Taki wygląd twarzy może świadczyć o cukrzycy. Przyrzyj się sobie uważnie

30 lipca 2024, dodał: Ewelina Szadkowska

Cukrzyca to jedna z najgroźniejszych i najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Jej pierwsze objawy są jednak na tyle niejednoznaczne, że wiele osób bagatelizuje je i przez całe lata nie ma świadomości, co się dzieje z ich organizmem. Cukrzyca po cichu wyniszcza kolejne narządy, wpływając negatywnie m.in. na wzrok, zdolności ruchowe, koncentrację, układ moczowy i nerwowy. Dlatego tak ważna jest zarówno profilaktyka, jak i wczesna diagnostyka, która pozwala wdrożyć leczenie zapobiegające przyszłym powikłaniom zdrowotnym. Aby zdiagnozować cukrzycę, warto przyjrzeć się własnej twarzy. To na niej często można zauważyć pierwsze symptomy tej choroby.

cukrzyca

Typowy objaw widoczny na twarzy. Występuje bardzo często

Rumieniec występujący na twarzy kojarzy się wszystkim ze zdrowiem i pozytywnym podejściem do życia. Tymczasem bywa i tak, że staje się pierwszym objawem poważnej choroby, jaką jest cukrzyca. Wynika to z procesu fizjologicznego, uaktywniającego się np. po wypiciu alkoholu. Jak wiadomo, napoje wysokoprocentowe nie tylko przyspieszają krążenie, ale zawierają też duże ilości cukru prostego, który nie jest właściwie trawiony przez cukrzyka. Zaczerwienieniu twarzy sprzyja też wysiłek fizyczny czy podwyższona temperatura ciała lub otoczenia. Właśnie wtedy pojawia się tzw. rumień cukrzycowy, który powinien skłonić nas do przeprowadzenia badań w kierunku glikemii.

Zmiany na powiekach. Przyjrzyj się im uważnie

Osoby, u których występują zaburzenia w produkcji insuliny, a tym samym początki cukrzycy, mają skłonności do tworzenia się kępek żółtych na brzegach powiek. Są one koloru żółtego lub jasnopomarańczowego, co odróżnia je od innych zmian dermatologicznych w tej okolicy. Początkowo są niewielkie i przypominają małe pryszcze, jednak z biegiem czasu zaczynają się powiększać i stają się coraz bardziej widoczne. Mogą występować zarówno na górnej, jak i na dolnej powiece. Ich powstawanie wiąże się zarówno z hiperglikemią (wysokim poziomem cukru we krwi), jak i z powstałą w jej następstwie niewłaściwą przemianą tłuszczów w organizmie, co ma związek z niewłaściwą pracą wątroby oraz trzustki.

Takie policzki mogą świadczyć o cukrzycy

U osób z cukrzycą często w krótkim czasie pojawia się nadwaga lub otyłość. Wynikają one zwykle z nieprawidłowej diety, pełnej produktów przetworzonych i bogatych w węglowodany. Sprzyja im też siedzący tryb życia i niechęć do regularnej aktywności fizycznej. W rezultacie dodatkowa warstwa tłuszczu odkłada się nie tylko na ciele, ale też na twarzy. Cukrzyka charakteryzują więc nadmiernie zaokrąglone policzki, które często radykalnie zmieniają rysy twarzy. Co ciekawe, skóra na nich staje się zwykle przesuszona i z wyraźnymi, popękanymi naczynkami, a w strefie T może pojawić się trądzik.

Wiele chorób można łatwo zauważyć, przyglądając się zmianom na swojej twarzy. Nic nie zastąpi jednak specjalistycznych badań, które mogą jednoznacznie potwierdzić zaobserwowane objawy i pomóc w zaplanowaniu dalszej diagnostyki i skutecznego leczenia. W cukrzycy szczególnie ważne jest, aby za pomocą wyregulować insuliny poziom cukru we krwi i dokonać zmian w diecie, które będą sprzyjały prowadzeniu aktywnego życia mimo choroby.