Top 6 posiłków pomagających w walce z nadciśnieniem tętniczym
Walka z nadciśnieniem tętniczym dotyczy szacunkowo co trzeciego dorosłego Polaka. Nadciśnienie pojawia się najczęściej przez niezdrową dietę, nadmierny stres, krótki sen i codzienny pośpiech. Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji nadciśnienia tętniczego, jak powikłania pracy serca i układu nerwowego, należy ułożyć zbilansowany i zdrowy jadłospis. Jakie są złote zasady diety dla osób borykających się z nadciśnieniem tętniczym? Które przepisy są naprawdę smaczne i proste w przygotowaniu? Na czym polega słynna dieta DASH? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!
Skuteczna walka z nadciśnieniem tętniczym. Sprawdź najlepsze posiłki!
Najważniejsze zasady walki z nadciśnieniem tętniczym
W diecie dla nadciśnieniowców najważniejsze jest prawidłowe dobieranie składników. Należy nauczyć się rozróżniać produkty szkodliwe od tych, które przyczyniają się do poprawy kondycji i zdrowia walczących z nadciśnieniem. Podczas układania menu dla osób borykających z problemem nadciśnienia istotne jest włączenie do niego jak największej ilości świeżych warzyw i owoców, a także chudych mięs, tłustych ryb morskich, orzechów, otrębów oraz nasion. Zdecydowanie należy zrezygnować też z nadmiernej ilości soli, białej mąki, jaj, czerwonego mięsa czy masła.
Należy pamiętać, że odpowiednia dieta przy nadciśnieniu tętniczym stanowi jeden z najskuteczniejszych sposobów w leczeniu choroby. Jeżeli razem z walką o niższe ciśnienie będzie szło w parze odchudzanie, powinieneś nauczyć się też liczyć kalorie. Zakłada się, że w przypadku nadwagi bądź otyłości dzienne kalorie powinny oscylować między 1300-1500 kcal. Odchudzanie efektywne będzie również dzięki wyłączeniu z diety produktów, które podnoszą ciśnienie (m.in. alkoholu i słodkiej kawy). Bardzo ważne będzie też zwiększenie ilości witamin A, C i E oraz regularne przyjmowanie produktów bogatych w potas. Dzięki nim wyeliminować można bowiem nadmiar sodu z organizmu.
Pamiętaj, że są to wyłącznie wskazówki, którymi możesz się sugerować. Jadłospis powinna ustalić osoba specjalizująca się w układaniu diet pod chorego pacjenta, a więc wykwalifikowany dietetyk. Poniżej przygotowaliśmy listę TOP 6 posiłków pomagających w walce z nadciśnieniem tętniczym. Jeśli szukasz sprawdzonych przepisów na smaczne i proste w przygotowaniu posiłki dla nadciśnieniowców, znajdziesz je również w tym miejscu: https://fajnegotowanie.pl/przepisy/diety/dieta-dash/.
Sok z buraków
Możesz zastąpić nim codzienne picie kawy, a także wzbogacić śniadanie. Walka z nadciśnieniem tętniczym będzie z burakiem łatwiejsza zwłaszcza, iż warzywo to znacznie obniża ciśnienie. Efekt zauważyć można już po ok. 2 godzinach od wypicia szklanki świeżego soku z buraka.
Wystarczy do wyciskarki wrzucić umytego buraka z marchewką i jabłkiem, które nadadzą soku jeszcze lepszego smaku. Tego soku po prostu nie może zabraknąć w diecie nadciśnieniowca!
Jajka na miękko z warzywami
Zawarte w jajkach peptydy normalizują ciśnienie, dlatego warto jeść je np. na śniadanie. Oprócz tego jajka posiadają dużo witaminy D, która korzystnie oddziałuje na kości i układ immunologiczny. Kolacja z jajek również będzie dobrym pomysłem pod warunkiem, że nie masz problemów z cholesterolem.
Jajka są łatwe w przygotowaniu, zatem można z nich przyrządzić pełnowartościowy i smaczny posiłek. Uważaj jedynie, by ograniczyć ilość smażonych jajek. Zdecydowanie lepiej będzie ugotować je na miękko i połączyć np. z warzywami.
Gotowane brokuły z ciemnym ryżem
Lekka kolacja z gotowanych brokułów i garstki ciemnego ryżu będzie znakomitym daniem dla nadciśnieniowców. Brokuły pełne są wapnia, magnezu i potasu, który reguluje prawidłowe ciśnienie krwi. W połączeniu z pełnoziarnistym ryżem, brokuły stworzą smaczny i zdrowy posiłek.
Warto pamiętać, że zawarty w brokułach potas usuwa nadmiar sodu z organizmu, dzięki czemu może zbić zbyt wysokie ciśnienie. Warto więc włączyć gotowane brokuły do swojego codziennego menu zwłaszcza, gdy borykasz się z wysokim nadciśnieniem.
Walka z nadciśnieniem tętniczym – przepisy na 6 prostych posiłków
Surówka ze świeżej zieleniny i łososia
Najlepsza kolacja dla nadciśnieniowców to połączenie różnego rodzaju świeżej zieleniny, np. sałaty, szpinaku, jarmużu i rzepy. W zestawieniu z łososiem albo tuńczykiem możesz stworzyć z miksu zieleniny naprawdę smaczną, lekką kolację.
Jeżeli lubisz jego smak i zapach, do całości warto dorzucić też czosnek. Jedzony regularnie znacząco obniża bowiem ciśnienie krwi.
Pożywna owsianka
Płatki owsiane to kopalnia błonnika. Dzięki owsiance będziesz więc dłużej syty! Do owsianki możesz dodać żurawinę, orzechy i pestki dyni, nasiona słonecznika, nasionka chia czy siemię lniane. Pamiętaj jednak, by przy nadciśnieniu zalewać owsiankę odtłuszczonym lub sojowym mlekiem.
Aby owsianka była jeszcze bardziej pożywnym i odżywczym posiłkiem, dodaj do niej świeże owoce: porzeczki, borówki, maliny, banany albo jagody.
Komosa ryżowa z warzywami
Komosa ryżowa to cenne źródło białka, a także skuteczny produkt obniżający cholesterol i ciśnienie krwi. Jeżeli borykasz się z chorobą układu krążenia, jednym z posiłków w menu powinna być ugotowana komosa ryżowa z warzywami.
Wystarczy pokroić pomidora, ogórek, cebulę i awokado, dodać do nich ugotowaną komosę ryżową i zmieszać całość z oliwą z oliwek. Staraj się nie przyprawiać dania solą. Lepiej użyć w tym celu świeżych ziół bądź natki pietruszki.
Co to jest dieta DASH?
Dieta DASH to sposób odżywiania polegający na włączeniu do diety jak największej ilości warzyw, owoców, niskotłuszczowego nabiału, chudego mięsa, odtłuszczonego mleka, pełnych ziaren, nasion, orzechów i olejów roślinnych. Uważa się, że jest to najbardziej efektywna dieta obniżająca ciśnienie krwi. A więc idealna dla osób borykających się z nadciśnieniem tętniczym.
Będąc na diecie DASH bardzo ważne jest spożywanie pełnoziarnistych produktów zbożowych, znaczne ograniczenie spożycia słodyczy oraz zredukowanie ilości soli dodawanej do posiłków. Kluczowe w diecie DASH jest także używanie produktów jak najmniej przetworzonych, dzięki czemu zminimalizować można niespodziewane skoki ciśnienia.
zobacz również:
Witaminy z grupy B – właściwości, zastosowanie, objawy niedoboru