Sucha skóra u niemowląt – kiedy podejrzewać ASZ?

6 kwietnia 2018, dodał: Małgorzata Kopeć
Artykuł zewnętrzny

Sucha skóra u niemowląt to często spotykany problem, który bardzo niepokoi rodziców. Najczęstszą obawą w wyniku zauważenia na skórze dziecka niepokojących zmian, jest ryzyko rozwoju AZS, czyli atopowego zapalenia skóry, nazywanego też w skrócie atopią. Jak rozpoznać AZS i kiedy skonsultować się z pediatrą oraz dermatologiem?

Skóra niemowląt i małych dzieci szybko ulega przesuszeniu na skutek wielu różnorodnych czynników, między innymi niewłaściwego doboru kosmetyków do codziennej higieny i pielęgnacji, kąpieli w zbyt ciepłej wodzie, przegrzewania dziecka oraz reakcji alergicznych np. na środki piorące.

Przesuszenie skóry u niemowląt

Nie w każdym przypadku, sucha skóra u dziecka jest objawem atopii. Ze względu na niedojrzałość skóry noworodków i niemowląt, mniejszą ilość gruczołów łojowych zlokalizowanych na ich ciele, które nie są w stanie efektywnie pracować oraz wrodzoną skłonność do szybkiego przesuszania się skóry maluchów, warto na początku sprawdzić, czy zmiany zlokalizowane są jedynie w konkretnych miejscach na ciele, czy obejmują całą skórę dziecka.

Jeżeli skóra malucha mimo suchości i szorstkości nie przejawia żadnych innych objawów, stanów zapalnych lub podrażnień między innymi nie jest zaczerwieniona, a dziecko jest spokojne i nie daje sygnałów, że coś mu przeszkadza lub dolega, możemy spróbować samodzielnie poszukać „winowajców” pod postacią zbyt wysokiej temperatury w mieszkaniu, suchego powietrza, środków piorących czy kosmetyków, które stosowane są do oczyszczania i pielęgnacji skóry malucha.

Gdy tylko zauważymy, że skóra dziecka staje się sucha i zaczyna się łuszczyć, warto od razu zmienić dotychczas stosowane kosmetyki do mycia oraz pielęgnacji na produkty hipoalergiczne, pozbawione drażniących substancji chemicznych oraz dopasowane do potrzeb suchej skóry maluchów np. dermokosmetyki marki Mustela, które nie tylko cieszą się zaufaniem rodziców, ale także dermatologów i pediatrów.

Produkty na skórę atopową dla dzieci

Jeżeli po zastosowaniu kojących, nawilżających oraz natłuszczających skórę malucha dermokosmetyków nie będzie poprawy, zmiany zaczną rozprzestrzeniać się na kolejne obszary ciała lub dołączą do nich nowe objawy, to należy skonsultować się z lekarzem.

Jak odróżnić AZS od przesuszenia skóry?

To zadanie jest trudne, ale istnieją pewne charakterystyczne objawy atopii, które mogą wskazywać na rozwój choroby. Charakterystyczną cechą atopowego zapalenia skóry jest nawrotowy charakter choroby, co oznacza, że przebiega ona z okresami zaostrzenia objawów oraz czasowej remisji. W przypadku AZS można łatwo zaobserwować wyraźne przesuszanie się skóry w zgięciach łokci oraz innych powierzchniach zgięciowych kończyn, a także niepokój u dziecka, które cierpi z powodu towarzyszącego chorobie świądu.

W większości przypadków atopowe zapalenie skóry dziedziczymy w genach. Jeżeli, jako rodzice sami borykacie się z atopią lub cierpieliście na AZS w dzieciństwie, musicie bacznie obserwować, czy objawy choroby nie pojawiają się na skórze dziecka już w pierwszych dniach jego życia, choć przeważnie na tę dolegliwość zaczynają cierpieć niemowlęta w wieku 3-6 miesięcy. Często zdarza się też, że pierwsze objawy atopii ujawniają się w okresie rozszerzania diety u dziecka i mogą być jasnym sygnałem, że maluch cierpi na alergię pokarmową. Podejrzewając AZS u dziecka, należy skonsultować się z pediatrą, który może zalecić wizytę u dermatologa.