Endometrioza – pokonaj objawy i chorobę dzięki właściwemu leczeniu – recenzja

10 listopada 2021, dodał: ag-ness
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Bycie kobietą to nie tylko radość i duma – to często także dolegliwości, które znacząco obniżają jakość życia. Jedną z nich jest endometrioza, która dotyka kilkanaście procent z nas, nie pozwalając normalnie żyć. Stan zapalny, który jest jej najbardziej odczuwalnym objawem, powoduje ból i konieczność przyjmowania leków. W mojej rodzinie ten problem występuje, z tym większym zainteresowaniem sięgnęłam po książkę, która zapowiada przełom w leczeniu endometriozy – proponując zamiast farmaceutyków terapię naturalną wzmocnioną właściwą dietą oraz ćwiczeniami. Jakie są szczegóły tego programu?

Endometrioza – pokonaj objawy i chorobę dzięki właściwemu leczeniu książka

Martina Liel omawia różne objawy endometriozy i jej skutki. podkreśla, że dolegliwości bólowe to tylko jeden z problemów, z którym boryka się wiele kobiet. Choroba ta rzutuje na ich psychikę i samopoczucie, powoduje problemy w związkach i uczucie wyczerpania. Droga do prawidłowej diagnozy także nie jest prosta, a po jej ustaleniu medycyna konwencjonalna proponuje terapie inwazyjne i obciążone skutkami ubocznymi,np.zabieg chirurgiczny czy leczenie hormonalne. Warto więc poznać alternatywne i przyjazne dla zdrowia sposoby walki z ta chorobą.

Książka jest napisana w bardzo osobistym i bezpośrednim tonie oraz w lekkim i przystępnym stylu, co powoduje, że wiele kobiet może utożsamiać się z Autorką. Martina Liel snuje swą opowieść tak, jakby opowiadała ją przyjaciółce. Bodźcem do pisania były jej własne problemy po diagnozie, że choruje na endometriozę. Życie pełne bólu i ograniczeń zmotywowało ją do poszukiwania skutecznych metod leczenia, które będą bezpieczne dla zdrowia. Książka stanowi zapis zmagań z kolejnymi lekarzami, własnych poszukiwań metod leczenia i skłania do refleksji, że mamy do czynienia z jedną z najbardziej tajemniczych chorób naszych czasów, która objawia się na tak wiele sposobów, że dezorientuje nawet specjalistów.

Autorka przez lata próbowała różnych sposobów leczenia – np. eliminowała z diety produkty, które jej zdaniem wzmagały objawy endometriozy i widziała pozytywne skutki tych zmian. Odkryła też terapię holistyczną wywodzącą się z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej – w której szczególne miejsce zajmuje ziołolecznictwo, medytacja oraz akupunktura wspierająca odporność. Warto poznać zalety ajurwedy, homeopatii i aromaterapii. Z pomocą przychodzi też fizjoterapia i ćwiczenia rozciągające oraz elektrostymulacja TENS. Autorka podaje konkretne informacje na temat tego, co przynosi ulgę. U jednej kobiety będą to wymienione terapie, a u innych sprawdzi się ajurweda. Ważne jest, by zacząć szukać pomocy i sprawdzać, co nam służy najlepiej.

Dużą wartością tej książki jest naświetlenie praktycznych aspektów życia z chorobą – Martina nie ucieka od tak trudnych tematów, jak dolegliwości współistniejące czy problemy z płodnością, które uderzają w większość chorujących kobiet. Daje jednak nadzieję, podając konkretne przypadki, w których mimo to udało się zajść w ciążę dzięki pomocy specjalistów z zakresu leczenia niepłodności. Opisuje też swoje problemy w pracy i społeczny odbiór choroby, wiążący się najczęściej z niezrozumieniem i bagatelizowaniem. Mam wrażenie, że pisanie tej książki to była dla Autorki swoista terapia poprzez opisywanie walki o siebie i tego, jak pokonywała kolejnych trudności. Nawet tytuły kolejnych rozdziałów są pełne emocji, np. „Coś ze mną jest nie tak!”, „Bezdzietna i szczęśliwa?”, a tekst zawiera wiele sugestywnych i bardzo obrazowych opisów cierpienia oraz zwrotów do „towarzyszek niedoli”. Myślę, że po lekturze każda z chorujących kobiet wreszcie poczuje, że ktoś po prostu je rozumie, bo doskonale wie, co czują….

Ten poradnik jest według mnie także świetnym przewodnikiem po świecie kobiecych emocji. Autorka zwraca uwagę na to, że psychika jest kluczowa w budowaniu zdrowia i nasze nastawienie może wiele zdziałać w kwestii uzdrawiania. Nie wolno poddawać się nastrojom depresyjnym, trzeba nauczyć się stawiać siebie na pierwszym miejscu. Warto zadbać o relaks i odpowiednią dawkę ruchu, które poprawią kondycję i samopoczucie. Można też szukać pomocy w internecie – Autorka sama zbudowała taką społeczność, która wspiera się i wymienia swoimi doświadczeniami – wiele z nich znalazło się zresztą w tej  książce, gdzie znajdziecie kompleksowy program radzenia sobie z endometriozą. Polecam go każdej kobiecie, która odczuwa takie dolegliwości i szuka pomocy w ich skutecznym leczeniu.

Agnieszka

Dziękujemy Wydawnictwu Vital za egzemplarz do recenzji – książka jest dostępna TUTAJ

Redakcja

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Starzejący się pies
Starsze psy często mają problemy ze wzrokiem, warto dbać o ich dietę żeby dłużej...
Do czego pasują zielone buty?
Do brązów i czerni zdecydowanie!
Dania z pestkami
Ja mielę pestki i dodaję do panierki np. smażąc ryby...
Nietypowe dania na święta
U mnie zawsze się piecze mazurki, bo je bardzo lubimy i nie ograniczamy...