Okazuje się, że 40% kobiet podczas miesiączki ma uciążliwe dolegliwości – silny ból krzyża, głowy, piersi, brzucha, mdłości, zaparcia, przesadnie obfite, długie krwawienie, huśtawki nastrojów. Podobno wszystko normuje się po urodzeniu pierwszego dziecka. Ale co robić, jeżeli ciąży na razie w planach nie mamy, a przeciwbólowe tabletki nie pomagają?
1. Właściwie dobrana dieta
Kilka dni przed miesiączką pij dużo wody, by zapobiec odwodnieniu organizmu. W tym czasie potrzebujesz dużo wapnia i magnezu – znajdziesz je w zielonych warzywach liściastych, bananach, orzechach, nasionach, suszonych owocach, które mają też sporo witaminy B6. Nie zapominaj o jogurtach i kefirach.Unikaj słodyczy i napojów gazowanych. Jedz więcej ryb, bo zawarty w nich kwas Omega-3 jest pomocny w walce z bólami menstruacyjnymi. W drugiej połowie cyklu zrezygnuj tłustych, smażonych potraw i ogranicz spożycie soli. Jedz pełnoziarnisty chleb, płatki owsiane z mlekiem. Pij mniej kawy, mocnej herbaty i zrezygnuj z alkoholu, ponieważ nasila krwawienie.
2. Relaks i ciepłe okłady
Najlepsze są ciepłe, ale nie gorące (mogą nasilać krwawienie). Termofor kładzie się na dole brzucha na co najmniej kwadrans. Dobrze działa ciepła kąpiel z rumiankiem, szałwią, jaśminem, melisą, miętą, rozmarynem. Pomagają też aromatyczne olejki – lawendowy, majerankowy, którymi możesz masować brzuch. Mają działanie rozkurczające i relaksujące.
3. Zioła rozkurczające.
Pij herbatki ziołowe, które działają uspokajająco i rozkurczająco. Szczególnie wskazane są: nagietek, malina, dziurawiec, kozłek lekarski, kalina. 3 dni przed spodziewaną miesiączką warto rozpocząć picie naparu z rumianku. Można stosować gotowe mieszanki rozkurczające.
4. Masaż akupresurowy
5. Aktywność fizyczna
Niewskazane są wszystkie ćwiczenia wysiłkowe, ściskające i napinające mięśnie brzucha. Natomiast dobre są spacery, ćwiczenia pilates i joga – złagodzą dolegliwości.6. Leki przeciwbólowe
Gdy bóle stają się silne, konieczne są środki przeciwbólowe. Najlepiej zacząć je stosować na 2-3 dni przed spodziewanym okresem. Preparaty z ibuprofenem hamują wytwarzanie prostaglandyn – hormonów odpowiedzialnych za skurcze macicy. Przy słabszych bólach wystarczą środki rozkurczowe. Mają mniejsze działanie przeciwbólowe, ale za to łagodzą skurcze.