Sauna sucha, nazywana inaczej sauną fińską, szwedzką bądź staroskandynawską, swymi korzeniami sięga czasów antycznych. Wtedy to zaczęto odkrywać korzyści dla organizmu płynące z naprzemiennego ogrzewania i ochładzania ciała. Od tamtej pory Skandynawowie stali się prawdziwymi wirtuozami saunowania i są nimi do dziś.
Zwłaszcza Finowie, którzy uważają, że korzystanie z sauny 1-2 razy w tygodniu, oczywiście całą rodziną, pozwala zapewnić wszystkim zdrowie oraz długie życie. Nie bez kozery Tampere, drugie co do wielkości miasto Finlandii, zostało oficjalnie ogłoszone „Światową Stolicą Sauny”. I właśnie od fińskich mistrzów saunowania wzorce czerpie Hotel BRISTOL **** ART & Medical SPA, udostępniając swoim Gościom kolejną, jedyną w swoim rodzaju saunę.
Sauna sucha pośród innych wyróżnia się najwyższą temperaturą: od 85 °C do nawet 120 °C (choć przeważnie oscyluje ona wokół 100 °C), przy jednoczesnej bardzo niskiej wilgotności powietrza, około 10 do 20%. Tak wysoką temperaturę generuje specjalny piec wyłożony kamieniami, których się nie polewa wodą. Sauna sucha zbudowana jest lub wyłożona wewnątrz drewnem.
Sucha sauna – jak bezpiecznie korzystać
By bezpiecznie korzystać z sauny suchej, trzeba być odpowiednio przygotowanym: nie pić wcześniej alkoholu i nie być objedzonym. Przed samym wejście ciało powinno zostać umyte mydłem a następnie dokładnie osuszone. Na drewnianych ławkach w saunie można siedzieć, można się również położyć. Powinno się przy tym zawsze korzystać z bawełnianego ręcznika. Im wyższa ławka, tym wyższa temperatura.
Ze względów bezpieczeństwa w saunie zawsze powinny znajdować się przynajmniej dwie osoby. Dobrze jest nie prowadzić rozmów, jest to bowiem miejsce relaksu i trzeba dać szansę innym na wyciszenie się.
Faza nagrzewania ciała powinna trwać od 5 do 12 minut, ale pamiętać należy, że trzeba podchodzić do tego bardzo indywidualnie, zarówno ze względu na wiek, jak i kondycję fizyczną. Po tych kilku do kilkunastu minutach należy ciało schłodzić. Dopiero bowiem połączenie tych dwóch etapów daje pożądany efekt. Można to czynić w różnoraki sposób. Może to być zimny prysznic, wejście do balii z wodą o temperaturze poniżej 18oC, zimą wyjście na dwór i nacieranie śniegiem albo lodem. Jednak schłodzenie organizmu nie powinno być gwałtowne i oczywiście polecane jest tylko tym zdrowym, z dobrze funkcjonującym układem krążenia.
Po takim saunowaniu dobrze jest pozwolić organizmowi odpocząć, pół godzinki na leżaku jest doskonałym rozwiązaniem. Powinno temu towarzyszyć uzupełnienie płynów. Może to być zwykła woda, ale dobrze jest wypić świeży owocowo-warzywny sok, zwłaszcza sok pomidorowy, który pozwoli uzupełnić straty potasu.
Najlepsze terapeutyczne efekty uzyskuje się powtarzając ogrzewanie i schładzanie ciała oraz odpoczynek przynajmniej dwu-, trzykrotnie.
Sauna sucha – korzyści dla organizmu
Z suchej sauny korzysta się najczęściej w celach relaksacyjnych, w dniach wolnych od ciężkich treningów jako formę regeneracji, po stresującym dniu, by poprawić wydolność organizmu i pielęgnować ciało. Przebywanie w suchej saunie to oczyszczenie organizmu z toksyn, ale również wspomożenie odchudzania, bowiem jeden cykl to utrata jakichś 300 kcal. Ale na tym nie koniec. Saunowanie wzmacnia ponadto naturalną odporność organizmu, pomoże również tym cierpiącym na reumatoidalne zapalenie stawów, z napięciem mięśni grzbietu czy schorzeniami gośćcowymi.
