Sprawdzone rzeczy w wyprawce

4 maja 2017, dodał: Małgorzata Kopeć
Artykuł zewnętrzny

Ciąża to czas oswajania się z myślą o tym, że w naszym życiu pojawi się maleństwo. 9 miesięcy to jednak odpowiedni okres, aby zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne rzeczy, które powinny znaleźć się w wyprawce zarówno do domu, jak i do szpitala. Co powinno się w niej znaleźć? O czym nie możesz zapomnieć, a co możesz sobie darować?

Idealny czas na wyprawkę

Mimo, iż 9 miesięcy ciąży może wydawać Ci się długim okresem, to jednak mija to bardzo szybko. Nawet nie obejrzysz się gdy maluch zacznie dobijać się na świat. Aby uniknąć sytuacji kupowania rzeczy w ostatnim momencie powinnaś już na początku ciąży zacząć o tym myśleć, by o niczym nie zapomnieć i na spokojnie przygotować się do porodu. Na zakupy wyprawkowe powinnaś udać się w drugim trymestrze ciąży – to czas, w którym nie masz już porannych mdłości, oswoiłaś się już z myślą, że zostaniesz mamą i możesz zacząć kompletować rzeczy potrzebne Tobie i maluszkowi. Nie zwlekaj z zakupami na trzeci trymestr. Brzuch wówczas robi się już coraz większy i zakupy mogą być dla Ciebie problemem. Poza tym zawsze istnieje ryzyko, że nosisz niecierpliwego malucha, któremu będzie spieszyło się na świat.

MUST HAVE przyszłej mamy

Doświadczone mamy wiedzą jak ważne jest właściwe skompletowanie wyprawki. Każda z nich może opisać rzeczy, które się jej przydały, a które były totalną pomyłką. Jeśli jesteś mamą spodziewającą się pierwszego dziecka powinnaś posłuchać ich rad, by uniknąć kupowania rzeczy pod wpływem impulsów, czy zachęty ze strony sprzedawczyni. Wyprawkę powinnaś rozpocząć od podzielenia rzeczy na dwa rodzaje – do szpitala oraz do domu, uwzględniając rzeczy potrzebne Tobie oraz Twojemu dziecku. Pamiętaj także o tacie dziecka – przecież będzie przy Tobie podczas porodu i zapewne przyda się mu w tym czasie kilka rzeczy.

Skład list wyprawkowych jest różny – trudno się w nich odnaleźć, bo każda z nich oferuje odmienne produkty. Najlepszym pomysłem będzie skorzystanie z listy stworzonej na bazie obiektywnych badań na grupie mam – możesz ją pobrać ze strony www.idealnawyprawka.pl. Znajdziesz tam dwie odrębne listy wyprawkowe – jedna do szpitala, druga do domu. Taki podział ułatwia zorganizowanie rzeczy i właściwe spakowanie torby, unikając brania ze sobą niepotrzebnego bagażu.

Co powinno znaleźć się w torbie do szpitala?

Dla Ciebie przede wszystkim kosmetyki i artykuły higieniczne: szampon, pasta do zębów, płyn do higieny intymnej, duże podpaski, jednorazowe podkłady poporodowe, majtki siateczkowe jednorazowe, wkładki laktacyjne. Pakując ubrania powinnaś zabrać koszulę do porodu, koszulę rozpinaną do karmienia, duże ręczniki. Dodatkowo przydatne będą sztućce, ładowarka do telefonu, getry, silikonowe osłonki na sutki. Przygotowując torbę dla maluszka spakuj czapeczki, śpiochy białe bez nadruków, czy tasiemek, łapki niedrapki. Noworodkowi przydadzą się także chusteczki nawilżane, woda termalna, patyczki do uszu, które użyjesz do pielęgnacji pępka. W torbie wyprawkowej nie może zabraknąć pieluch tetrowych, kocyka bawełnianego czy rożka. Pamiętaj, aby wybierać produkty naturalne, pozbawione sztucznych domieszek, by nie podrażnić delikatnego ciałka dziecka. Przyszły tata powinien także wziąć ze sobą kilka rzeczy: telefon z ładowarką, drobne na przekąski czy kawę, nosidełko dla dziecka na wyjście. Powinien także ustalić z partnerką kwestię odwiedzin po porodzie – nie każda kobieta życzy sobie, aby ją odwiedzać zmęczoną porodem.

