SPF 50 lub mniej? Jak chronić skórę na wakacjach?

5 czerwca 2023, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Marzysz o pięknej, brązowej opaleniźnie? Nie wyobrażasz sobie urlopu i wakacji bez wypoczynku na słońcu? Pamiętaj jednak, że warto zrobić wszystko, aby nie wrócić z wakacji z pamiątką w postaci oparzeń skóry. Podpowiadamy, jak chronić skórę na wakacjach i na czym powinno polegać bezpieczne opalanie.

Większość kremów, które stosujemy latem, chroni przed promieniowaniem słonecznym UV. Promieniowanie, które dociera do ziemi i działa na naszą skórę, to promieniowanie UVB, UVA oraz IR. Nie ma kremów, które całkowicie „blokują” działanie promieni słonecznych na naszą skórę. Możemy, a nawet powinniśmy, częściowo się przed nim chronić. Kremy, których używamy, powinny zawierać filtry chroniące przed całym spektrum promieniowania. Dlaczego to tak ważne? Promieniowanie UVA i IR przenika przez naskórek do skóry właściwej. Skóra nieodpowiednio chroniona narażona jest nie tylko na szybsze starzenie, ale na różnego rodzaju inne uszkodzenia, alergie, choroby skórne oraz nowotwory.

Producenci kosmetyków z filtrami przeciwsłonecznymi przyzwyczaili nas do zwracania uwagi na liczbę SPF, czyli inaczej faktora ochronnego przed promieniowaniem UV. SPF, czyli Sun Protection Factor określa współczynnik ochrony przeciwsłonecznej, a dokładniej wydłuża czas ekspozycji skóry na działanie promieniowania UV bez zagrożenia wystąpienia oparzeń słonecznych. Okazuje się jednak, że różnice między kremami o różnych faktorach nie są aż tak duże. Na przykład: faktor SPF 15 – blokuje około 93% promieniowania, faktor SPF 30 – około 97%, a SPF 50 – około 98%. Ochronę SPF 5 uważa się za słabą, dlatego specjaliści polecają kremy z SPF minimum 15, a najlepiej SPF 30. Kosmetyki z SPF 50 poleca się zwłaszcza dzieciom, kobietom w ciąży oraz osobom o szczególnie wrażliwej cerze, np. naczynkowej, bardzo podatnej na przebarwienia, mocno przesuszonej, piegowatej, obfitującej w znamiona itp. Pozornie zatem wybór wydaje się prosty, ale… skuteczność kremu z filtrem zależy nie tylko od jego SPF, ale również właściwego stosowania, tj. równomiernego nałożenia minimum 30 minut przed ekspozycją na słońce oraz jego uzupełnienia w ciągu dnia. Podczas opalania należy także pamiętać o tym, że zadaniem kremu z filtrem jest ochrona przed promieniowaniem, a nie wydłużanie czasu przebywania na słońcu. Dlatego podczas kąpieli słonecznych lub przebywając na dworze należy nawet kilkakrotnie używać kremu z filtrem.

Nikogo nie trzeba przekonywać, że kremy z filtrami UV to absolutny must have latem, a współczynnik SPF należy dopasować go do rodzaju skóry. Zasada doboru kosmetyków do opalania i odpowiedniego współczynnika SPF jest prosta: im jaśniejszą i bardziej wrażliwą mamy skórę, tym wyższy powinien być współczynnik SPF naszego kosmetyku. Istotny jest również rodzaj zastosowanych filtrów przeciwsłonecznych – kosmetyki przeciwsłoneczne mogą posiadać filtry chemiczne, mineralne lub mieszane. Zwykle takie produkty mają na etykiecie oznaczenia IPD lub PPD (PA). Przeważają te z filtrami chemicznymi, ponieważ dobrze się wchłaniają i pochłaniają promieniowanie UV. Filtry mineralnie działają mechanicznie (jak ekran), odbijają promieniowanie UV, ale kiepsko się wchłaniają. Zazwyczaj zawierają tlenek cynku i tlenek tytanu, a ich niewątpliwą zaletą jest brak podrażnień podczas stosowania, a także hipoalergiczność, dlatego mogą być stosowane również przez alergików czy dzieci. Niektóre kosmetyki łączą działanie obu rodzajów filtrów i to również jest dobre rozwiązanie.

Jak powinniśmy się przygotować do wakacyjnego plażowania? Najpierw dobierzmy produkty do opalania z odpowiednim faktorem dla naszego typu cery, a następnie te gwarantujące nawilżenie skóry po opalaniu. W szerokiej gamie kremów, mleczek każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Bardzo dobrym wyborem jest także wygodny w użyciu olejek do opalania. W przypadku kosmetyków do opalania warto również wybrać produkt wodoodporny, nawet jeśli nie planuje się łączenia opalania i kąpieli. Mając jednak na uwadze naturalną potliwość, krem taki utrzyma się dłużej, a dzięki temu ochrona będzie bardziej pewna. Jednakże nawet w jego przypadku jednorazowa aplikacja nie zapewni ochrony na cały dzień. Warstwę ochronną należy odnawiać co dwie godziny, a niekiedy szybciej (w przypadku dużej potliwości lub kontaktu z wodą). Tylko to zagwarantuje, że zastosowany krem będzie działał skutecznie.

To jaki krem do opalania wybrać jest uzależnione także od kilku innych czynników. Z jednej strony należy wziąć pod uwagę osobiste reakcje na działanie promieni słonecznych, z drugiej zaś specyfikę warunków, w których będziemy się na słońce wystawiać. W górach, podczas spacerów po wzniesieniach, słońce operuje bardzo mocno, zatem trzeba się chronić przed nim bardziej. Podobnie jest w tropikach i nad morzem bowiem, że woda odbija około 30-40% słońca, a piasek około 20%, co potęguje działanie promieni UV. Rozpoczynając opalanie warto zacząć od kosmetyków z wysokim filtrem przeciwsłonecznym i stopniowo redukować poziom ochrony. Będzie to dla naszego ciała nie tylko zdrowsze, ale i zagwarantuje prawdziwie zachwycającą opaleniznę na wiele tygodni. Na bezpiecznym opalaniu jeszcze nikt nie stracił.

Latem trudno wyobrazić sobie unikanie słońca. Powinniśmy jednak wiedzieć, jak dobrze się przed nim chronić i jakie wybierać kosmetyki, by zachować zdrową skórę, ale również korzystać z pięknej opalenizny. Zobacz zatem, który krem do opalania jest najlepszy dla Ciebie i Twojej rodziny. Wybieraj mądrze i zapomnij o spalonej skórze i ciesz się zdrową opalenizną.

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

zabawa - odpowiedz tytułem piosenki…
"Wszystko czego dziś chcę" Kiedy masz gorszy dzień...
Outlet - Promocje
Jak byłam tam na zakupach to sporo rzeczy było marnej jakości, w końcu wybrałam...
Jaki odkurzacz
Ja sprzątam tylko mopem, nie mam już dywanów więc odkurzacz stał się zbędny...
Sprawdzone sposoby na dziecięce dol…
Dokładnie. Nie zabierać dzieci do sklepów, przychodni jak nie potrzeba. Nieraz widzę...