Te kwiaty będą rosły w ogrodzie całe lato. Zobacz co warto sadzić
Wielobarwne kwiaty kwitnące całe lato oraz ciekawe byliny i krzewy ogrodowe robią wrażenie, uwodzą bogactwem barw i budzą nasz zachwyt. Rośliny kwitnące przez cały sezon należą zazwyczaj do grupy wieloletnich, dzięki czemu możemy komponować piękne, oryginalne i kolorowe kompozycje zdobiące nasze ogrody przez wiele lat.
Różnorodne gatunki bylin cenionych za piękno kwiatów i liści do aranżacji ogrodowych należy wybierać przy uwzględnianiu ich podstawowych wymagań stanowiskowych. Bardzo duże znaczenie ma także ich rozmiar oraz kolorystyka planowanego założenia. Z ogrodowych bylin wieloletnich kwitnących latem możemy tworzyć samodzielne rabaty, duże założenia łąkowe, a także niewielkie ogrody skalne. Byliny są także niezastąpione przy tworzeniu zielonej oprawy oczek wodnych oraz dekoracji ogrodowych elementów architektonicznych. Byliny kwiatowe, obficie kwitnące na rabacie warto mieszać z roślinami, których główną ozdobą są dekoracyjne liście. Za najbardziej kolorowe byliny kwitnące latem uznawane są wielogatunkowe liliowce, popularnie nazywane liliami, a także bardzo dekoracyjne krwawniki i urzekające floksy (płomyki).
Liliowce to jedna z najbardziej bogatych grup roślin, w której każda odmiana zachwyca oryginalną, żywą kolorystyką oraz okazałymi i zjawiskowymi kwiatami. Ciekawe i mocne barwy mają również smukłe irysy, zachwycające również niezwykle szlachetnym kształtem swoich asymetrycznych kwiatów. Efektowne piwonie zapewnią naszej rabacie kolorystykę utrzymaną w odcieniach bieli oraz bogatej palecie różu, natomiast ostróżki ogrodowe pozwolą ożywić ogród odcieniami błękitu i fioletu. Delikatnymi, romantycznymi i rozkosznymi kwiatami charakteryzują się orliki, jarzmianki, liatry, serduszka i języczki. Większość gatunków z tej grupy bylin jest stosunkowo mało wymagająca, dlatego możemy je swobodnie komponować, nawet bez posiadania specjalistycznej wiedzy. Piękne założenia możemy też tworzyć z wykorzystaniem kwitnącej latem lobelii okazałej, pysznogłówki, słonecznicy, budlei czy zawciągu nadmorskiego.
Jedną z najbardziej efektownych bylin ogrodowych o stosunkowo długim okresie kwitnienia jest różowa jeżówka purpurowa, która potrafi cieszyć miododajnymi kwiatami od lipca do października. Dostępnych jest wiele odmian tej rośliny, które różnią się barwą i pokrojem kwiatów. Jeżówka bardzo dobrze komponuje się w nasadzeniach z rudbekią błyskotliwą o kwiatach w postaci żółto-brązowych koszyczków. Byliny te rozrastają się w formie kulistej kępy. Żółte kwiaty posiada także księżycowy wiesiołek kwitnący całe lato. Bylina ta idealnie wygląda w rabatach, ale pięknie prezentuje się także na murkach, obrzeżach trawników oraz w założeniach rabatek skalnych. Kwitnie najczęściej od początku lata aż do wczesnej jesieni. Podobnie przez całe lato i jesień kwitnie także rdest pokrewny o smukłych, kłosowatych kwiatostanach, miododajna fioletowa szałwia omszona czy dekoracyjna i mocno pachnąca kocimiętka. Do mniej znanych, ale pięknych oraz długo kwitnących gatunków zalicza się również długowieczna, trawiasta trzykrotka, a także okazała egzotyczna trytoma groniasta, która dzięki swoim oryginalnym kwiatom bywa nazywana płonącą pochodnią. Posadzenie długokwitnących bylin w ogrodzie pozwala stworzyć ciekawą oprawę dla innych gatunków ogrodowych, których czas kwitnienia jest o wiele krótszy.
Efektownym towarzyszem bylin ogrodowych są krzewy kwitnące całe lato. Takie założenia są zazwyczaj efektowną i interesującą ozdobą ogrodu od wiosny do jesieni. Ogrodowe krzewy kwitnące całe lato to przede wszystkim hortensje, dziurawce, wiciokrzewy, mahonie, budleje czy powojniki. Hortensje kwitną niezwykle bogato i okazale, dzięki czemu stanowią niebywałą ozdobę i przyciągają wzrok z daleka. Hortensje najlepiej rosną w miejscach stosunkowo wilgotnych oraz zacienionych. W dopieszczonych ogrodach warto również pamiętać o róży, która według wielu osób stanowi najpiękniejszą ozdobę każdego ogrodu. Róże w zależności od odmiany mogą kwitnąć do późnej jesieni i zachwycać kwiatami, barwami i urzekającym zapachem. Z róż krzewiastych i pnących można także stworzyć przepiękny kwitnący całe lato żywopłot. Takie nasadzenie możemy dowolnie zaplanować, wybierając jeden kolor lub postawić na wielobarwność, ponieważ róże żywopłotowe cechują różnorodne kolory oraz ciekawe i zróżnicowane kwiatostany. Takie żywopłoty mogą zachwycać aranżacją oraz intensywnym zapachem. Aranżacja ogrodowa wykorzystująca pełną paletę barw w długim czasie kwitnienia powinna być skomponowana z wielu bylin i krzewów, w odpowiedniej harmonii tak, aby wraz z przekwitnięciem jednej rośliny, inna właśnie rozpoczynała kwitnienie.
Myśląc o letnim ogrodzie warto też wykorzystać rośliny jednoroczne i dwuletnie. Są one często określane mianem „kwiatów lata”, bowiem kwitną długo i niezwykle efektownie od początku lata do późnej jesieni. Ponieważ są sezonowe, tylko od nas zależy, jak w danym roku będzie wyglądał nasz ogród. Z tej grupy roślin warto do ogrodu wprowadzić czerwono kwitnącą szałwię błyszczącą, fioletowy żeniszek meksykański oraz popularną aksamitkę ogrodową. Kwiaty letnie doskonale czujące się w ogrodach naturalnych, ruderalnych to m.in. lwie paszcze, suchlin różowy, niecierpek, werbena, begonia, nagietek lekarski, dalia i kosmos. Kwiaty o silnym, przyjemnym zapachu, które mogą ozdobić nasz ogród latem, to natomiast m.in. groszek pachnący, maciejka nazywana lewkonią, smagliczka, lak wonny, goździk oraz lawenda. Natomiast kwiaty, które cechuje długi okres kwitnienia to np. czarnuszka damasceńska o unikalnych podwójnych dużych kwiatach w różnych odcieniach, urocza i pięknie kwitnąca czubatka ubiorkolistna, dobrze rozpoznawalna scewola czy goździk chiński spotykany zarówno w nowoczesnych, jak i naturalistycznych ogrodach przydomowych. Wszystkie kwiaty jednoroczne i dwuletnie najpiękniej wyglądają w kompozycjach z trawami w różnych odcieniach zieleni.