Co włożyć do wielkanocnego koszyczka? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Co włożyć do wielkanocnego koszyczka?

14 kwietnia 2015, dodał: dietetyk medyczny
Artykuł zewnętrzny

Troszkę z dietetyki, troszkę z historii. Czy wiesz, że pokarmy zanoszone w Wielką Sobotę do Kościoła nie znalazły się tam przypadkowo? Każdy z nich ma swoją symbolikę.

Chleb we wszystkich kulturach jest symbolem dobrobytu. Święci się go na pamiątkę chleba, który zstąpił z nieba (Jezusa) oraz na upamiętnienie cudu nakarmienia przez Niego rzeszy słuchających Go ludzi. W koszyczku wielkanocnym także oznacza ciało Chrystusa. Swego czasu do koszyczka ze święconką wkładano całe bochenki samodzielnie wypiekane, obecnie wystarczy kromka, jako symbol.

Jajko, to tradycyjny świąteczny podarunek, ozdoba koszyczków i stołów wielkanocnych. Ma przypominać o zmartwychwstaniu i nowym życiu. Z łaciny „ab ovo”, oznacza dosłownie „od jaja” dlatego właśnie  jajo jest zawsze symbolem życia i zwycięstwa nad śmiercią. Ozdobne pisanki i kraszanki dodają uroku i malowniczości zawartości koszyczka.

Wędlina ma przynosić zdrowie przez cały rok. Jest także wymownym symbolem dostatku i zamożności rodziny, ta symbolika wzięła się z czasów, gdy pokarmy mięsne były dobrem luksusowym i uznawano je za przejaw bogactwa.

Ser przypomina o naszej zależności od świata zwierząt. Symbolizuje przyjaźń między człowiekiem a siłami przyrody. Ser wkładany jest do koszyczka najczęściej na wsiach, gdzie bardzo wyraźnie zaznacza się zależność człowieka od natury.

Sól od zarania dziejów jest symbolem oczyszczenia i prawdy, chroni przed złem i zepsuciem. Pieprz czarny symbolizuje gorzkie zioła, które Żydzi dodawali do pikantnego sosu, w którym maczali kawałki paschalnego baranka na pamiątkę ciężkiej niewolniczej pracy.

Ciasta najczęściej w postaci baby wielkanocnej, mazurka lub paschy, to natomiast znak dobrobytu oraz … umiejętności pani domu.

Zając z czekolady jest symbolem wiosennej odradzającej się przyrody i witalności. Podobno śpi z otwartymi oczyma, dlatego jako pierwszy ze zwierząt miał zobaczyć Zmartwychwstanie.

Baranek, niegdyś formowany był z masła, dziś pojawia się najczęściej w postaci cukrowej lub czekoladowej figurki, czasem z ozdobną chorągiewką z napisem Alleluja. Symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa – kwintesencję tych świąt.

Wesołych Świąt!

Justyna Marszałkowska – Dietetyk medyczny, www.e-prolinea.pl



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jakie radio?
Ja bardzo lubię słuchać radia RMF FM lub radia ESKA
kto jest fotografikiem?
Artysta fotografik zajmuje się robieniem zdjęć, przekazując innym swoją wizję świata bądź dokumentując zastaną rzeczywistość....
hollywoodzki uśmiech - czy to możli…
Hollywoodzki uśmiech to nic innego jak wcześniej wspomniany biały uśmiech, symetryczny i pozbawiony...
Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną
W przypadku kobiet mogą być to ciemne jeansy, koszula i marynarka lub kardigan/sweter...