Dbając o zdrowe zęby i piękny uśmiech nie można zapominać o dziąsłach. Trzeba je odpowiednio pielęgnować, a ich stan kontrolować co najmniej raz w roku u stomatologa. Zadbaj o zdrowie swoich dziąseł.
Dolegliwości związane z dziąsłami dotykają większość ludzi, wg badań cierpi na nie ok. 90% Polaków. Najczęściej wymienianymi przez lekarzy chorobami dziąseł są: problemy z nadwrażliwością, zapalenie dziąseł oraz będące jego następstwem, ale groźniejsze w skutkach zapalenie przyzębia (paradontoza).
Podstawową przyczyną chorób przyzębia jest zła higiena jamy ustnej – chodzi zarówno o zbyt rzadkie, jaki i zbyt częste mycie zębów, zwłaszcza nieodpowiednią szczotką i pastą.
W pierwszym przypadku z resztek jedzenia tworzy się na powierzchni zębów płytka nazębna. Osad staje się coraz grubszy i po kilku dniach zmienia się w kamień nazębny. Żyjące w nim bakterie atakują dziąsła – powodują ich zapalenie, a z czasem paradontozę. Z drugiej strony, gdy w czyszczeniu zębów jesteśmy nadgorliwi, możemy doprowadzić do cofnięcia się dziąseł, odsłonięcia szyjek i w efekcie nadwrażliwości. Jako kolejna przyczynę chorób dziąseł, stomatolodzy wymieniają uciskające protezy, nieszczelne korony i mosty a także wadliwe plomby – zwłaszcza w okolicach szyjek zębowych. Szczególnie narażone na choroby dziąseł są także osoby cierpiące na bruksizm, czyli nawykowe zgrzytanie i zaciskanie zębów oraz kobiety w ciąży, gdyż wymioty niszczą szkliwo, a wskutek zmian hormonalnych dziąsła są rozpulchnione.
Zapalenie dziąseł to początkowy i najłatwiejszy w leczeniu etap choroby dziąseł. Najpierw pojawia się zaczerwienienie, obrzęk i bolesność przy ucisku. Dziąsła się cofają, czasami przy podstawie zębów tworzą się tzw. koszulki dziąsłowe, w których gromadzi się kamień nazębny i resztki jedzenia i które mogą powodować ból. W takich wypadkach lekarz może przepisać antybiotyk, z całą pewnością zaleci też łagodzące płukanki – choćby zwykłą szałwią.
Jeśli mamy odsłonięte szyjki zębów i nieustępujące zapalenie dziąseł to bardzo prawdopodobne, że rozwija się u nas zapalenie przyzębia (zwane paradontozą) . Dzieje się tak wtedy, gdy kamień i osad nazębny przenikają do kieszonek dziąsłowych, tworząc tzw. kieszenie patologiczne. Stamtąd bakterie atakują kości wyrostka zębodołowego, co prowadzi do ich zaniku i rozchwiania zębów. Jest to najpoważniejsze schorzenie dziąseł, gdyż nieleczone prowadzi do rozchwiania, a w ekstremalnych przypadkach nawet do utraty zębów. Leczenie periodontologiczne – u specjalisty z zakresu chorób dziąseł i przyzębia zazwyczaj zaczyna się od wykonania pantomogramu, na podstawie którego lekarz ocenia stadium zawansowania choroby. Na samym początku wystarczyć mogą metody stosowane w leczeniu zapalenia dziąseł, w przypadkach zaawansowanej paradontozy stosuje się specjalne zabiegi, np. tzw. kiretaż, który polega na dokładnym oczyszczeniu kieszonek przyzębnych z zalegającej zawartości.
Pamiętajmy, że zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Zdrowe dziąsła mają różowy kolor i mocno przylegają do zębów. Jeśli zauważamy, że dziąsła opuszczają się, odsłaniając szyjki zębów, poczujemy ból przy myciu zębów lub nadwrażliwość na zimne czy gorące napoje – powinniśmy skonsultować się z dentystą. Alarmującym sygnałem jest też opuchlizna, powtarzające się krwawienie, np. przy szczotkowaniu i brzydki zapach z ust. Należy również pamiętać o regularnym usuwaniu kamienia nazębnego – tzw. skalingu, który można wykonać u stomatologa lub higienistki stomatologicznej.
www.zbikowscy.pl
***
Na podstawie:
www.colgate.pl
www.poradnikzdrowie.pl