Tłusty Czwartek i Ostatki – przepisy Tomka Jakubiaka!
Tłusty Czwartek i Ostatki – Tomek Jakubiak podpowiada, jak przygotować tradycyjne pączki
Z powidłami, różą, konfiturą lub dżemem – pączki to absolutny hit karnawału! Chociaż nie należą do najbardziej dietetycznych przysmaków, w Tłusty Czwartek wypada skusić się choć na jednego. Tym bardziej, że jak mówi stare ludowe przysłowie, tłustoczwartkowy pączek zapewnia pomyślność i dostatek przez cały kolejny rok.
Przygotowanie tych tradycyjnych, karnawałowych wypieków nie należy do najprostszych, ale warto podjąć wyzwanie, by cieszyć się smakiem domowych pyszności. Tomek Jakubiak – znany kucharz i autor programów kulinarnych oraz ambasador marki Herbapol zdradza najważniejsze sekrety i podpowiada jak przygotować idealne pączki.
Odpowiednie składniki, sprężyste ciasto, a przede wszystkim – cierpliwość i brak pośpiechu – to tajemnica przygotowania tradycyjnych polskich pączków. Jeśli dodamy do tego pyszne nadzienie w postaci owocowej konfitury Herbapol, otrzymamy prawdziwy karnawałowy rarytas. Dla amatorów domowych słodkości, którzy wolą lżejsze i łatwiejsze w przygotowaniu wypieki, Tomek Jakubiak proponuje alternatywę w postaci muffinek z białej czekolady z migdałami i konfiturą wiśniową Herbapol.
PĄCZKI Z ULUBIONĄ KONFITURĄ HERBAPOL
Czas przygotowania: 3 godz. 20 min.
Liczba porcji: 25 sztuk
Składniki:
Ciasto:
– 600 g mąki pszennej
– 3 jajka
– 100 g masła,
– 70 g cukru z prawdziwą wanilią
– pół łyżeczki soli
– 2 łyżki spirytusu lub octu jabłkowego
– 250 ml mleka
– 20 g świeżych drożdży lub 10 g drożdży suchych
– olej lub smalec do smażenia
Nadzienie: Ulubione Konfitury lub dżem Herbapol (np. konfitura malinowa lub wiśniowa)
Sposób przygotowania:
Przesiewamy mąkę i mieszamy ją z suchymi drożdżami lub rozczynem z drożdży. Następnie dodajemy mleko oraz resztę suchych składników i energicznym ruchem wyrabiamy ciasto. Pod koniec dodajemy do niego roztopione masło i jeszcze raz zagniatamy do uzyskania jednolitej, sprężystej konsystencji. Tak przygotowaną masę przykrywamy ręcznikiem i zostawiamy do wyrośnięcia na półtorej godziny. Gdy ciasto podwoi swoją objętość, wałkujemy je na grubość ok. 1 cm, a następnie wycinamy koła o średnicy 7 cm (w tym celu można użyć szklanki lub filiżanki). Na każdy krążek nakładamy po pół łyżeczki ulubionych konfitur Herbapol, następnie zlepiamy brzegi i formujemy kulkę, po czym odstawiamy je do wyrośnięcia. Pączki smażymy z obu stron, na rozgrzanym do 175 °C oleju lub smalcu. Po usmażeniu, pączki odsączamy na papierowym ręczniku. Wystudzone dekorujemy cukrem pudrem, lukrem lub skórką pomarańczową.
Wskazówki praktyczne:
1. Ciasto na pączki jest luźne – rzadsze niż tradycyjna masa drożdżowa. Starajmy się podsypywać jak najmniej mąki przy wałkowaniu i wycinaniu pączków, dzięki czemu będą one delikatne, miękkie i dłużej zachowają świeżość.
2. Jeśli używamy świeżych drożdży, przyrządzamy rozczyn składający się z ok. 50 ml letniego mleka, rozkruszonych drożdży i łyżki cukru. Rozczyn zostawiamy do wyrośnięcia na ok. 10 minut.
3. Charakterystyczna jasna obrączka tworzy się, gdy pączek jest dobrze wyrośnięty (podwoi swoją objętość 2 razy), wtedy unosi się na powierzchni tłuszczu zanurzony w nim jedynie do połowy.
4. Oleju musi być na tyle dużo, by pączek swobodnie w nim pływał i nie dotykał dna naczynia. Najlepiej smażyć pączki w szerokim, niskim garnku.
5. Temperatura tłuszczu do smażenia pączków to 175 °C. Ważne jest by ją stale utrzymywać, pamiętając przy tym, że im więcej pączków smażymy jednocześnie, tym tłuszcz szybciej się schładza.
6. Aby pączki nie chłonęły tłuszczu, do wyrabianego ciasta można dodać odrobinę spirytusu lub octu.
Ciekawostka:
W niektórych regionach, do jednego z karnawałowych pączków dorzuca się grosik, a do drugiego chrzan. Jak głosi legenda, że osoba, której trafi się pączek z grosikiem przez okrągły rok będzie opływać w dostatki, a ta która sięgnie po okrągłą słodycz z dodatkiem chrzanu – będzie miała szczęście.
MUFFINKI Z BIAŁEJ CZEKOLADY Z MIGDAŁAMI I KONFITURĄ WIŚNIOWĄ HERBAPOL
Czas przygotowania: 30 min.
Liczba porcji: 4 sztuki
Składniki:
– 1 słoik Konfitury Wiśniowej Herbapol
– 380 g mąki pszennej
– 380 ml mleka
– 200 g białej czekolady
– 170 g masła
– 130 g cukru
– 50 g płatków migdałowych
– 2 łyżeczki proszku do pieczenia
– 2 jajka
– 2 łyżeczki startej skórki pomarańczowej
– szczypta soli
Sposób przygotowania:
Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 180 °C. Formę do muffinek smarujemy masłem lub olejem albo korzystamy ze specjalnych papilotek. Do dużej miski przesiewamy mąkę i dodajemy do niej kolejno: proszek do pieczenia, sól, cukier i posiekaną czekoladę. Następnie, w środku sypkiej mieszanki robimy dołek i powoli lejemy do niego roztrzepane jajka z mlekiem i skórką z pomarańczy. Na końcu dodajemy roztopione masło i energicznie mieszamy wszystkie składniki. Ważne jest, by nie mieszać za długo – ciasto powinno być grudkowate. Tak przygotowaną masę przekładamy łyżką do foremek/papilotek. Na każdą porcję ciasta kładziemy około łyżeczki Konfitury Wiśniowej Herbapol i posypujemy płatkami migdałowymi. Muffinki pieczemy przez około 25 minut, a następnie studzimy na kratce.
***
Więcej informacji udziela: Biuro Prasowe marki Herbapol.