Tatuaż – moda, a może sztuka?

2 lutego 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Osoby, które posiadają na swoim ciele tatuaż bywa często postrzegana przez innych jako osoba wyjątkowa i oryginalna. Wąż na ramieniu czy skrzydła wytuatuowane na plecach zmieniają postrzeganie ludzi przez społeczeństwo. Zastanówmy się, w jakim celu ludzie robią sobie tatuaże?

tatuaż

Tatuaż, nanoszony na ciało za pomocą igły i tuszu to bardzo popularny i modny obecnie trend. Starsze osoby krytykują niekiedy zjawisko tatuażu, budzi on w nich złe skojarzenia. Robiąc tatuaż uwieczniamy jakieś ważne wydarzenie lub uczucie do bliskiej osoby. Tatuaż obecnie to coś więcej niż tylko wyraz artystyczny, powstający w przypływie emocji. Powstawanie tatuażu podczas sesji w studio tatuażu to swoiste duchowe doświadczenie, które w historii ludzkości istnieje od zarania dziejów.

Już w starożytnej Grecji czy Egipcie ludzie tworzyli rysunki na ciele. Zdobili nimi swoje sylwetki królowie i władcy. „Tatuaż” to słowo, które pochodzi od polinezyjskiego „tatau”, co oznacza po prostu „zostawić ślad”. W zamierzchłych czasach, przy użyciu tatuaży określano swoją przynależność etniczną czy religijną. Tatuaże pełniły często również funkcje rytualne. Istnieje słynna, japońska grupa mafijna, organizacja znana jako Yakuza, której członkowie mają oryginalne tatuaże na całym ciele. Tego typu skojarzenia ze światem przestępczym sprawiają, że wiele osób negatywnie postrzega tatuaże. Jednocześnie coraz liczniejsze grupy społeczne otwierają się na sztukę tatuażu, uważając ją za zjawisko pozytywne. Badania naukowe dowodzą, że jeśli masz widoczny tatuaż na ciele, to inni postrzegają Cię jako osobę atrakcyjną fizycznie. Ponadto, tatuaże mogą zwiększać poczucie własnej atrakcyjności.

Obecnie tatuaże nie są już tak nacechowane symbolami jak kiedyś. Stały się modne i pożądane, choć jeszcze od niedawna były zarezerwowane głównie dla gwiazd rocka czy muzyki metalowej. Wiele medialnych osób posiada tatuaż lub planuje wykonanie go w przyszłości.

Nie jest łatwo więc odpowiedzieć na pytanie czy tatuaże to moda, która niedługo przeminie, czy może rodzaj sztuki. Niektórzy twierdzą, że tatuaż to jedynie ozdoba. Tak jak breloczek czy ubranie. Ale tak jak w każdej dziedzinie sztuki, w środowisku tatuatorów można znaleźć osoby, które wynoszą tatuaż do poziomu sztuki. Coraz częściej organizowane są konwencje tatuażu, które gromadzą tysiące osób w roli obserwatorów oraz artystów z całego świata, którzy przyjeżdżają po to, aby zaprezentować własne umiejętności. Dominik z Warszawskiego Salonu Tatuażu Juniorink mówi, że artyści, których widujemy na konwencjach w Polsce przyciągają ogromne rzesze ciekawskich, a ich grafik pracy jest wypełniony na kilkanaście miesięcy do przodu.

Tatuaże dla niektórych są urzeczywistnieniem ich marzeń i wizji. Tatuator to osoba, która rozmawia z klientem i na podstawie uzyskanych informacji oraz omówionych pomysłów, tworzy własny, autorski projekt, który jest następnie przenoszony na ciała, za pomocą igły i tuszu. Tatuator musi wykorzystywać swoje umiejętności, warsztat i zmysł estetyczny. Jego praca stanowi bardzo dużą odpowiedzialność. Pamiętajmy, że tatuaż zostanie z nami do końca życia.

Usługi tatuażu i piercingu na najwyższym poziomie znajdziecie w warszawskim Salon Tatuażu Juniorink – https://juniorink.pl