Tatry — najpopularniejsze szlaki | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Tatry — najpopularniejsze szlaki

21 sierpnia 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Miłośnicy gór i przyrody! Na pewno doceniacie niezwykłe piękno Tatr. To góry, które przyciągają tysiące turystów i miłośników wspinaczki. To właśnie w tych majestatycznych górach możesz liczyć na przygodę, wyzwania, ale także chwile wyciszenia i relaksu.

tatry szlaki

Jednak aby kolejne pokolenia mogły cieszyć się urokiem polskich gór, musimy pamiętać o ich ochronie. Sprawdź więc naszą mapę turystyczną Tatr z ulubionymi szlakami i wybierz się na wędrówkę, ale też dowiedz się, jak postępować w górach, by zachować przyrodę w nienaruszonym stanie.

Szlak na Rysy

To jeden z najczęściej wybieranych szlaków wśród turystów spędzających wakacje w Zakopanem. Wspięcie się na najwyższy szczyt Polski (wysokość n.p.m.: 2 503 m) to spełnienie marzeń wielu miłośników gór.

Gdy rozpoczniesz wyprawę w Palenicy Białczańskiej, piesza wycieczka na Rysy zajmie Ci około 8-10 godzin (w obie strony). To trudniejszy szlak, wymagający odpowiedniej kondycji fizycznej i doświadczenia w górskich wędrówkach. Nie jest zalecany dla rodzin z małymi dziećmi.

Podczas wspinaczki respektuj oznaczenia i szlaki, by nie narażać na zniszczenie unikalnej roślinności i zwierząt tatrzańskich. To obszar chroniony, a na szlaku można spotkać m.in. kozice, które są symbolem Tatr i rzadkie gatunki roślin, takie jak goryczka czy skalnica zwisła.

W trakcie wędrówki na Rysy trzymaj się wyznaczonych szlaków, aby nie niszczyć delikatnych mchów, porostów oraz rzadkich gatunków roślinności. Zrywanie kwiatów czy roślin może doprowadzić do ich całkowitego obumarcia, a tym samym zaburzenia ekosystemu Tatr.

Dolina Pięciu Stawów Polskich

Szlak prowadzi przez malowniczą Dolinę Pięciu Stawów, gdzie można podziwiać urokliwe tatrzańskie jeziora. Dolina ta rozciąga się na przestrzeni 4 kilometrów i znajduje się w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego, osiągając wysokość między około 1625 a 1900 metrów nad poziomem morza.

dolina pięciu stawów

Wyjście można rozpocząć np. od schroniska przy Morskim Oku, a czas przejścia wynosi około 4-5 godzin (w obie strony). To trasa stosunkowo łatwa i odpowiednia dla rodzin z dziećmi.

Wędrując przez Dolinę Pięciu Stawów spotkasz wiele cennych gatunków roślin i zwierząt. Zachowaj szczególną ostrożność, by nie zakłócać ich naturalnego środowiska życia. Na tym szlaku można spotkać kozice, świstaki, a nawet rysie.

Idąc do Doliny Pięciu Stawów, zadbaj o to, by zostawić ten zakątek w takim stanie, w jakim go zastałeś. Niech śmieci wracają z Tobą! W przeciwnym razie może dojść do nieszczęścia, kiedy zwierzęta przypadkowo zjedzą resztki czy papierki. To może być dla nich śmiertelnie niebezpieczne. Wszelkie odpady, które generujesz, wyrzuć do odpowiednich koszy na śmieci.

Czarny Staw pod Rysami

To kolejny magiczny zakątek, który warto odwiedzić podczas pobytu w polskich Tatrach. Początek szlaku znajduje się przy schronisku pod Rysami, a przejście zajmuje około 1,5-2 godziny (w obie strony). Czarny Staw znajduje się na wysokości. 1583 m n.p.m. Jest to stosunkowo łatwy szlak, dostępny także dla rodzin z dziećmi.

Należy jednak korzystać tylko z wyznaczonych ścieżek, by nie dewastować przyrody. Zanieczyszczanie wody stawu i jego okolic może skutkować zniszczeniem delikatnego ekosystemu tego pięknego zakątka.

