W szafie mieści się wszystko – pościel, ubrania, buty, deska do prasowania oczywiście żelazko … Jak bez problemu wytrzymać w niej porządek to na pewno wiemy- ale jak pomieścić to wszystko i jeszcze więcej … istnieją pewne reguły , które chętnie przedstawię.
Przy projektowaniu naszej szafy, która pomieści wszystko (i jeszcze więcej) należy zastanowić się co zamierzamy w niej przechowywać (np. płaszcze, ubrania codziennego użytku czy może będzie również pełniła funkcję bieliźniarki.) Następnie planujemy ilość półek (półki możemy również zastąpić szufladami,tekturowymi pudełkami, koszami wysuwanymi wiklinowymi) oraz drążków. Jeśli decydujemy się na długie okrycia – płaszcze lub sukienki- należy zmierzyć naszą odzież, a następnie dostosować wysokość , na której umieścimy drążki. Unikniemy w ten sposób wygniecionych ubrań. Eksperci od szaf wnękowych uważają , że wysokość na okrycia długie nie była mniejsza niż 175cm, na żakiety, marynarki oraz garnitury 105 cm natomiast na koszule, swetry, bluzki 80 cm. Zalecana długość drążków to 120cm w przeciwnym razie drążki mogą się wyginać – a przecież tego nie chcemy….
Rewelacyjnym zastosowaniem w takich szafach jest pantograf. Montuje się go w górnej części szafy. Jest to ruchomy drążek, który opuszczamy na dół za pomocą długiej rączki, po czym z powrotem umieścić go na swoim miejscu. Na pantografie umieszczamy koszule, bluzki, żakiety itp. Idealnie się sprawdza w wysokich szafach.
Wysuwane szuflady są jednym z droższych elementów wyposażenia szafy, ale są praktyczne i wygodne. Dzięki kółeczkom w prowadnicach wysuwa się lekko. Nasza bielizna nie obsiada kurzem i w każdej szufladzie można włożyć inny zapach – by nasza bielizna pachniała tak, jak sobie życzymy.
Tańszym rozwiązaniem są kosze z lakierowanego drutu, które również umieszcza się na prowadnicach (żeby półek nie rysować) Oczywiście można w nich chować bieliznę, skarpetki- ale ponieważ są wytrzymałe świetnie nadają się do przechowywania zapasowych ręczników, koców czy pościeli.
Warto zaopatrzyć się również w kilka pokrowców. Wiadomo, że nie codziennie mąż nakłada garnitur (chyba, że praca tego wymaga), zmieniają się pory roku i płaszcze, futra wędrują do szafy – dlatego, gdy już odbierzemy z pralni czyste rzeczy należy umieścić je w pokrowcach – nie brudzą się, i nie niszczeją.
Nie wiem jak wy, ale u mnie również przechowuje się buty w szafie – może dlatego, ze nie mam gdzie ich trzymać z przyzwyczajenia chowam do szafy. Obuwie u mnie leży na dwóch drążkach , które są ułożone równolegle ale pod kątem. Buciki ładnie się prezentują i nie są porozwalane po całej szafie.
Innym pomysłem , którego niestety nie mam są ruchome podesty. Wysuwane blaty- przypominają troszkę szuflady- ale nie posiadają frontów.
Szafa to również doskonałe miejsce na schowek … np. żelazka, które zawieszone może być na specjalnej podstawce z haczykiem na sznur.
W tak zaprojektowanej szafie odszukanie potrzebnej nam rzeczy wreszcie nie będzie graniczyło z cudem. Jest już Bezwzględną zaletą mebli wnękowych jest ich ekonomiczny charakter i pojemność. A najważniejsze jest to, że to my sami decydujemy o jej funkcjonalności, dzięki czemu nasza szafa jest jedyna i niepowtarzalna jest … dla każdego dopasowywana indywidualnie.
Joanna Sz.