Tradycyjne czy oryginalne zaręczyny?

2 lutego 2022, dodał: Joanna
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Zaręczyny to wyrażenie chęci bycia razem i w przyszłości małżeństwa składane zwykle przez mężczyznę – kobiecie. W kulturze zachodniej mężczyzna na znak swojej miłości ofiarował swojej wybrane pierścionek, który kobieta przyjęła bądź odrzuciła. Po zaręczynach następuje okres narzeczeństwa (wg. mojej babci i za pewne nie tylko mojej –  nie może trwać dłużej niż 1 rok) który powinien zakończyć się sakramentem małżeńskim.


Tradycyjne zaręczyny – podobno są już nie modne i nudne (tak twierdzą moje przyjaciółki singielki). Jak wyglądają …

Mężczyzna udaje się do sklepu jubilerskiegow celu zakupienia pierścionka zaręczynowego, który wybiera sam. Szuka najbardziej idealnego i najbardziej wyszukanego pierścionka , który pięknie będzie się prezentował na dłoni przyszłej małżonki.

Następnym krokiem jest zorganizowanie oficjalnej uroczystości, na której mężczyzna oświadczy się kobiecie. Z reguły zaproszeni się tylko rodzice, rzadziej zapraszani są dziadkowie oraz rodzeństwo.  Zgodnie z tradycją zaręczyny odbywają się u przyszłej Panny Młodej, która ze swoimi rodzicami organizuje obiad zaręczynowy.  Narzeczony razem ze swoimi rodzicami powinien na obiedzie zjawić się punktualnie z dwoma pięknymi bukietami kwiatów. Z reguły każdy jest tak strasznie zestresowany, że nie chce jeść obiadu, a tym bardziej czekać do deseru, więc od razu – obwieszcza cel spotkania. Przynosi jeden bukiet kwiatów przyszłej teściowej i prosi ją oraz przyszłego teścia o zgodę na poślubienie ich córki. Oczywiście rodzice się zgadzają, więc narzeczony klęka przed swoją ukochaną i prosi ją o rękę, mówi jak mocno ją kocha i wyciąga piękne pudełeczko a w nim pierścionek. Przyszła Panna Młoda nie ukrywając wzruszenia płacze i oczywiście zgadza się. Wszyscy szczęśliwi zasiadają do stołu i wreszcie mogą odetchnąć z ulgą, mogą wreszcie coś zjeść ustalając np. szczegóły dotyczące ślubu oraz wesela.

Zaręczyny Oryginalne – tak naprawdę nie wiem o nich zbyt wiele (mąż  oświadczył w tradycyjny sposób), wiec podpytałam się kilku znajomych jak według nich powinny wyglądać takie zaręczyny. Wszyscy jednogłośnie powiedzieli, że musi być romantycznie i zaskakująco…

* RESTAURACJA – musi być znana i ekskluzywna. Data jest bardzo ważna np. pierwsza randka, albo rocznica, urodziny itp. W restauracji na środku sali jest tylko 1 stolik z nakryciem dla dwóch osób.   Na całej sali panuje półmrok – palą się tylko świece, na podłodze rozsypane są płatki róż, dalej mamy scenę- jest tylko 1 osoba skrzypek lub pianista (koleżanka nie mogła się zdecydować na muzyka). Koło naszego stolika stoi kelner- wyłącznie do naszej dyspozycji. Wieczór spędzamy romantycznie – myśląc, że świętujemy np. naszą rocznicę poznania, chodzenia itp. aż tu nagle narzeczony klęka przed nami trzymając w ręku pierścionek i prosi nas o rękę…

* WYCIECZKA – koniecznie do Paryża, nie ważne czy w restauracji, na ulicy, na wieży Eiffla- ważne by był to Paryż… mieście zakochanych, gdzie każdy czuje się wyjątkowo a w powietrzu czuć zapach miłości.

* TEATR – (moja koleżanka uwielbia teatr) marzy jej się , że po zakończeniu przedstawienia, gdzie ludzie biją brawa, jej narzeczony wskakuje na scenę i prosi ją o rękę a ona krzyczy głośno „TAAAK”

* PLAKAT – innym zwariowanym dość oryginalnym pomysłem jest zrobienie zdjęcia w eleganckim smokingu z wyciągniętym i otwartym pudełeczkiem a w nim pierścionek – oczywiście z napisem „Madzia wyjdziesz za mnie?” . Najlepsze miejsce to takie – gdzie nasz plakat na pewno zostanie zauważony np. droga do pracy, w sklepie gdzie narzeczona robi zakupy, w autobusie itp.

Niezależnie od miejsca i okoliczności najważniejsza jest miłość. Wydaje mi się, że każde zaręczyny mają w sobie „coś” co wyróżnia je od innych zaręczyn – nie ważne czy mamy pierścionek z brylantem czy z cyrkonią. Nie ważne czy nasz ukochany  oświadczył się w Paryżu, w trakcie meczu piłkarskiego czy przy rodzicach – najważniejsze że to zrobił … że dorósł wreszcie do bycia odpowiedzialnym mężczyzną, że tak samo mocno pragnie spędzić ze mną resztę swojego życia. Każda kobieta marzy o idealnych zaręczynach – ale bardziej pragnie związać się z mężczyzną którego kocha i który będzie odwzajemniał jej uczucia. Nie ważne czy zaręczyny mają być tradycyjne czy oryginalne … ważne żeby były.

 

We wszystkich mowach i w języku duszy
Nad wszystkie są dwa słowa
Jak w kroplach rosy po suszy
W nich skarb żywota się chowa
Jak dwie perełki w oceanie życia
Jak dwie gwiazdeczki na niebie
Świecą nam do powicia
Dwa słowa – kocham ciebie

J.I. Kraszewski

Joanna Sz.

Zobacz również:

  1. Najmodniejsze bukiety ślubne
  2. Najdroższe śluby świata
  3. Najoryginalniejsze oświadczyny
  4. A może tak bez zaręczyn? Dyskusja

Share and Enjoy !

Shares

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Tradycyjne czy oryginalne zaręczyny?

  1. avatar edziawrobel12 pisze:

    zdecydowanie jestem za szalonymi zaręczynami takimi z „jajem”, życie jest zbyt monotonne

Dodaj komentarz