Wersal, rok 1755. Królewskie rezydencje widziane oczami trzynastoletniej Véronique oszałamiają blichtrem. Jej życie zmieni się na zawsze, kiedy po raz pierwszy przejdzie przez słynną Salę Luster. Jak wiele innych nieświadomych i niewinnych dziewcząt przed nią, Véronique szybko orientuje się, że znalazła się w pałacu nie po to, żeby być służącą polskiego hrabiego, kuzyna królowej. Ma zaspokajać fantazje wyjątkowo wpływowego mężczyzny. Ale nikt nie mówi jej, że stała się zabawką w rękach Ludwika XV. W świecie dworskich intryg prawda jest najpilniej strzeżoną tajemnicą. Kiedy Véronique przypadkiem ją poznaje, nie ma już dla niej odwrotu. Zadba o to sama madame de Pompadour.
„Szkoła luster” to wielogłosowa, misternie utkana powieść, w której splatają się losy Véronique i jej nieślubnej córki Marie-Louise. Kobiety robią wszystko, żeby odnaleźć swoje miejsce mimo sztywnej hierarchii społecznej i burzliwej epoki schyłku monarchii, w jakiej przyszło im żyć.
Ewa Stachniak, autorka bestsellerowej Katarzyny Wielkiej, oddaje realia osiemnastowiecznej, szybko zmieniającej się Francji z niezwykłą dbałością o detale, czerpiąc inspirację m.in. z pamiętników madame du Hausset, pokojówki madame de Pompadour.
„Znakomita powieść, która zachwyci zarówno miłośników Francji, jak i pasjonatów historii kobiet”.
„Booklist”
„Stachniak bardzo umiejętnie wprowadza czytelników w niezwykle burzliwą epokę w historii Francji”.
„Publishers Weekly”
„Barwny styl Stachniak i nagłe zwroty akcji sprawiają, że opowieść jest bardzo dynamiczna, a losy bohaterów śledzimy z zapartym tchem. Powieść obfituje w detale zaskakujące nawet dla tych, którzy dobrze znają historię Francji i zwiedzali Wersal. Fascynująca powieść, szczególnie godna polecenia”.
Historical Novel Society
„Ewa Stachniak w przepiękny sposób ożywia dawny Wersal z całym jego bogactwem, splatając ze sobą historie kobiet, które mają odwagę odmienić swój los w czasie rewolucji francuskiej. Ta książka mnie urzekła”.
Shilpi Somaya Gowda, autorka „Sekretnej córki”
„Śledząc losy bohaterek, przeglądałam się w lustrze przeszłości. Czy jako kobieta zdołałabym przetrwać w czasach rewolucji francuskiej? Wciągająca powieść, która porusza do głębi i daje do myślenia”.
Wioletta Grzegorzewska, autorka „Wilczej rzeki” i „Guguł”.