Stefan Kisielewski: „Felietony cz. I” – recenzja
Stefan Kisielewski: Felietony cz. I. Rzeczy małe
To zbiór felietonów napisanych przez mistrza krótkiej formy publicystycznej dla „Tygodnika Powszechnego” w latach 1945-1953. Ich tematyka obejmuje szerokie spektrum spraw bieżących, na czele z dowcipnym i ironicznym komentarzem bieżących wydarzeń.
Adam Michnik – autor wstępu do tego monumentalnego zbioru – sytuuje Stefana Kisielewskiego pomiędzy charyzmatycznym międzywojennym pisarzem i filozofem Karolem Irzykowskim a swojskim warszawskim Wiechem. Pisarstwo Kisiela cechuje jednak również rzadko spotykana błyskotliwość, połączona z sentymentalnymi wspomnieniami o ludziach mu bliskich i minionych już czasach. Odtwarza niezapomnianą atmosferę tamtych trudnych lat, pierwsze powojenne próby odbudowy Polski mimo jej zniewolenia przez radziecką dyktaturę totalitarną. Sam nie był podatny na kuszenie ze strony komunistów. Przede wszystkim był człowiekiem – intelektualistą i historiozofem, umiejętnie kojarzącym fakty i wznoszącym się ponad przyziemność swej epoki.
Mistrzowskie aluzje nieraz pozwalały mu uniknąć cenzorskiej interwencji i cięcia tekstów. Potrafił ukazać absurd otaczającej go rzeczywistości z właściwym sobie dystansem. Każdy jego tekst to perełka, w której już na pierwszy rzut oka można odnaleźć niepowtarzalny styl Kisiela. Dlatego ta imponująca, niemal 700-stronicowa edycja jego pism publicystycznych, pełna obrazowego języka i stanowiąca w dużej części portret tużpowojennej Warszawy, jest tak ważna w popularyzowaniu literackiej spuścizny niezapomnianego Stefana Kisielewskiego. Doskonałym uzupełnieniem są tu „Myśli proste i krzywe” – zbiór powiedzonek i aforyzmów mistrza, które celnie ujmują podstawowe prawdy życiowe. Polecam tę lekturę jako doskonałą i rozwijającą rozrywkę intelektualną.
Ewa P.
Książkę poleca Wydawnictwo Prószyński i S-ka – można kupić ją tutaj:
http://ksiegarnia.proszynski.pl/product,67168
Dziękujemy Wydawnictwu za przekazanie egzemplarza do recenzji –
Redakcja