Tajemnice dojrzewania

13 lipca 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

W życiu każdej dziewczynki nastaje taki moment, kiedy zaczyna być kobietą. Ten proces nosi nazwę dojrzewania i nie należy się go obawiać, ponieważ jest całkowicie naturalny. Mimo tego, że czasami możesz czuć się mało komfortowo w swoim ciele oraz nie do końca panować nad swoimi emocjami, nie przejmuj się tym i ciesz się, ponieważ dojrzewasz. Wkrótce z dziecka zamienisz się w piękną i młodą kobietę. To powód do radości, a nie do smutku czy wstydu. Punktem, który jednoznacznie wskazuje na to, że jesteś już na etapie dojrzewania jest pierwsza miesiączka.

Full length studio shot of happy young woman jumping with arms extended . Over white background

Miesiączka – co to takiego?

Miesiączka to potoczna nazwa krwawienia miesięcznego, będącego częścią cyklu miesiączkowego. Zaraz, zaraz, powoli. Kiedy dojrzewasz, powoli przeobrażasz się, z małej dziewczynki stajesz się kobietą, która może już być matką. Twoje ciało przystosowuje się do tej roli. W Twoich jajnikach co miesiąc dojrzewa jedna komórka jajowa, z której może powstać życie. Tak właśnie zaczyna się cykl miesiączkowy: komórka jajowa dojrzewa w jajniku, skąd, gdy już dojrzeje, udaje się w podróż poprzez jajowód aż do macicy. Macica przygotowuje się już na potencjalne zapłodnienie – jej ścianki stają się twardsze, grubsze i lepiej ukrwione, tak by zapewnić lepszą ochronę dla potencjalnego płodu. Jeśli w tym czasie, dojdzie do stosunku płciowego, komórka jajowa zostaje zapłodniona i tak zaczyna się ciąża, w której wyniku, po dziewięciu miesiącach powstaje nowy człowiek. Jeśli stosunku płciowego nie będzie, komórka jajowa niezauważalnie ginie. Po około dwóch tygodniach od tego momentu, błony śluzowe wyścielające macicę, oddzielają się i opuszczają ją wraz z niewielkim krwawieniem. Zjawisko to nosi nazwę krwawienia miesiączkowego, czy też miesiączki i trwa od trzech do siedmiu dni. Po tym okresie cały cykl wówczas zaczyna się od nowa. W jajnikach dojrzewa nowa komórka jajowa, a macica znów zaczyna przygotowywać się na przyjęcie potencjalnie zapłodnionej komórki jajowej.

Mity menstruacyjne

Miesiączka bardzo długo stanowiła temat tabu. W wielu kulturach kobiety najzwyczajniej w świecie wstydziły się tego, że mają okres. Do dzisiaj zwłaszcza wśród dorastającej młodzieży spotkać się można ze śmiechami i kpinami odnośnie dojrzewania dziewcząt. Pamiętaj, że to naturalny proces, który przeżywa każda kobieta. Na pewno masz wiele wątpliwości, co do tego, jak zniesiesz swój pierwszy okres. Nie jesteś sama. W dzisiejszych czasach, kobiety mają wielu sojuszników, którzy dzielnie pomagają znosić czas miesiączki. Takimi sojusznikami są między innymi tampony o.b.. Ponieważ każda kobieta jest inna i ma także inny cykl miesiączkowy, również tampony o.b. są różne i dostosowane do indywidualnych potrzeb. Dostępne są w różnych rozmiarach i o różnej chłonności. Gdy na początku miesiączki krwawienie jest mocniejsze, możesz wybrać tampony o większej chłonności, gdy na końcu jest mniejsze, wskazane jest użycie tych o chłonności mniejszej. Pamiętaj, że zawsze, gdy masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie miesiączki, czy dojrzewania, możesz zapytać mamę albo starszą koleżankę. Na pewno ci pomogą.