Syndrom Kuwady – gdy Tatuś jest w ciąży | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Syndrom Kuwady – gdy Tatuś jest w ciąży

4 grudnia 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

foshydog

Ciąża to najpiękniejszy, ale i bardzo ważny rozdział w twoim życiu. Dziecko w twoim brzuchu rośnie z dnia na dzień, rozwija się jak należy, planujesz wszystko co związane z narodzinami potomka. Poranne mdłości, przybieranie na wadze, kulinarne zachcianki czy huśtawki nastroju – to tylko niewielka część dolegliwości ciążowych, jakie razem z Tobą może odczuwać … twój mężczyzna!

Syndrom Kuwady (określany czasem również jako „zespół wylęgania”) jest to właśnie zespół objawów ciążowych, które towarzyszą , podczas ciąży partnerki, ojcu dziecka. Według statystyk nie jest to wcale rzadkim zjawiskiem, ponieważ spotykać się z nim może nawet do 65% partnerów kobiet, będących w II lub III trymetrze. Nie jest to jednak zjawisko zaobserwowane wyłącznie „tu i teraz”, ponieważ znane było już w starożytnej Grecji, plemionach afrykańskich, Papui czy Nowej Gwinei. Tamtejsze rytuały polegały na tym, że mężczyzna spodziewający się potomstwa, przez okres ciąży swojej partnerki, symulował dolegliwości ciążowe, w czasie porodu kładąc się i przeżywając to samo co żona, przejmował na siebie chociaż część bólu kobiety. Zaraz po narodzinach dziecko trafiało do ojca, którego główną rolą było przecież opiekowanie się rodziną.

pregnant-woman-and-husband-650x400

Według badaczy syndrom ten zwykle pojawia się u mężczyzn, którzy są niezwykle silnie związani ze swoimi partnerkami. Wcale nie musi to oznaczać, że przypadłość ta dotyka jedynie takich osób. Niekiedy mężowie mają wrażenie, że są w pewien sposób odsunięci od swojej ukochanej, która w okresie ciąży więcej uwagi skupia na sobie i maleństwu, też może odczuwać wahania hormonalne: wyższy wskaźnik prolaktyny, niższy testosteronu.

Syndrom ten z pewnością ma swoje pozytywne aspekty. Przyszły tata może wraz ze swoją partnerką zaangażować się w kwestie związane z porodem i pojawieniem się dziecka w domu. Według psychologów dobrze, aby mężczyzna mógł mieć swój udział w takich czynnościach jak:
– Wizyty u ginekologa
– Zajęcia w szkole rodzenia
– Czytanie poradników dla przyszłych rodziców
– Zbieranie wyprawki dla dziecka

father-kissing-pregnant-belly

Aby łagodzić objawy syndromu na pewno nie należy odsuwać partnera od spraw związanych z narodzinami potomka. Warto, w tym czasie, poświęcić jak najwięcej czasu na rozmowy o obawach towarzyszących wam w tej chwili, o planach na przyszłość. Wszystkie sprawy związane z dzieckiem najlepiej rozwiązywać wspólnie. Dodatkowo udział mężczyzny w porodzie może skrócić czas jego trwania, a mężczyźnie dać możliwość satysfakcji z udziału w doświadczeniu narodzin.

 

Zobacz również:

Co to znaczy być tatą?

Jak narodziny dziecka zmieniają związek?

Rodzicielstwo bliskości – coraz bardziej trendy!

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Białe meble - polecacie czy nie?
Niezaprzeczalnym atutem białych mebli kuchennych jest fakt, że doskonale sprawdzają się w małych przestrzeniach, rozjaśniając...
Co myślicie o kobiecym stylu zarząd…
Kobiety w roli menedżerek zarządzają podmiotami w inny sposób niż płeć przeciwna, gdyż częściej...
Nadpotliwość
Podstawowym sposobem na nadpotliwość jest odpowiednia higiena ciała. Częstotliwość kąpieli należy dostosować do swojej...
Bielizna
Bielizna jest potrzebna każdej kobiecie by dać jej uczucie komfortu w każdej sytuacji, podkreślić...