Sposoby na ból podbrzusza

24 września 2014, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Podbrzusze jest miejscem, gdzie spotykają się układ moczowo-płciowy oraz pokarmowy. Dlatego czasem trudno jest od razu określić przyczynę bólu, który wydobywa się z tego miejsca. Jakie są przyczyny bólu podbrzusza oraz jak sobie z nim radzić? Kiedy należy skontaktować się lekarzem, a kiedy można walczyć z bólem na własną rękę?

Stomachache, touching with one hand

Przyczyny bólu podbrzusza

Mimo, że najczęściej dotyka on kobiet, to jednak mężczyźni również mogą cierpieć na ból podbrzusza. Dotyczy to szczególnie bólu w postaci kolki, uczucia rozpierania bądź ucisku. Najczęstszą przyczyna takiego bólu jest nagromadzenie gazu w jelitach, spowodowane ciężkostrawną dietą. Wtedy też wystarczy ziołowa herbatka oraz zmiana nawyków żywieniowych. Do innych przyczyn bólu podbrzusza mogą należeć bardziej poważniejsze stany zapalne, jak zapalenie wyrostka robaczkowego, które objawia się bólem po prawej stronie podbrzusza, lecz mogącym również promieniować na stronę lewą oraz plecy. Towarzyszy temu gorączka i wymioty, co jest wskazaniem do natychmiastowej wizyty u lekarza. Ból podbrzusza może oznaczać również schorzenie w postaci zespołu jelita drażliwego, u mężczyzn zapalenie gruczołu krokowego, u kobiet problemy natury ginekologicznej, jak endometriozę lub infekcję dróg moczowych. Każda z tym dolegliwości powinna być skonsultowana z lekarzem. Ból podbrzusza może być także wynikiem stresu, objawem biegunki przy zatruciu pokarmowym, a także związanym z kobiecą menstruacją i owulacją, które nie wymagają konsultacji lekarskiej.

Jak radzić sobie z bólem?

Jeśli znamy przyczynę bólu brzucha, łatwiej jest wybrać odpowiedni sposób na walkę z nim. Na rynku dostępne są leki przeciwbólowe, które nie tylko maskują ból, ale też usuwają jego przyczynę. W okolicach brzucha, na skutek różnych przyczyn, dochodzi do skurczu mięśni gładkich, które znajdują się zarówno w układzie pokarmowym, moczowym oraz płciowym. Gdy dochodzi do bolesnego skurczu, można przyjąć środek rozkurczający na przykład zawierający drotawerynę. Okazuje się również, że z bólem podbrzusza dobrze sobie radzi popularna i znana od lat aspiryna, która jest stosowana między innymi przy infekcjach pęcherza moczowego. Jeśli ból spowodowany jest przez niestrawność, można się ratować domowymi i naturalnymi sposobami, jak napar z mięty, melisy, kopru włoskiego czy majeranku. Mają one właściwości przeciwzapalne, rozkurczowe, oraz wspomagające trawienie.



FORUM - bieżące dyskusje

zabawa - odpowiedz tytułem piosenki…
"Wszystko czego dziś chcę" Kiedy masz gorszy dzień...
Outlet - Promocje
Jak byłam tam na zakupach to sporo rzeczy było marnej jakości, w końcu wybrałam...
Jaki odkurzacz
Ja sprzątam tylko mopem, nie mam już dywanów więc odkurzacz stał się zbędny...
Sprawdzone sposoby na dziecięce dol…
Dokładnie. Nie zabierać dzieci do sklepów, przychodni jak nie potrzeba. Nieraz widzę...