Stomatolog dziecięcy – odczarować dentystę

30 kwietnia 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Wokół postaci stomatologa narasta wiele legend i obaw. Wizyty w jego gabinecie boją się nie tylko mali, ale i duzi, co niestety wzmaga i tak bardzo duży problem niebezpiecznej dla zdrowia próchnicy. Irracjonalny strach pochodzi jeszcze z czasów, gdy odwiedziny w pokoju lekarskim łączyły się z cierpieniem i utratom kilku kłów. Kiedyś znieczulenie było niedostępnym luksusem, teraz natomiast powszechnie stosowanym sposobem na zminimalizowanie dyskomfortu podczas wizyty. Dlaczego nie warto bać się dentysty?

Dentysta dla dzieci – po pierwsze odpowiednie podejście

Pracując z maluchami, nabywa się wielu umiejętności. Uczymy się słuchać najmłodszych oraz cierpliwie odpowiadać na ich dociekliwe pytania. Są jednak rzeczy, których nie jesteśmy w stanie wypracować, niektóre z cech po prostu się ma. Dlatego wybierając stomatologów, którzy będą zajmowali się małymi pacjentami, należy zwrócić szczególną uwagę na sposób, w jaki podchodzą do dzieci. Zdobywając zaufanie pacjenta, lekarz jest w stanie wszystko wytłumaczyć i dostać “kredyt zaufania”, który przydaje się w pracy z najmłodszymi. Każde dziecko jest inne, dlatego bardzo ważna jest też elastyczność w dopasowaniu się do potrzeb pacjenta.

Stomatolog dla dzieci – wizyta adaptacyjna u stomatologa dziecięcego

Aby zapobiegać bardzo powszechnej wśród najmłodszych dentofobii, bardzo dobrym sposobem jest odbycie pierwszej wizyty adaptacyjnej. Będąc w gabinecie, dziecko oswaja się z nową przestrzenią, lekarz po kolei oprowadza nowego pacjenta po całej przestrzeni, opowiadając co, do czego służy. Maluch może usiąść na ruchomym fotelu, poczuć na własnej skórze jak działa dmuchawa powietrza, albo strumień wody. Na tej wizycie nie odbędzie się żaden zabieg stomatologiczny. Cała aranżacja ma za zadanie zainteresować dziecko i sprawić, że następnym razem nie będzie się bało przekroczyć progu gabinetu. Kolorowe, przyjazne najmłodszym pacjentom środowisko, oraz wyszkolany zespół z pewnością pomogą zaaklimatyzować się w gabinecie dentystycznym.

Ortodonta dziecięcy

Wielu specjalistów sugeruje, że jeśli dziecko ma jakiekolwiek podejrzenia problemów ortodontycznych, pierwsza wizyta u specjalisty powinna odbyć się jak najwcześniej, nawet w wieku 3 lat. Szybka diagnoza wszelkich wad zgryzu, pozwala na spokojne podjęcie decyzji o najlepszym leczeniu w późniejszych latach. Dzięki czemu proces całej kuracji bardzo często może być skrócony. Wady zgryzu we wczesnych latach dziecięcych prowadzą między innymi do trudnych w wyprowadzeniu w późniejszych latach wad wymowy. Jeśli natomiast wada zostanie rozpoznana przez specjalistę wystarczająco wcześnie, zgryz może zostać szybko skorygowany. Jeśli dziecko nie przejawia problemów ortodontycznych, pierwsza, kontrolna wizyta powinna odbyć się po skończeniu 7 lat.

Artykuł powstał we współpracystomatologdladzieciakow.pl