAOLO PERUZZI
Cena:
339,90 zł
Piżama chłopięca marki KANZ
Bawełniana, miła w dotyku piżama dla chłopca na wiosenne i letnie noce
Cena:
39,90 zł

FORUM - bieżące dyskusje

Powitalnia - napisz kilka słów o so…
Witam, Mam 38 lat (jeszcze :) ). Jestem mamą 2 dorastających córek, żoną....
Nasza czytelnia - jakie książki pol…
Inga Iwasiów: "Bambino" super pozycja - polecam :)
Co myślicie o medycynie estetycznej…
Witam, mam 38 lat i nie ukrywam, że coraz częściej zastanawiam się nad skorzystaniem...
Pożyczka bez BIK dla firmy na samoc…
Brak zdolności kredytowej często jest przyczyną odmowy kredytowania. Jeżeli na prawdę poszukujesz pieniędzy...
facebook