Sposoby na dolegliwości bólowe w jamie ustnej

24 lutego 2021, dodał: Redakcja

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Niepożądane zmiany w jamie ustnej mogą skutecznie przyczynić się do obniżenia jakości życia. Wśród nich najbardziej dokuczliwe wydają się być afty, które mają postać płytkiego owrzodzenia, pokrytego białym nalotem i otoczonego rąbkiem zapalnym. Zwykle pojawiają się nagle i utrudniają codzienne czynności, takie jak: mówienie, jedzenie, picie czy mycie zębów. Z tego powodu warto znać sposoby, które pozwolą się ich pozbyć lub złagodzić dolegliwości bólowe.

Wprowadź zmiany do higieny jamy ustnej

Za powstawanie aft odpowiedzialne są między innymi urazy mechaniczne błony śluzowej jamy ustnej powstałe np. podczas szczotkowania zębów. Dlatego podstawowym postępowaniem, które pozwoli uchronić przed wystąpieniem bolesnych zmian, jest właściwa i ostrożna higiena jamy ustnej. Do tego celu najlepiej używać szczoteczki z miękkim włosiem, która nie podrażnia śluzówki. Szczotkowanie należy wykonywać powoli i ostrożnie, co pozwoli zapobiec przypadkowemu zranieniu. Oprócz tego do płukania jamy ustnej poleca się preparaty niezawierające alkoholu, które mogłyby dodatkowo podrażniać błonę śluzową.

Zmień dietę

Jedną z przyczyn, która może mieć istotny wpływ na rozwój aft w obrębie jamy ustnej, jest niedobór składników odżywczych. Wśród nich za najbardziej znaczące uważa się: witaminę B12, kwas foliowy i żelazo. Składniki te znajdziemy między innymi w: szpinaku, jarmużu, rybach i roślinach strączkowych. Dlatego u osób, które często zmagają się z aftami, duże korzyści odnotowuje się w wyniku zmiany diety i wdrożenia racjonalnego odżywiania.

Unikaj czynników, które zaostrzają bolesność aft

W życiu codziennym można wyróżnić kilka czynników, które wzmagają bolesność zmian w jamie ustnej. Jednym z nich są gorące posiłki i napoje, które podrażniają okolicę owrzodzenia i przyczyniają się do znacznego dyskomfortu. Kolejnym są ostre przyprawy, działające w podobny sposób. Oprócz tego warto na ten czas zrezygnować z alkoholu i papierosów, które dodatkowo mogą opóźniać gojenie się rany.

Preparaty łagodzące

Dobrym pomysłem w przypadku wystąpienia aft jest użycie preparatu do stosowania miejscowego. Konsystencja preparatu ma tu duże znaczenie, gdyż obecność śliny w jamie ustnej oraz ruchy języka stanowią duże utrudnienie dla utrzymania się preparatów na zmienionej chorobowo błonie śluzowej. Dobrym przykładem może być wyrób medyczny Anaftin, który szybko chroni przed bólem i wspomaga naturalne gojenie owrzodzenia. W swoim składzie zawiera m.in. poliwinylopirolidon i kwas hialuronowy. Składniki te szybko tworzą bioadhezyjną ochronną warstwę na powierzchni uszkodzonej błony śluzowej, łagodząc dyskomfort i ból wywołany podrażnieniem odsłoniętych zakończeń nerwowych.

Warto dobrać odpowiednią formę preparatu do rodzaju i umiejscowienia zmiany. Forma żelu sprawdzi się najlepiej w przypadku pojedynczych, dobrze dostępnych zmianach w jamie ustnej, forma spray – będzie odpowiednia do aplikacji w miejscach trudno dostępnych (podniebienie miękkie, tylna ściana gardła, łuki podniebienne), a płyn do płukania jamy ustnej najłatwiej pokryje liczne i rozsiane zmiany aftowe w jamie ustnej. Dla uzyskania najlepszych rezultatów należy unikać jedzenia i picia przez co najmniej 1 godzinę po aplikacji preparatów do stosowania miejscowego w jamie ustnej.

Skorzystaj z ziołowych naparów

W przypadku bolesnych owrzodzeń z pomocą przychodzą ziołowe napary, które świetnie sprawdzą się do płukania jamy ustnej. Na uwagę zasługują:

  • szałwia lekarska, która ma właściwości bakteriobójcze i łagodzi stany zapalne,
  • rumianek pospolity – przeciwzapalny i przyspieszający gojenie się ran,
  • nagietek lekarski – łagodzi podrażnienia.

Najlepiej przygotować je samodzielnie, zalewając zioła lekko przestudzoną wodą i odstawić na 3-5 minut w celu zaparzenia. Płukać jamę ustną, gdy napar osiągnie temperaturę pokojową, nawet 3-4 razy dziennie.

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Suche włosy - nic nie działa
Wiem, że to naprawdę duży problem, bo sama go miałam i udało mi się...
Jaki podkład wybrac do cery mieszan…
Matujący, żeby trzymał świecenie w ryzach
Makijaż do danego typu urody
Ja mam śniadą cerę, ciemne oczy i włosy więc tylko wyraziste kolory się sprawdzają
W jaki sposób używać rozświetlaczy?…
Umiarkowanie, żeby nie świecić się za bardzo...