Stetoskop pediatryczny – na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Stetoskop pediatryczny – na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu?

10 listopada 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Stetoskop pediatryczny jest przystosowany do osłuchiwania niemowląt i dzieci. Cechuje się bardzo dobrą akustyką. Dzięki temu pozwala na dokładną diagnostykę schorzeń u najmłodszych. Jest niezbędny dla każdego lekarza pracującego z dziećmi. Czym stetoskop pediatryczny różni się od internistycznego? Jakie kryteria uwzględnić przy wyborze stetoskopu do diagnozowania małych pacjentów? Zainteresowanych zachęcamy do pozostania z nami jeszcze przez chwilę.

stetoskop

Stetoskop pediatryczny – czym różni się od klasycznego stetoskopu internistycznego?

Osłuchiwanie stetoskopem pediatrycznym jest pierwszym etapem diagnozowania każdego schorzenia. Badanie to wymaga skupienia i precyzji, ponieważ może decydować o dalszych losach zdrowotnych małego pacjenta. Stetoskop pediatryczny pozwala na doskonały odsłuch zarówno niskich, jak i wysokich częstotliwości. Dzięki temu umożliwia diagnozę szeregu nieprawidłowości, w tym chorób układu oddechowego czy zaburzenia rytmu serca. Jest także pomocny w osłuchowej ocenie perystaltyki jelit. Tym, co odróżnia stetoskopy pediatryczne od internistycznych, przeznaczonych do badania dorosłych, jest mniejsza średnica membrany, wahająca się zwykle w zakresie od 33 do 35 milimetrów. Dla noworodków używa się membrany o średnicy 28 milimetrów. Ważna jest również szerokość lejka. W stetoskopach pediatrycznych jest oczywiście mniejsza i wynosi od 22 do 25 milimetrów. Dzięki temu, urządzenie świetnie przylega do ciała dziecka. Pozwala też zawęzić pole odsłuchowe, co znacząco ułatwia diagnostykę małych pacjentów. Warto zaznaczyć, że stetoskop pediatryczny posiada specjalną nakładkę pierścienia okalającego głowicę. Jest ona wykonana z tworzywa syntetycznego, dzięki czemu niweluje podczas badania nieprzyjemne uczucie chłodu powstające w wyniku styczności zimnego metalu ze skórą malucha.

Stetoskop pediatryczny – jaka głowica będzie odpowiednia?

Wybierając stetoskop pediatryczny, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów. Najważniejszą rolę w diagnostyce odkrywa głowica urządzenia. To właśnie ona jest sercem stetoskopu. W przypadku urządzeń przeznaczonych do badania dzieci i niemowląt powinna być wykonana z aluminium. Dzięki temu jest wytrzymała i odporna na uszkodzenia, a przy tym wyjątkowo lekka. Dwustronna głowica z jednej strony jest wyposażona w lejek, z drugiej w specjalną membranę, która zbiera drgania i przekazuje sygnał osobie przeprowadzającej diagnostykę. Od jakości membrany w dużej mierze zależy dokładność diagnostyki. Przykładem rozwiązania najwyższej jakości jest membrana w jaką wyposażono stetoskop pediatryczny Riester. Jest wykonana z innowacyjnego, specjalnie utwardzanego tworzywa, co w połączeniu z jej niewielką grubością, wynoszącą 0,32 milimetry, zapewnia doskonałe parametry odsłuchu. Dodatkowo jest odpowiednio sprężysta i odporna na odkształcenia. Warto zaznaczyć, że materiał, z którego powstają membrany stetoskopów pediatrycznych, powinien być także odporny na działanie środków dezynfekujących. Nie chłonie wilgoci i nie ulega destrukcji pod wpływem działania światła słonecznego.

Dren jedno- czy dwukanałowy? Jaki powinien mieć stetoskop pediatryczny?