Witaj w domu, Maleństwo!

Powitanie maluszka w domu jest bardzo wzruszającym wydarzeniem. Od teraz macie nowego członka rodziny, który wywróci Wasze życie do góry nogami, ale uczyni je także pełnym pięknych emocji. Na przybycie noworodka musisz się przygotować. Tu wspieraj się listą wyprawkową do domu (http://www.idelnawyprawka.pl), która ustrzeże Cię przed kupnem rzeczy niepotrzebnych. Do domu będzie Ci potrzebnych dużo więcej rzeczy – ubranka: pajacyki, body, śpioszki, kaftaniki są rzeczą oczywistą. Przyda Ci się także otulacz, kocyk bawełniany. Maluch powinien mieć także swoje kosmetyki – jego wrażliwa skóra wymaga szczególnej ochrony dlatego produkty którymi będziesz pielęgnować dziecko muszą być pozbawione wszelkich konserwantów, sztucznych barwników. Na liście wyprawkowej do domu nie może zabraknąć także apteczki dla bobasa. Włóż do niej witaminę A i D, krem z filtrem mineralnym, czopki glicerynowe. Niezbędny jest także zestaw do oczyszczania nosa – noworodek przez pierwszy rok życia oddycha wyłącznie przez nos, kiedy więc pojawia się katar – a wcześniej czy później tak się dzieje – maluch nie może jeść, marudzi, nie śpi. Dodatkowo katar u tak małego człowieka może skończyć się poważnymi konsekwencjami, dlatego niezbędne jest usuwanie wydzieliny z nosa. Sprawdzi się tu rekomendowany przez mamy oraz przez lekarzy aspirator kataru Katarek Plus Complete. W opakowaniu poza aspiratorem kataru Katarek plus podłączanym do odkurzacza znajduję się Katarek fizjologiczny roztwór soli 0,9% NaCl w formie ampułek. Ta forma jest soli jest najbardziej skuteczna w przypadku noworodków do 6 miesiąca życia. Katarek Plus Complete umożliwia właściwe oczyszczanie nosa dziecka zgodnie z metodą 3 kroków (http://www.metoda3krokow.pl), czyli najpierw rozrzedzamy wydzielinę fizjologicznym roztworem soli, następnie odciągamy wydzieliną używając aspiratora Katarek Plus, a na końcu znowu przy użyciu Katarek fizjologiczny roztwór soli nawilżamy błonę noska. W ten sposób mamy pewność, że nasza walka z katarem zakończy się wygraną.

Na przybycie dzidziusia dobrze także przygotować kilka niezbędnych gadżetów: smoczek uspokajający, karuzela do powieszenia nad łóżeczkiem, pierwsze zabawki, miś Szumiś. Niezbędne są także nosidełko, jednorazowe podkłady do przewijania, wanienka ze stojakiem na wanienkę. Nie inwestuj natomiast we wkładki do wanienki, termometr do kąpieli, sterylizator do kąpieli, monitor oddechu czy pieluszki o rozmiarze 0. Nie są to rzeczy niezbędne do życia – a pochłaniają niepotrzebne koszty.

Kompletowanie wyprawki może powodować niepotrzebną frustrację u przyszłych rodziców. Nie mając doświadczenia kupują wszystko o czym usłyszą czy przeczytają, sądząc, że jest to niezbędne. Jak się później okazuje wiele rzeczy jest pomyłka a pieniądze na nie wydane mogły być spożytkowane w inny sposób. Aby nie popełniać takich błędów warto sięgać po sprawdzone listy wyprawkowe oparte o doświadczenie mam. Z nimi z pewnością skompletujesz swoją idealną wyprawkę.



FORUM - bieżące dyskusje

Wattpad - korzystacie?
Ja ciągle korzystam z wymian książek, jednak papierowe są najlepsze dla mnie.
Gdzie nocować w podróżach objazdowy…
A może z air b'n'b? To też fajna opcja w większych miastach.
Koszt ślubu i wesela na 100 osób?
Wreszcie ludzie się opamiętali z zapraszaniem dawno nie widzianej rodziny i tylko najbliżsi...
Przyjęcie do przedszkola a szczepie…
Oj, niedługo już się skończy samowolka, do żłobka i przedszkola nie przyjmą i...