Ścieżka na Giewont

Giewont (1895 m n.p.m.) to jeden z najbardziej charakterystycznych szczytów Tatr. Wędrówka rozpoczyna się przy schronisku na Kasprowym Wierchu, a czas przejścia wynosi około 4-5 godzin (w obie strony). To wymagający szlak, niebezpieczny dla niedoświadczonych turystów. Zalecany jest dla osób o dobrej kondycji fizycznej i z doświadczeniem w górskich wędrówkach. Nie jest odpowiedni dla rodzin z dziećmi.

giewont

Dodatkowo należy zachować szczególną ostrożność, by nie niszczyć występującej tu flory i fauny. Na szlaku na Giewont spotkać można kozice i świstaki, a także różnorodne gatunki roślin.

Jako turysta, podczas wędrówki na Giewont, respektuj oznaczenia i zachowaj odpowiedni dystans od dzikich zwierząt. Nie wolno dokarmiać ich, ponieważ przyzwyczajenie do żywienia przez ludzi może zaburzyć ich naturalne zachowania i wpłynąć negatywnie na ich zdrowie.

Morskie Oko

To prawdziwa perełka Tatr. Zachwyci Cię nie tylko jezioro, ale także piękne widoki. Gdy wystartujesz z Palenicy Białczańskiej, piesza wycieczka do Morskiego Oka (1395 m n.p.m.) zajmuje około 2-2,5 godziny (w jedną stronę).

Szlak jest stosunkowo łatwy, więc jest odpowiedni dla rodzin z dziećmi. Warto jednak pamiętać, że ograniczono liczbę turystów, którzy mogą odwiedzić to miejsce, aby zachować jego wyjątkowy charakter.

Przybywając nad Morskie Oko wchodzisz na teren chroniony, gdzie występują rzadkie gatunki roślin i zwierząt. By chronić te niezwykłe tereny, nie podchodź zbyt blisko do zwierząt ani nie dokarmiaj ich. Nie wchodź do jeziora ani nie pozostawiaj śmieci na terenie dookoła niego. Dzięki temu Morskie Oko będzie można zachować w nienaruszonym stanie dla przyszłych pokoleń.

Podziwiaj Tatry, ale chroń przyrodę

Zachęcamy wszystkich do odpowiedzialnego korzystania z uroków Tatr, by te piękne góry zawsze były symbolem dzikiej przyrody i wyjątkowego ekosystemu. Wystarczy być uważnym, stosować się do obowiązujących przepisów i dawać przykład innym: swoim dzieciom, znajomym, innym pieszym na szlakach, by chronić ten klejnot dla przyszłych pokoleń.

Wspierając Stowarzyszenie Czysta Polska i ich akcję „Czyste Tatry” możesz działać na rzecz ochrony niezwykłego ekosystemu. Włączając się w akcje sprzątania szlaków, segregując śmieci oraz zachowując się odpowiedzialnie podczas wizyty w Tatrach, możesz wpływać pozytywnie na zachowanie tego miejsca dla swoich dzieci, wnuków i kolejnych generacji miłośników gór!

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Tatry — najpopularniejsze szlaki

  1. avatar Iwona Maziarz pisze:

    Kocham góry Tatry! Tam jadąc wiem, że odpocznę, chociaż wychodząc na szczyt to się jednak zmęczę 🙂. Biorąc ze sobą kijki treningowe tylko sobie w tym momencie pomagam by zanadto się nie zmęczyć wchodząc na szczyty gór, Polecam wszystkim którzy mają problem np. z kolanem (mój mąż ma) kijki bardzo pomagają. Byłam na szczycie Nosala,(bardzo szybko się na niego wchodzi mi zeszło ok 45 minut nie więcej) a dolinę 5 stawów przeszłam wzdłuż i wrzesz.Widoki są nieziemskie, malowniczy krajobraz. Naprawdę warto się tam wybrać, zrelaksować i odpocząć. Tam naprawdę się odpoczywa i psychicznie i fizycznie. Widoki rekompensują zmęczenie. Bo są naprawdę piękne❤.

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Styl eko
Nie każdy ma działkę....
Gdzie w Polsce rodzi się najmniej d…
Jasne, bo 500 zł to taka kasa jak nie wiem.... Dwa razy zrobisz większe...
sklepy online z odzieżą dziecięcą…
Ale jakość też jest ważna, żeby to ubranie wytrzymalo choć 3 prania
Facet nie wie czego chce czy się mn…
Warto słuchać otoczenia w sprawie dopasowania partnera. Z boku widzi się więcej....