URODA I ZDROWIE

Światowy Dzień Mycia Rąk – 7 ciekawostek o mydle i zarazkach

8 października 2020, dodał: Redakcja

Dla wielu z nas to czynność, na którą nie zwracamy szczególnej uwagi. I tu popełniamy błąd! To właśnie tytułowe mycie rąk jest najprostszą i najtańszą metodą ograniczenia liczby zachorowań i walki z chorobami. Większość z nas myje ręce za krótko, niedokładnie lub nie robi tego wcale. By zwrócić na to uwagę, UNICEF od 2008 roku wprowadził obchody Światowego Dnia Mycia Rąk. Z tej okazji przedstawiamy kilka ciekawostek o mydle, zarazkach i nas samych.

mycie rak

To nawyk, który może uratować życie

Brudne ręce są przyczyną nawet 90% zakażeń szpitalnych. Drobnoustroje na rękach lekarzy i pielęgniarek przenoszą się na nieostrożnych pacjentów i powodują zaostrzenie objawów i pojawianie się nowych infekcji. Eksperci WHO są zdania, że systematyczne mycie rąk przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety mogłoby uratować więcej osób niż leczenie farmakologiczne lub szczepienia.

Bakterie są wszędzie

Z badań wynika, że na 1cm² naszych dłoni znajduje się nawet 5 milionów bakterii. Telefony, klamki czy pieniądze to tylko nieliczne z przedmiotów, które są świetnym środowiskiem dla ich rozwoju. Dlatego tak ważne jest mycie rąk po powrocie do domu i przed każdym posiłkiem. Tymczasem, wiele z nas nie zdaje sobie z tego sprawy. Co czwarta kobieta i co drugi mężczyzna nie myją rąk po skorzystaniu z toalety!

Średni czas mycia rąk

Wyrobienie nawyku częstego mycia rąk to pierwszy klucz do sukcesu. Jednak nie sama częstotliwość jest w tym wszystkim najważniejsza. Naukowcy z Michigan zainteresowali się tym problemem i zbadali, że aż 95% osób myje ręce zbyt krótko. Średni czas to tylko 6 sekund. Tymczasem dopiero 15 sekund pozwala zredukować liczbę bakterii o około 90%, natomiast kolejne 15 umożliwia pozbycie się ich całkowicie.

zel do mycia rąk

Czym zastąpić mydło

Zdarza się, że choć bardzo chcemy, to nie mamy warunków, aby umyć ręce wodą z mydłem. W takim wypadku można użyć specjalnych preparatów dezynfekujących. Przykładem marki, która dba o prawidłową higienę rąk w podróży, w pracy lub w szkole jest Sidolux. Produkty z serii Anti-Bac pozwalają zadbać o odpowiednią dezynfekcję wtedy, gdy nie ma dostępu do bieżącej wody. Z takimi produktami nie ma żadnych wymówek!

Wytrzymałe zarazki

Bakterie mogą żyć we wszystkich warunkach, jakie występują na naszej planecie. To właśnie one występują w obszarach, gdzie inne organizmy nie potrafiłyby przetrwać. Choć część z nich jest dobra dla zdrowia człowieka, istnieją też takie, które mogą powodować różne, niebezpieczne choroby. Poprzez dotyk bakterie mogą przenieść się aż na 5 przedmiotów i 14 osób. Dlatego tak ważne jest częste mycie rąk, dzięki któremu dbamy nie tylko o swoje zdrowie, lecz także o zdrowie osób w naszym otoczeniu.

Historia mydła

Pierwsze mydło stworzyli Fenicjanie około 5 tysięcy lat temu. Składało się z tłuszczu, popiołu i piasku. Nie używano go jednak do mycia, lecz do prania. Następnie Egipcjanie znaleźli kolejne zastosowanie i używali je do leczenia chorób skóry. Mydło do mycia ciała zawdzięcza swoją sławę głównie Arabom, którzy w średniowieczu podróżowali ze swoimi towarami i sprzedawali je Europejczykom. W tamtych czasach mydło było towarem luksusowym, na który mogli pozwolić sobie tylko nieliczni. Jednak dopiero niecałe 200 lat temu wynaleziono pierwsze, używane przez nas do dziś, mydło w kostce.

Mydło w muzeum

Mydło, jako niezwykle potrzebny przedmiot, doczekało się nawet swojego muzeum w Polsce. W Bydgoszczy powstało Muzeum Mydła i Historii Brudu, które przybliża turystom niezwykłą historię kostki mydła i higieny człowieka. Prezentuje się tam eksponaty i akcesoria związane z utrzymywaniem higieny przez człowieka, a w szczególności historię produkcji i używania mydła.

Stojąc na straży czystych dłoni zachęcamy was do dbania o siebie i swoje zdrowie. Jak widzicie, najprostszy sposób, jest tuż na wyciągnięcie ręki.

 

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Mikrofalówka?
Racja, a do tego pożera prąd - ja nie używam jej...
Koronawirus - Wasze historie, ostrz…
Ostrzegam przed oszustwami typu sprzedaż leku na koronawirusa (bo go jeszcze nie ma!), ostatnio...
Czy stosował ktoś produkty konopne?…
Tylko jak sprawdzić, czy dany produkt jest naprawdę cenny zdrowotnie a nie tylko nazwany...
oszczędzanie ;)
Promocje też są fajne, ja kupiłam ostatnio w lidlu taniej kaszę gryczaną,...