Jednak sauna fińska nie jest dla każdego. Nie powinny z niej korzystać osoby przeziębione, mające gorączkę czy cierpiące na choroby zakaźne albo przewlekłe (gruźlica, niedokrwistość, nowotwory, choroby wątroby i nerek). Również zaraz po zawale i wylewie powinno się zrezygnować z suchej sauny. To samo dotyczy osób z miażdżycą czy zakrzepowym zapaleniem żył. Są jednak sauny, z których mogą korzystać osoby, których stan zdrowia nie pozwala na przebywanie w saunie fińskiej. To choćby biosauna i sauna infrared. Obydwie są do dyspozycji gości Hotelu Bristol w Busku Zdroju. Do żadnej sauny natomiast nie powinny wchodzić osoby z chorobami skórnymi czy ranami na ciele.
Sauna fińska na dachu Hotelu Bristol ART & Medical SPA
Hotel Bristol wciąż zaskakuje swoich Gości nowościami. Tym razem jest to sucha sauna na najwyższym poziomie. I to dosłownie, gdyż umiejscowiona została na tarasie dachu budynku. Tak, tak, pełen relaks z widokiem na korony drzew i niebo.
Wokół wciąż roztacza się zapach świerka i drzewa abachi, z których wykonano tę mogącą pomieścić ok. 40 osób budowlę. Sauna wyposażona została w najnowocześniejszy sprzęt oświetleniowy i nagłaśniający, co niezwykle uatrakcyjnia saunowe seanse.
Strefa sauny obejmuje cały taras na dachu, co pozwoliło stworzyć niezwykłe miejsce z bezpośrednim wyjściem z sauny na taras. Po każdym seansie można wyjść na otwartą przestrzeń, skorzystać z niecki do schładzania lub jacuzzi, które będą dostępne przez cały rok. Zimą, jeśli aura dopisze i spadnie śnieg, można będzie wprost z suchej sauny wskoczyć w biały, zimny puch. Jeśli jednak ktoś nie będzie miał ochoty na obcowanie z siarczystym mrozem, zawsze będzie mógł skorzystać z drugiego wyjścia z sauny, do przestrzeni zabudowanej, gdzie znajdują się prysznice i wytwornica lodu.
Noce saunowe w Hotelu BRISTOL **** ART & Medical SPA
To wyjątkowe miejsce na dachu budynku powstało m.in z myślą o eventach, mających się odbywać regularnie pod nazwą „Noce saunowe”. Co się za tym kryje? Otóż rezydenci Mateusz i Paweł będą zabierać Gości w świat ciepła, zapachów z wykorzystaniem aromatycznych olejków, peelingów i balsamów do ciała oraz odpowiednio do tematu takiej saunowej nocy dobranej muzyki. To będą niezapomniane, niespotykane i wyjątkowe nocne, saunowe wrażenia.
To jednak nie koniec atrakcji saunowych nocy. Każdy z Gości będzie miał również dostęp do całej strefy wellness, tepidarium, jacuzzi, basenu oraz do każdej innej sauny (fińskiej, parowej, bio oraz infrared).
Dodatkowo do prowadzenia eventów zapraszani będą również czołowi polscy saunomistrzowie. W Polsce bowiem od roku 2014 działa Polskie Towarzystwo Saunowe, które oprócz uświadamiania, jakim dobrodziejstwem jest korzystanie z sauny, szkoli również saunomistrzów. Tych najlepszych będzie gościł u siebie Hotel BRISTOL **** ART & Medical SPA.
„Noce saunowe” to zanurzenie się ciałem i duszą w filozofii HedoniSPA – w nieskończonej przyjemności, relaksie i wspaniałym odpoczynku. Warto zatem skorzystać z oferty Hotelu Bristol w Busku Zdroju, gdzie strefa saun to tylko jedna z bardzo wielu propozycji relaksu.