Terapia online – jak działa i na co zwrócić uwagę?
Współcześnie terapia online to już nie nowość – porady psychologiczne w formie usługi online oferuje coraz więcej gabinetów psychologicznych. Osoby zainteresowane konsultacjami z psychologiem czy psychoterapeutą na odległość mogą mieć jednak szereg pytań. Czy terapia online jest tak samo skuteczna jak terapia prowadzona w gabinecie? Czy każdy może skorzystać z tej formy pomocy?
Czym jest i jak działa terapia online?
W Po0ępna jest już od kilku lat. Terapia online to po prostu terapia prowadzona na odległość, w sposób zdalny. Psychologowie i psychoterapeuci wykorzystują nowoczesną technologię, aby pomóc pacjentom, którzy z różnych przyczyn nie mogą uczestniczyć w terapii stacjonarnej. Najczęściej przeszkodami są odległość, brak czasu na dojazdy czy niepełnosprawność, która utrudnia przemieszczanie się. Z tej formy pracy ze specjalistami korzystają również osoby przebywające za granicą, które ze względu na barierę językową nie mogą rozpocząć psychoterapii w miejscu swojego aktualnego pobytu.
Dla terapii online charakterystyczne jest wykorzystanie elektronicznych środków komunikacji, np. Skype’a. To jedyna różnica między terapią online a prowadzoną stacjonarnie, w gabinecie psychologa czy psychoterapeuty. Brak osobistego kontaktu z psychoterapeutą może pomóc pacjentowi w przełamaniu wstydu i opowiedzeniu o swoich problemach. Nie bez znaczenia jest też to, że pacjent przebywa w znanym sobie otoczeniu, w którym czuje się bezpiecznie.
Terapia online – jak znaleźć specjalistę?
Znalezienie psychoterapeuty prowadzącego terapię online wcale nie jest zadaniem prostym – trzeba upewnić się, że ma on kierunkowe wykształcenie oraz doświadczenie. Sprawdzić należy też specjalizację psychoterapeuty – może on specjalizować się np. w obszarze zaburzeń lękowych. Jak to zrobić bez osobistego kontaktu z psychoterapeutą?
Powyższe informacje bez trudu można znaleźć na stronach internetowych profesjonalnych gabinetów. Przykładowo na stronie gabi0są informacje zarówno o wykształceniu pracowników, jak i ich notki biograficzne. Dzięki temu pacjent może poznać bliżej osobę, u której miałby odbyć terapię online. Na stronie zamieszczone są też przystępne informacje o dostępnych rodzajach psychoterapii. Jest to ważne, gdyż wielu psychoterapeutów posługuje się określeniami (np. psychoterapia poznawczo-behawioralna), które pacjentom niewiele mówią.
Profesjonalne gabinety przykładają wagę również do bezpieczeństwa danych. Wszystkie informacje przekazane przez pacjentów powinny być odpowiednio chronione przed dostępem osób trzecich.
Czy terapia online jest dla każdego?
Terapia online to rozwiązanie dla osób, które nie chcą lub nie mogą uczęszczać na terapię stacjonarną. Profesjonalna pomoc świadczona zdalnie jest rozwiązaniem m.in. dla osób zmagających się z depresją, zaburzeniami lękowymi czy uzależnieniami. Skorzystać z niej mogą również pary, które przechodzą trudne chwile. W wersji online dostępna jest też pomoc psychologiczna – więcej na ten temat można przeczytać na tej stronie internetowej: https://cplwowska.pl/pomoc-psychologiczna-online/.
Skuteczność terapii online w żaden sposób nie odbiega od terapii prowadzonych w stacjonarnie działających gabinetach i dlatego dedykowana jest ona każdej osobie, która czuje, że potrzebuje wsparcia specjalisty. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii, z pomocy psychologa lub psychoterapeuty mogą skorzystać pacjenci, którzy dotychczas nie mieli możliwości uczęszczać na spotkania odbywające się stacjonarnie.