Wybierając stetoskop pediatryczny, warto zwrócić uwagę na jego pozostałe elementy. Niebagatelne znaczenie ma budowa drenu. Stetoskop pediatryczny powinien mieć dreny dwukanałowe. Oznacza to, że dźwięk zbierany przez głowicę biegnie do uszu dwoma niezależnymi przewodami. W ten sposób urządzenie daje lepsze parametry odsłuchu, co w przypadku diagnostyki dzieci pełni zasadniczą kwestię. W nowoczesnych stetoskopach pediatrycznych dreny są wykonane z innowacyjnych, elastycznych tworzyw zapewniających znakomitą izolację dźwięków dochodzących z zewnątrz. Warto przy tym wybierać modele, których przewody nie zawierają lateksu. Bez względu, że jest to materiał wyróżniający się doskonałymi parametrami, należy pamiętać, że w kontakcie ze skórą może wywoływać uczulenia. Powierzchnia zewnętrzna drenów powinna być gładka tak, aby ułatwiać dezynfekcję stetoskopu.

Stetoskop pediatryczny – lira i oliwki warunkujące komfort pracy lekarza

Elementem stetoskopu, na który należy zwrócić uwagę podczas wyboru konkretnego modelu, jest lira złożona z dwóch ramion połączonych ze sobą sprężyną. Ta ostatnia może znajdować się na zewnątrz lub być ukryta w drenie. W pierwszym przypadku sprężyna pozwala na łatwy demontaż poszczególnych elementów stetoskopu w celu ich dokładnej dezynfekcji lub ewentualnej wymiany zużytych elementów. W urządzeniach wysokiej jakości lira jest wykonana w taki sposób, aby zapewnić jak najlepszą szczelność końcówek usznych umieszczonych w uszach lekarza. Ma to niebagatelny wpływ na siłę sygnału docierającego do ucha zewnętrznego diagnosty. Lira powinna być przy tym na tyle sprężysta, żeby nie powodować nadmiernego ucisku. W stetoskopach pediatrycznych, podobnie jak głowica, jest wykonana z aluminium, co sprawia, że urządzenie jest lekkie i komfortowe w użyciu. Ramiona liry są zakończone specjalnymi końcówkami usznymi, czyli oliwkami zamykającymi tor akustyczny. Chociaż jest to drobiazg, ma niebagatelny wpływ na komfort pracy, szczególnie w przypadku długiego osłuchiwania pacjentów. Wybierając stetoskop pediatryczny, warto postawić na model z miękkimi sprężystymi oliwkami, które wywierają niewielki nacisk na kanał słuchowy i nie powodują dyskomfortu nawet przy dłuższej pracy z pacjentem. Powinny wyróżniać się gładką powierzchnią umożliwiającą sprawne czyszczenie. W ten sposób zapewnią bezpieczeństwo dla lekarza. Renomowane firmy dołączają zwykle do stetoskopów pediatrycznych zapasowe nakładki uszne, dzięki czemu można łatwo je wymienić, kiedy zaistnieje taka potrzeba. Często w komplecie znajduje się również dodatkowa membrana.

Stetoskop pediatryczny jest atrybutem każdego lekarza pracującego z dziećmi. Jest urządzeniem, które jako pierwsze stosuje się w diagnostyce rozmaitych schorzeń. Stetoskop wysokiej jakości nie tylko pozwala szybko i skutecznie wykryć najdrobniejsze zmiany w obrębie układu oddechowego czy układu krążenia, ale zapewnia lekarzowi maksymalny komfort nawet podczas najbardziej pracowitego dyżuru.

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Co na ściany do salonu?
Moim zdaniem sprawdzą się panele na ścianę. W nowoczesnych wnętrzach świetnie sprawdzą...
Najtrudniejsze kierunki studiów
Moim zdaniem to przyszły student powinien wiedzieć i decydować jakie są jego zainteresowania...
opadająca powieka
Jednym z naturalnych sposobów na zlikwidowanie problemu opadającej powieki są okłady na opadające powieki....
moda męska
Wiosna 2024 to świetny moment na powrót do stylu retro. Płaszcze męskie i cieplejsze...