Tlenoterapia dla zdrowia i urody

8 lipca 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

W dobie pandemii cały świat korzysta z dobrodziejstw tlenoterapii, a jak jest w Polsce, czy w Łodzi można skorzystać z tego typu zabiegu? Rozmawiamy z Konradem Janiszewskim – właścicielem Gabinetu Tlenoterapii Hiperbarycznej mieszczącego się w Łodzi przy ulicy Gimnastycznej 126. Jak działa tlenowa odnowa organizmu czyli tlenoterapia, dla kogo jest wskazana i kto powinien w szczególności z niej korzystać – na te pytania znajdziecie odpowiedzi poniżej:

Panie Konradzie, wiem, że pomysł na tego typu biznes powstał w wyniku przebytego covidu wraz z małżonką, szukaliście szybkiego sposobu na powrót do pełnej sprawności tak?

Przyznam szczerze że, pewnie jak większość, bagatelizowałem Covid- 19. Nie kwestionowałem jego istnienia ale nie zdawałem sobie sprawy ze spustoszenia jakie może pozostawić w organizmie. Sami przeszliśmy tą chorobę ze wszystkimi objawami. To był dla nas trudny okres. Ale najgorsze miało dopiero nadejść. Problemy z koncentracją, pamięcią, kondycją. To był jakiś dramat. Najgorsze było to że nie do końca zdawaliśmy sobie z tych problemów sprawę i pewnie część osób była przekonana że udajemy. Z pomocą przyszła nam hiperbaria. Teraz śmiało mogę powiedzieć że objawy po-Covidowe mamy już za sobą. 0 Wobec tego jak czuliście się po przebytej tlenowej terapii, jak szybko nastąpił proces powrotu do zdrowia? W moim przypadku wystarczyło ok 10 sesji z których skorzystałem jedna po drugiej. Czułem wtedy wyraźną poprawę. Oczywiście tlenoterapia nie zadziałała wybiórczo i rozwiązała kilka innych moich problemów. Pozbyłem się migren a dzięki temu że tlenoterapia hiperbaryczna napędza metabolizm również trochę schudłem- tylko 4 kg ale to zawsze coś. W przypadku mojej żony Asi sytuacja była bardziej skomplikowana. Ze względu na wszczepiony rozrusznik serca wiele lat temu nawet lekarze nie wiedzieli czy może skorzystać z tlenoterapii hiperbarycznej czy nie. Ostatecznie po przeczytaniu kilku opracowań na ten temat zdecydowaliśmy się zaryzykować i przyznaję że ryzyko się opłaciło. Ponieważ Asi serce odzyskało swoją sprawność, pytanie czy rozrusznik będzie nadal potrzebny.

 

Czy komora tlenowa jest dedykowana osobom wyłącznie po przebytej chorobie lub jako profilaktyka,  czy też posiada inne właściwości?

Oczywiście motorem napędowym tej gałęzi medycyny są jej właściwości lecznicze wykorzystywane w leczeniu ran, kontuzji, reumatyzmu, wielu chorób skóry- jak atopowe zapalenie skóry czy trądzik. To świetne wsparcie dla osób po przebytym udarze dzięki temu że podczas sesji tlenoterapii hiperbarycznej odbudowywane są połączenia między neuronami. Prowadzone są również badania kliniczne podczas których hiperbaria jest wykorzystywana w leczeniu depresji oraz stresu pourazowego. A także wiele, wiele innych. Ale to tylko część z zastosowań komór hiperbarycznych. Popularnym trendem jest ostatnio wykorzystywanie wpływu tlenu na urodę i kondycję. Warto tutaj wspomnieć o tym że podczas sesji w komorze hiperbarycznej nasz organizm produkuje parokrotnie więcej komórek macierzystych oraz kolagenu niż w normalnych warunkach. Jakie są tego korzyści? Można powiedzieć że cały nasz organizm jest odbudowywany od środka, również narządy. Nasza skóra jest bardziej elastyczna i lepiej odżywiona a zmarszczki są w naturalny sposób mniejsze- czyli wyglądamy i czujemy się młodziej. To rewelacyjna metoda na cofanie naszego zegara biologicznego z której w naszym gabinecie korzysta wiele pań i panów. A co z naszą kondycją? Tutaj mała ciekawostka. Międzynarodowa agencja odpowiedzialna za kontrole antydopingowe (WADA) wpisała tlenoterapię hiperbaryczną na listę legalnych środków dopingujących ponieważ dzięki niej można poprawić wydajność swojego organizmu nawet o 10%. Z tej formy wsparcia, również w naszym gabinecie, korzysta wielu sportowców zawodowych i amatorów.

kapsuła hiperbaryczna omni

Jak działa i przebiega proces dotleniania komórek podczas zabiegu, ile trwa jedna sesja? Czy już po pierwszej sesji odczuwamy lepsze samopoczucie?

