Przez ostatnie tygodnie wypróbowaliśmy sosy:
- do mieszanki warzyw
- do brokułów i kalafiora
- do szpinaku
- do marchewki z groszkiem
Nowość firmy Knorr – sosy do warzyw na ciepło, zaskoczyła mnie smakiem jak i składem proponowanych sosów. Uważam, że to świetny pomysł dla osób nie mających czasu na gotowanie. A ten dodatek świetnie się sprawdzi aby przyrządzić zdrową i smaczną porcję warzyw do obiadu.
Sosy są proste w przygotowaniu i znacznie zachęcają do jedzenia warzyw. U mnie niektóre pewnie zagoszczą na stałe. Skład również mają w porządku. Zawierają suszone zioła i co najważniejsze nie zawierają konserwantów i wzmacniaczy smaków.
Oto propozycje w których wykorzystałam sosy do warzyw na ciepło:
1. Warzywa z patelni w sosie ziołowo-maślanym z kaszą gryczaną.
- opakowanie mieszanki mrożonych warzyw na patelnię 750 g
- 3 kiełbaski drobiowe (opcjonalnie)
- łyżka masła
- 1 szkl. kaszy gryczanej lub innej ulubionej
- 1 op. sosu do warzyw na ciepło Knorr – do mieszanki warzyw
Kaszę ugotować zgodnie z wskazówkami na opakowaniu. Pokrojone w plasterki kiełbaski i warzywa wrzucić na patelnię, poddusić na maśle do miękkości. Doprawić sosem Knorr i dokładnie wymieszać. Podawać z ugotowaną kaszą.
2. Grillowana pierś z kurczaka z brokułami i kalafiorem z ziemniaczanym puree
Składniki:
- po 300 g brokuła i kalafiora
- sos do warzyw na ciepło Knorr – do brokułów i kalafiora
- 100 ml gęstej śmietany 18%
- ok. 400 g piersi z kurczaka
- ulubiona przyprawa do grillowania do kurczaka (u mnie była przyprawa do Gyrosa)
Pierś pokroić na kotlety i doprawić przyprawą. Grillować na małej ilości tłuszczu na patelni grillowej. Warzywa ugotować do miękkości. Sos wymieszać ze śmietaną i polać ugotowane warzywa, chwilę jeszcze poddusić. Podawać z grillowaną piersią i puree ziemniaczanym.
Puree ziemniaczane:
- 500 g ziemniaków, pokrojonych na kawałki
- sól do gotowania ziemniaków
- 1 łyżka masła
- ok. 1/2 szkl. mleka
- szczypta gałki muszkatołowej
Ziemniaki ugotować w osolonej wodzie. Dodać masło, szczyptę gałki muszkatołowej i trochę mleka. Ziemniaki utłuc. Jeśli będą zbyt suche dodawać mleko dokładnie mieszając do uzyskania odpowiedniej konsystencji ziemniaków (mają być w konsystencji jak gęsta śmietana).
3. Tarta ze szpinakiem i wędzonym serem
- 250 g mąki
- 125 g masła lub margaryny
- 1 łyżeczka soli
- 1 jajko
- ok. 500 g szpinaku mrożonego lub świeżego
- 1 cebula
- 1 łyżka masła
- 250 g twarogu wędzonego (użyłam Pilos z Lidl)
- sos do warzyw na ciepło Knorr – do szpinaku
- 100 ml śmietany 18%
- 2 jajka
- 2 ząbki czosnku
- szczypta gałki muszkatołowej
- 25 g startego lub posiekanego żółtego sera
Cebulę posiekać i dusić na maśle do zeszklenia. Dodać posiekany czosnek i chwilę go podsmażyć. Dodać szpinak i dusić, aż woda odparuje. Szpinak odstawić do przestudzenia. Śmietanę wymieszać z jajkami, sosem do szpinaku Knorr, gałką muszkatołową i serem wędzonym. Wymieszać z ostudzonym szpinakiem i wyłożyć na spód tarty. Piec w piekarniku nagrzanym do 180 st.C przez ok. 30 minut. 10 min. przed końcem pieczenia posypać serem żółtym. Wszystkie sosy bardzo nam smakowały i na pewno będą stałym dodatkiem do naszych potraw. Sosy znacznie poprawiają, wzbogacają smak warzyw i zachęcają do spożywania ich częściej. Co najważniejsze są bez konserwantów i wzmacniaczy smaku, a składają się z dobrze dobranej mieszanki ziół. Sposód przygotowania jest bardzo prosty i szczegółowo zilustrowany na każdym opakowaniu.
Lidia – Jestem żoną, gospodynią domu i pasjonatem kucharzenia od wielu lat. Od niedawna postanowiłam podzielić się z całym światem moim kuchennym doświadczeniem.
Prowadzi bloga: http://kucharzenieipieczenie.blogspot.com/