Przez portal uroda i zdrowie (https://urodaizdrowie.pl) oraz firmę Appetita (http://appetita.pl/) zostałam wybrana do przetestowania przypraw tej właśnie firmy.
Na wstępie słów kilka o marce:
„Marka Appetita od lat inspiruje w kuchni, oferując pełne smaku i aromatu przyprawy, które zamienią każde danie w kulinarne dzieło sztuki. Starannie dobrane surowce i receptura mieszanek przyprawowych gwarantują najwyższą jakość przyrządzanych potraw. Hasło, towarzyszące marce: Uwodzi aromatem, podkreśla to, co w przyprawach Appetita naturalne i najlepsze: aromat, świeżość oraz bogaty smak. Daj się uwieść!””
Na początek (mam nadzieję, że dobry) zjemy żurek.
Składniki: gotowy zakwas lub domowy (jak wykonać domowy, napiszę później), 4 kawałki białej kiełbasy (wstyd się trochę przyznać, ale ja wykorzystałam parówki), włoszczyzna, sól, przyprawa do barszczu białego i żurki Appetita.
Ja wykorzystałam gotowy, czyli zakupiony w sklepie zakwas. Jeżeli mamy czas (kilka dni wcześniej) możemy przygotować zakwas same. Potrzebujemy do tego: 1 szklankę mąki żytniej, 1 kromka chleba razowego, 3 szklanki wody, 3-4 ząbki czosnku. Do dużego słoja wsypujemy mąkę, zalewamy wodą, na wierzch kładziemy kromkę chleba razowego. Obwiązujemy słój czystym płótnem i odstawiamy w ciepłe miejsce na 5 dni.
Ok czyli zakwas mamy. Przystępujemy do gotowania żurku.
Białą kiełbasę gotujemy z dwoma szklankami zakwasu na wolnym ogniu przez około godzinę. Przyprawiamy do smaku solą i przyprawą Appetity do żurku i barszczu białego .
Można jeszcze dodać pieprzu , żurek będzie wtedy ostrzejszy. Ja oprócz przyprawy do żurku i barszczu białego dodałam jeszcze podstawowe przyprawy podkreślające smak żurku czyli majeranek, cebula, czosnek, ziele angielskie i liść laurowy:
Smacznego :)
Krótka historia żurku zaczerpnięta z opakowania przyprawy do żurku i barszczu białego Appetita:
Żur jest jedną z najstarszych polskich zup o bardzo bogatej historii i tradycji . Charakterystycznego, kwaśnego posmaku nadaje mu zakwas z mąki, na bazie którego jest przygotowywany.. W niektórych regionach kraju nazw żurek i barszcz biały używa się wymiennie. Jednak przeważnie różnica polega na rodzaju mąki na zakwas. Żurek przygotowuje się na zakwasie z mąki żytniej, a barszcz biały z pszennej. Sposób podanie tej zupy także zależy od regionu. Najczęściej serwowana jest z białą kiełbasą, skwarkami i gotowanym jajkiem. Zdecydowany smak potrawy podkreślają majeranek, cebula, czosnek, ziele angielskie i liść laurowy wchodzące w skład „Przyprawy do żurku i barszczu białego Appetita”.
Drugą potrawą, którą miałam przyjemność ugotować przy użyciu aromatycznych przypraw Appetita jest leczo .
Na leczo potrzebujemy :
papryka zielona, czerwona po 3 szt.
cukinia, 1 szt.
cebula, 2 szt.
3 pomidory i koncentrat w słoiczku
kiełbasa (np. toruńska), 4 kawałki
olej, 1 łyżka
sól,
pieprz, papryka ostra i słodka, zioła prowansalskie, czosnek granulowany, do smaku – Appetita
Wykorzystane przyprawy :
- Cebulkę i kiełbasę kroimy w kostkę i podsmażamy na oleju :
2. W kostkę kroimy również paprykę i cukinie, wsypujemy do garnka i zalewamy wodą i gotujemy
do momentu aż warzywa będą miękkie .
3. Doprawiamy solą i przyprawami Appetita do smaku oraz dodajemy podsmażoną kiełbasę z
cebulką.
Życzę smacznego :
Testowała:
Edyta – Chętnie podejmę się testowania kosmetyków.
Prowadzi bloga: http://koloroweczary-mary.blogspot.com/