Sesje tlenoterapii hiperbarycznej to zabiegi bezinwazyjne. Podczas pobytu w komorze hiperbarycznej możemy spokojnie się zrelaksować lub oddać pracy zawodowej jeśli nam na to pozwala. Do komory możemy zabrać ze sobą telefon, tablet, laptopa- sam chętnie korzystam z tej opcji. Mam wrażenie że pomysły same wpadają mi do głowy. Taka sesja trwa 60 minut od momentu osiągnięcia ciśnienia terapeutycznego 1,33 ATA. A całkowity czas jej trwania jest uzależniony od tego jak szybko uda się przeprowadzić proces kompresji i dekompresji. Całość zwykle zajmuje ok 80 minut. Czy po pierwszej sesji poczujemy się lepiej? To sprawa bardzo indywidualna. W większości przypadków pierwszy pobyt w komorze hiperbarycznej kończy się euforią i świetnym samopoczuciem, możemy też się spokojnie wyspać. Pamiętajmy jednak że kiedy my odpoczywamy nasz organizm pracuje na wysokich obrotach więc zdarza się że wyjdziemy z gabinetu senni. Obie reakcje są normalne i wynikają z naszej reakcji na dużą ilość tlenu dostarczoną do naszego organizmu.

kapsuła hiperbaryczna łódź

Czy jedna sesja wystarczy czy sugeruje się większą ilość aby odnieść jak najlepsze efekty?

To zależy od tego co sprowadza nasz do gabinetu. W przypadku zastosowań leczniczych często jest to więcej niż 10 sesji a ich ilość dobierana jest indywidualnie. W przypadku osób które chcą poprawić swoją urodę lub wyniki sportowe zalecam 5 sesji- jedna po drugiej a później raz na 4-5 dni ponieważ po takim czasie nasz organizm przestaje produkować w zwiększonym tempie komórki macierzyste i kolagen.

Jakiego rodzaju kabiny posiada Pan w swoim gabinecie?

To tak zwane łagodne komory hiperbaryczne. Decydując się na zakup zależało nam na bezpieczeństwie naszych klientów i wszechstronnym zastosowaniu. Takie komory praktycznie nie powodują skutków ubocznych i mogą z nich korzystać również osoby z nadciśnieniem. Komory są dwie, obydwie polskiego producenta opracowane przy współpracy z Gdyńskim Uniwersytetem Morskim, wydziałem Hiperbarii. Pierwsza z komór jest jednoosobowa, wyposażona w wygodny fotel z regulowanym oparciem. Natomiast druga z nich jest dwuosobowa, można w niej leżeć więc jest idealna do nawet dłuższego relaksu. Obydwie komory są zasilane przez specjalnie opracowany koncentrator tlenu z wydajną sprężarką i chłodnicą gazu z 9 filtrami węglowymi aby zapewnić jak największą czystość gazów wpadających do komory.

dotlenianie

Czy osoby, które obawiają się małych pomieszczeń mogą odczuwać dyskomfort?

Oczywiście klaustrofobia jest jednym z przeciwwskazań ale mieliśmy już przypadki osób z klaustrofobią. Wtedy naturalnym wyborem jest większa- dwuosobowa komora która posiada największą powierzchnię szyb z dostępnych na rynku komór. W każdym przypadku podczas procesu kompresji i dekompresji cały czas nad jej przebiegiem i samopoczuciem osoby wewnątrz czuwa osoba z obsługi a w skrajnych przypadkach kiedy jest to potrzebne jest obecna również pielęgniarka więc każdy może być spokojny.

Czy dzieci lub osoby starsze wiekiem mogą korzystać z tlenoterapii? Czy są jakieś przeciwwskazania zdrowotne?

tlenoterapia dla osób starszych

 

Hiperbaria pomaga każdemu. Dzieciom w prawidłowym rozwoju, co w świecie pełnym chemii oraz toksycznego powietrza jest niezwykle ważne. Tym bardziej że tlenoterapia ułatwia pozbycie się toksyn z organizmu. Osobom starszym, ponieważ pomaga zwalczyć niektóre z uciążliwych efektów upływającego czasu- nie tylko zmarszczki ale również problemy z pamięcią, problemy ze stawami jak i kondycją. Tlenoterapia jest świetnym rozwiązaniem dla każdego bez względu na to czy jest chory czy zdrowy. Czy są przeciwwskazania? Jest ich kilka. Między innymi przyjmowanie niektórych leków w chemioterapii, choć tlenoterapia hiperbaryczna jest wykorzystywana do regeneracji organizmu już po jej zakończeniu. Wśród przeciwwskazań są również padaczka, zapalenie zatok, świeże zabiegi w obrębie klatki piersiowej i płuc. Należy pamiętać o tym aby przed rozpoczęciem przygody z hiperbarią skonsultować się z lekarzem prowadzącym lub odpowiednio przeszkolonym personelem gabinetu tlenoterapii.

W jakich godzinach czynny jest gabinet i gdzie się mieści?

Gabinet przyjmuje w godzinach od 10 do 20 od poniedziałku do piątku a w soboty do 15. Wybierając lokalizację kierowaliśmy się wygodą naszych przyszłych odwiedzających dlatego wybraliśmy Smulsko. Nasz klimatyzowany gabinet znajduje się w kameralnym pasażu handlowym w otoczeniu zieleni i domów. A przed wejściem na naszych gości czekają wygodne miejsca parkingowe.

Panie Konradzie a jakieś rady na miłe spędzenie czasu podczas trwania 60 minutowej sesji?

Każdy wykorzystuje czas w komorze hiperbarycznej tak jak chce. Najpopularniejsze formy to drzemka lub fitness kciuków na smartfonie. Ja osobiście zabieram ze sobą laptop i poświęcam ten czas na pracę. Są osoby które w tym czasie nawet dzwonią i załatwiają sprawy biznesowe. Do komory hiperbarycznej można bez obaw zabrać ze sobą ulubioną książkę lub dowolne urządzenie elektroniczne z naładowaną baterią…:)

dziękuję za rozmowę!

rozmawiała Małgorzata Kopeć