Stomatologiczne zabiegi na wybielenie zębów. Który wybrać?

28 grudnia 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Przebarwienia zębów mogą być poważnym problemem estetycznym, a nie wszystkie można usunąć w czasie piaskowania i polerowania. Jeśli pigmenty związały się chemicznie ze strukturą zęba, konieczne jest zastosowanie zabiegów wybielających.

Stomatologiczne zabiegi

Na czym polega wybielanie zębów?

Wybielanie zębów to zabieg, który ma na celu chemiczne usunięcie przebarwień wbudowanych w powierzchniowe warstwy struktur zębowych. W pewnym uproszczeniu przypomina to wywabianie plam z tkanin. W przypadku wybielania zębów w gabinetach stomatologicznych stosuje się specyficzne preparaty, które mogą przywrócić naturalną biel zębów i rozjaśnić je o kilka odcieni.

Od czego żółkną zęby?

Przebarwienia mogą pojawiać się od konkretnych używek: kawa i palenie papierosów są wymieniane tu najczęściej, ale herbata czy kolorowe alkohole, zwłaszcza wino, też przyczyniają się do utraty naturalnej bieli. Duży wpływ ma również dieta i pH śliny. Nawet gdyby pominąć te czynniki, zęby będą żółkły też od niedokładnie usuniętego osadu, który z czasem będzie też wnikał w strukturę zębów.

Stomatologiczne zabiegi na wybielenie zębów w Gdańsku – HCentrum Stomatologiczne Jasińscy

Metody wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym

Rozjaśnienie zębów w gabinecie stomatologicznym może być przeprowadzone na kilka sposobów.

Laser – wybielanie gabinetowe

Metoda polegająca na nałożeniu żelu dedykowanego dla danego lasera, a następnie jego aktywowaniu za pomocą wiązki lasera. Zabieg ten zalecany jest przede wszystkim pacjentom z dużą nadwrażliwością. Po tym zabiegu pacjenci odczuwają mniejszy dyskomfort, zęby są mniej wrażliwe, a efekt widoczny od razu.

Lampa – wybielanie gabinetowe

Ta metoda wybielania wymaga użycia żelu i odpowiedniej lampy, która emituje światło określonej długości fali, które z kolei aktywuje substancję czynną zawartą w żelu. Po kilkunastu minutach, kiedy czynnik aktywny przereaguje, oczyszcza się zęby.

Żele wybielające są silnie działającymi substancjami, które mogą w niektórych przypadkach rozjaśnić zęby nawet o kilka tonów. Zwykle efekt jest delikatniejszy – 2-3 tony. Po wybielaniu zębów tą metodą często proponuje się pacjentom fluoryzację, żeby zabezpieczyć zęby i zmniejszyć nadwrażliwość.

Metoda nakładkowa

W tym przypadku stosowana jest żel wybielający, który aplikuje się w przygotowane przez stomatologa nakładki (indywidualne dla danego pacjenta), które nakłada się na noc przez okres ok. dwóch tygodni. Jest to jedyna skuteczna metoda na wybielanie zębów w domu, choć i tak wymaga wizyty u dentysty. Zabieg ten w porównaniu z wybielaniem gabinetowym jest mniej agresywny, ale i mniej wygodny. Jest to jednak rozwiązanie pomocne, jeśli pacjent z różnych powodów nie może przejść wybielania laserem lub lampą. Wybielanie tą metodą jest coraz częściej stosowane ze względu na widoczne efekty i mały dyskomfort dla pacjenta.

Metoda nakładkowa pozwala na rozjaśnienie zębów o kilka odcieni, przy czym należy pamiętać, że kolor zębów jest uwarunkowany genetycznie i niewiele osób może osiągnąć śnieżną biel bez narażania zębów na ich nadwrażliwość czy podrażnienia dziąseł lub jamy ustnej bez względu na stosowaną metodę.

Przed zabiegiem w gabinecie dentystycznym stomatolog przeprowadza wywiad, żeby wykluczyć przeciwwskazania. Warunkiem skutecznego wybielania jest też przeprowadzenie prawidłowej higienizacji jamy ustnej. Nakładkowe wybielanie zębów przeprowadza się w warunkach domowych, ale konieczne jest wykonanie przez lekarza dokładnego wycisku zębów celem wykonania akrylowych nakładek indywidualnych dla danego pacjenta.

W każdym przypadku zaleca się, aby przed wybielaniem zakończyć leczenie.

Jak nie wybielać zębów?

Nie należy stosować domowych sposobów na przebarwienia szkliwa. Sól, sok z cytryny czy soda nie tylko nie przywracają bieli zębom, ale mogą powodować ich nadwrażliwość lub inne problemy w jamie ustnej. Paski wybielające, w większości z chińskich fabryk, zawierają nieznanego pochodzenia związki chemiczne i zanieczyszczenia, które też nie powinny być stosowane. Bezpieczne będzie używanie ogólnodostępnych past wybielających, przy czym w ich przypadku skuteczność jest praktycznie zerowa – intensywne szorowanie za to może spowodować nadwrażliwość zębów.

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Czy znacie jakiś ośrodek terapii na…
Pacjent musi jednak chcieć wyjść z nałogu, najlepsze osrodki nie pomogą bez jego chęci...
Częstochowa
Najszybciej można znaeźć pracę przez agencje pracy, oczywiście nie jakąś super, ale taką...
Fryzura a zawód
Wg mnie fryzura to drugorzędna sprawa, a o powadze świadczy zachowanie...
Jak urządzić łazienkę dla osoby sta…
Polecam też dobre punktowe oświetlenie jak ktoś ma problem ze wzrokiem...