Tomografia jamy brzusznej – kiedy jest zalecana? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Tomografia jamy brzusznej – kiedy jest zalecana?

18 sierpnia 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Tomografia jamy brzusznej to badanie wykonywane w przypadku konieczności dokładnego zdiagnozowania narządów wewnętrznych zlokalizowanych w obrębie tego obszaru ciała. Jest dokładniejsze niż badanie USG. Zobacz, na czym polega i jak się do niego przygotować.

tomografia jamy brzusznej

Tomografia jamy brzusznej – na czym polega

Tomografia jamy brzusznej jest rozbudowanym badaniem RTG. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że pacjentowi wykonuje się jednocześnie wiele zdjęć rentegenowskich, aby w rezultacie otrzymać trójwymiarowy obraz narządów wewnętrznych w obrębie brzucha. Dzięki temu możliwa jest dokładna ocena ich stanu i postawienie właściwej diagnozy.

Kiedy wykonać tomografię jamy brzusznej

Tomografię jamy brzusznej wykonuje się dla dokładnego zobrazowania narządów wewnętrznych w obrębie tejże jamy. Powodem zlecenia takiego badania mogą być niepokojące objawy, np. krwawienie z przewodu pokarmowego, zdiagnozowane choroby nerek i innych narządów wewnętrznych, podejrzenie stanu zapalnego wyrostka robaczkowego, mechaniczny uraz brzucha np. w wyniku udziału w wypadku komunikacyjnym, konieczność oceny stanu nowotworu.

Tomografię z reguły wykonuje się pacjentom, którzy nie mogą być poddani badaniu rezonansem magnetycznym, np. z powodu obecności w ciele metalowych przedmiotów.

Tomografia jamy brzusznej – wskazania i przeciwwskazania

Tomografię jamy brzusznej wykonuje się w przypadku podejrzenia lub wystąpienia opisanych powyżej objawów. Natomiast przeciwwskazaniem do wykonania takiego badania jest ciąża lub jej podejrzenie, niemożność przyjmowania środków kontrastowych, np. ze względu na uczulenie, klaustrofobia uniemożliwiająca wprowadzenie pacjenta do wnętrza aparatu oraz przeciwwskazania do stosowania leków uspokajających, co praktykuje się dla złagodzenia ataków klaustrofobicznych.

Jak się przygotować do tomografii jamy brzusznej

Przygotowanie do badania jamy brzusznej tomografem należy rozpocząć już kilka dni przed planowanym badaniem. Obejmują one zarówno zmianę sposobu odżywania, jak i inne elementy. Wszystkie szczegóły zawarte są w artykule: https://badania.znanylekarz.pl/blog/tomografia-komputerowa-jamy-brzusznej-jak-przebiega-jak-sie-przygotowac/.

Jak przebiega badanie jamy brzusznej tomografem

Jeśli badanie ma być wykonane z tzw. kontrastem, pacjent przed jego wykonaniem dostaje do wypicia specjalny środek. Następnie zostaje poproszony o położenie się na ruchomym stole, który jest wprowadzany do tuby tomografu. W czasie badania trzeba leżeć nieruchomo, dzięki temu uzyskany obraz będzie wyraźny. Samo badanie trwa maksymalnie pół godziny. Jest bezbolesne i nieinwazyjne, aczkolwiek trzeba pamiętać, że polega na naświetleniu pacjenta promieniami RTG, co samo w sobie jest szkodliwe. Właśnie dlatego tego badania nie można wykonać na własne życzenie, nawet prywatnie. Zawsze niezbędne jest skierowanie od lekarza prowadzącego.

Wskazania po tomografii jamy brzusznej

Jeśli pacjent nie przyjmował kontrastu ani leków uspokajających bezpośrednio po badaniu może opuścić placówkę i udać się do domu. Nie ma przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów mechanicznych, nie jest też potrzebna opieka osób trzecich.

W przypadku przyjmowania wyżej wymienionych środków należy pozostać w placówce medycznej około dwóch godzin. To czas niezbędny na zdiagnozowanie i szybką pomoc w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej.

Zdjęcie: Istockphoto.com

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jakie radio?
Ja bardzo lubię słuchać radia RMF FM lub radia ESKA
kto jest fotografikiem?
Artysta fotografik zajmuje się robieniem zdjęć, przekazując innym swoją wizję świata bądź dokumentując zastaną rzeczywistość....
hollywoodzki uśmiech - czy to możli…
Hollywoodzki uśmiech to nic innego jak wcześniej wspomniany biały uśmiech, symetryczny i pozbawiony...
Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną
W przypadku kobiet mogą być to ciemne jeansy, koszula i marynarka lub kardigan/sweter...