URODA I ZDROWIE

Sposoby na kaszel

2 lutego 2010, dodał: Emilia

Co to jest kaszel?

To szybkie wypchnięcie powietrza z dróg oddechowych. Jego przyczyną zwykle jest infekcja (czasem alergia, dym z papierosa). Gdy coś podrażnia zakończenia nerwowe w oskrzelach malca (np. zarazki), do mózgu wysłana jest informacja, że trzeba się tego pozbyć. W odpowiedzi mózg wysyła informację do mięśni, aby gwałtownie się skurczyły powodując kaszel.

Jaki kaszel, taki syrop

1. Suchy, nieproduktywny – dziecko niczego nie odkrztusza, kaszel nie przynosi więc ulgi, tylko męczy i sprawia ból. Występuje zwykle na początku infekcji:

-syropy : przeciwkaszlowe, które hamują odruch kaszlu ( prawoślazowy, z babki lancetowatej)

2. Mokry, produktywny – dziecko odkrztusza wydzielinę, która gromadzi się w gardle.

– syropy : wykrztuśne (tymiankowy, sosnowy, malinowy, z cebuli ), rozrzedzające gęstą wydzielinę i ułatwiające wykrztuszanie.

Takich syropów nie należy podawać dziecku po godzinie 17 tej, ponieważ moga utudniać mu spokojny sen.

Dobre rady:

1. Dziecko, które kaszle przetrzymaj kilka dni w domu. Może być to początek infekcji, a wtedy „rozda” zarazki kolegom w żłobku lub przedszkolu, a sam, osłabiony już chorobą może „złapać” dodatkowe .

2. Często podawaj brzdącowi coś do picia np. herbatkę z sokiem malinowym, z cytryną albo mleko z miodem czy rosół z kury.

3. Wietrz co dzień pokój dziecka. Możesz też rozwiesić mokre ręczniki na kaloryferach. To ułatwi oddychanie maluchowi.

4. Nacieraj malcowi stópki i klatkę piersiową rozgrzewającą maścią. Potem załóż mu ciepłą piżamę i skarpetki. Taki zabieg ułatwi oderwanie zapalnej wydzieliny od dróg oddechowych (polecam Pulmex Baby).

5. Oklepuj plecki dziecka. To doskonały sposób na pozbycie się wydzieliny.

6. Stosuj inhalacje. Dzieki temu drogi oddechowe malucha będą nawilżone i szybciej upora się z kaszlem. Do bardzo ciepłej wody możesz dodać zioła ( rozmaryn, majeranek) lub olejki eteryczne. Posadz malca w poblizu albo przechadzaj się z dzieckiem na rękach tak, żeby wdychał unoszącą się parę wodną.

file1265121488

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Sposoby na kaszel

  1. avatar Mona pisze:

    Bardzo ciekawe porady, stosuję je gdy moje dziecko jest chore. Jeżeli się połączy z nacieraniem stópek i plecków przynosi dobry efekt, no i oczywiście łóżko!

Dodaj komentarz