Tajemnice Chorwackich win: odkryj smak szczepu Primitivo | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Tajemnice Chorwackich win: odkryj smak szczepu Primitivo

16 października 2023, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Chorwacja, znana głównie z pięknych plaż nad Adriatykiem i urokliwych miasteczek, kryje także bogactwo kulinarnych skarbów. Jednym z nich są wyjątkowe chorwackie wina, które wciąż zyskują na popularności w świecie winiarskim. Dziś przeniesiemy się w podróż do tego fascynującego kraju, aby poznać jeden z jego najważniejszych szczepów winogron – primitivo.

wina chorwackie

Chorwackie wina: klejnot Adriatyku

Chorwacja to kraj o wielowiekowej tradycji winiarskiej. Tutejsze winnice są rozmieszczone na malowniczych stokach gór, nadmorskich klifach i w urodzajnych dolinach. Ukształtowanie terenu chorwackiego wybrzeża Adriatyku jest nie tylko piękne, ale także sprzyja uprawie winorośli.

Chorwacja jest znana z wielu unikalnych szczepów winorośli, które tworzą wyjątkowe wina. Jednym z nich jest właśnie primitivo. To szczep winogron, który zyskuje coraz większą popularność wśród miłośników wina na całym świecie.

Szczep Primitivo: historia i charakterystyka

Szczep primitivo to odmiana ciemnych winogron pochodzący z regionu Apulii we Włoszech. Jednak mało kto wie, że jego korzenie sięgają Chorwacji. W rzeczywistości, primitivo to klon szczepu winogron znanego jako Crljenak Kaštelanski, który rośnie na terenie Chorwacji od wieków.

Primitivo to bardzo charakterystyczny szczep winny. Jest to jedna z najwcześniej dojrzewających odmian winogron. Dodatkowo owoce dojrzewają nierównomiernie, co sprawia, że w jednym gronie można spotkać zarówno owoce bardzo dojrzałe jak i zupełnie „zielone”. Ta cecha nie sprzyja spożywaniu winogron, ale za to sprawia, że wina z nich powstające są bardzo cenione.

Chorwackie wina Primitivo: idealny wybór na spotkania z przyjaciółmi

Szczep primitivo to odmiana winogron bardzo ceniona w winiarskim świecie. Powstają z niej ciemnoczerwone chorwackie wina deserowe o wysokiej zawartości alkoholu. W popularnych winiarniach i sklepach najczęściej można spotkać wina wytrawne i półwytrawne. Ten szczep wina z Chorwacji charakteryzuje się szeroką paletą wyczuwalnych smaków i aromatów. Najbardziej charakterystyczne są nuty owocowe przywodzące na myśl śliwki i jagody. Po leżakowaniu w dębowych beczkach wino zyskuje dodatkowo aromaty tytoniu, tabaki oraz przypraw. To połączenie sprawia, że jest to jedno z ulubionych win goszczących na stołach Chorwatów podczas spotkań z przyjaciółmi.

Chorwacja to bardzo piękny kraj, który warto odwiedzić z wielu różnych powodów. Znacznie cieplejszy klimat niż w Polsce sprawia, że można ją zwiedzać nie tylko latem, gdy główną atrakcją są kąpiele w Adriatyku, ale też jesienią a nawet zimą. Zachwycające nadmorskie miasteczka i cudowne winnice, rzadko spotykane w naszym kraju, zachwycają swoim urokiem. Podróżując po Chorwacji nie można odmówić sobie odwiedzenia małych winiarni, w których koniecznie trzeba spróbować tamtejszych win. Szczególnie godne polecenia są wina Primitivo – o subtelnym owocowym smaku. Przy okazji warto ze sobą zabrać kilka butelek na pamiątkę lub kupić doskonałe chorwackie wino w specjalnych sklepach winiarskich.

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz