Sztuka wychowania

13 marca 2015, dodał: Redakcja

Wychowanie dziecka jest jednym z najtrudniejszych zadań w życiu. Przyszli rodzice borykają się z dylematami jak wychowywać swoją pociechę. Z jakich sposobów i technik korzystać, by dziecko było szczęśliwe i grzeczne? Często zastanawiają się także skąd czerpać wiedzę, o tym jak pokazywać maluchowi, co jest dobre, a co złe.

Couple giving two young children piggyback rides smiling

Wychowanie dziecka i opieka nad nim jest nieustanną pracą, od której nie ma urlopu i która wymaga od nas ogromnej odpowiedzialności i całkowitego poświęcenia. Istnieje wiele metod wychowawczych. Dlatego też rodzice stają przed bardzo trudnym wyborem – jak działać, by dziecko wyrosło na przyzwoitego człowieka?

Świeć przykładem

Jak skutecznie wpajać dziecku odpowiednie wzorce? Przede wszystkim wychowywać musimy świadomie. Konieczne jest, byśmy zdawali sobie sprawę z tego jak nasze działania wpływają na zachowanie malucha. Jeżeli obierzemy konkretny tor, nasze postępowanie będzie intencjonalne, uporządkowane i spójne, to będziemy w stanie efektywnie oddziaływać na rozwój intelektualny, emocjonalny oraz osobowościowy dziecka. Sukces wychowawczy osiągniemy tylko wtedy, gdy będziemy pamiętali o systematyczności, kontroli i konsekwencji, przy jednoczesnym zachowaniu swobody dziecka.
Sposobów wychowania jest wiele. – Musimy jednak pamiętać, że dla dziecka rodzic jest najważniejszą osoba w życiu. I to właśnie on swoim postępowaniem, zmaganiami z rzeczywistością daje przykład i wzorce, które dziecko będzie powielało. Pociecha w trakcie rozwoju chłonie i naśladuje wszystko, co napotyka w swoim otoczeniu. Dlatego tak istotne jest dawanie dobrych wzorców i utrwalanie odpowiednich nawyków – mówi Katarzyna Szczodrzyńska, współzałożyciel portalu AchTeDzieciaki.pl. 

Warte uwagi

Poza dawaniem dobrego przykładu, co jest kluczowym zadaniem każdego rodzica, możemy zastosować również metodę kar i nagród. Kary mają na celu pozbycie się złych zachowań, natomiast nagrody utrwalenie dobrych. Nie możemy jednak zapominać o tym, że dziecko musi wiedzieć, za co jest karane, a za co nagradzane. Ważne jest również to, że nagrody powinny dominować, a kary nie mogą być zbyt surowe. Możemy korzystać również z metody polegającej na wyjaśnianiu, argumentowaniu i tłumaczeniu. Sposób ten sprawdza się przede wszystkim wobec starszych dzieci. – Warto również budować aktywność dziecka, inspirować je, mobilizować do działania, wyznaczania celów i realizacji marzeń – dodaje  Katarzyna Szczodrzyńska, współzałożyciel portalu AchTeDzieciaki.pl. . Dobrze jest wyraźnie pokazywać aprobatę lub dezaprobatę dla konkretnych zachowań dziecka. Konieczne jest, byśmy przekazywali swoim pociechom wiedzę na temat tego jak powinny się zachowywać i udzielać wskazówek dotyczących postępowania.

Namierzyć informacje

Gdzie zazwyczaj szukamy informacji na temat tego, jak radzić sobie z dzieckiem? Niejednokrotnie korzystamy z porad dziadków, innych rodziców, psychologów i specjalistów z zakresu opieki nad dziećmi. Do swojej biblioteczki dokładamy książki, poradniki i magazyny dotyczące wychowania. Czerpiemy również wiedzę i pomysły z programów telewizyjnych oraz portali internetowych. – Jednym ze sposobów na uczenie się tego, jak być rodzicem, jest korzystanie z naszego portalu. Staramy się wspomagać rodziców w zakresie różnorodnych czynności związanych ze staraniem się o dziecko, a także jego wychowaniem – od noworodka do nastolatka. Przekazujemy wyspecjalizowaną i spersonalizowaną wiedzę. Dostarczamy informacje niezbędne do zapewnienia jak najlepszej opieki – mówi Katarzyna Szczodrzyńska, współzałożyciel portalu AchTeDzieciaki.pl. 

 

 podpis artykuł

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
Świetnie oczyszcza i nawilża skórę. Zawiera hydrolat z lawendy i inne składniki roślinne.
Cena:
12,66 zł
Na bazie orzechów piorących
Cena:
35,99 zł
Nowoczesne urządzenie wibroakustyczne - leczy bóle, wspomaga regenerację organizmu
Cena:
1 790,00 zł – 2 120,00 zł
Sklep Peruka.pl - zaprasza!
Cena:
324 zł
Skuteczny demakijaż z olejkiem herbacianym i olejkiem z orzechów macadamia
Cena:
36 zł
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Promocje na kosmetyki
w neo nail są promki -5% :)
Fajne sklepy na zakupy prezentów
promki na stroje kąpielowe, staniki itd :) podrzucam link: https://whitervbbit.com/product-category/wyprzedaz/
Okazje w Auchan
Zauważyłam, że tam często mają przeceny nabiału- mozzarella, jogurty z krótką datą...
Tańsze jeansy
W osiedlowym second handzie wczoraj znalazłam 3 pary jeansów jeszcze z metkami:) Po 5 zł/szt...